Interwencja w Szpitalu Powiatowym we Wrześni

Od 2019 r. bierzemy udział w projekcie Fundacji Rodzić po Ludzku – „Na straży rodzić po ludzku”. Celem projektu są działania związane z monitoringiem opieki okołoporodowej oraz działania rzecznicze z udziałem aktywistów lokalnych. Zarząd naszej fundacji w postaci Anny Furmaniuk oraz Alicja Nowaczyk został właśnie takimi „strażniczkami”.

Naszą pierwszą podjętą interwencję podjęłyśmy w Szpitalu Powiatowym we Wrześni, wobec którego słyszałyśmy nieraz zarzuty krótkiego kontaktu skóra do skóry, niewystarczającego wsparcia w laktacji oraz trudnej komunikacji. Pod koniec listopada Fundacja Rodzić po Ludzku wysłała wniosek o wprowadzenie zmian i podjęcie działań, na który szpital w grudniu odpowiedział.

Nasze główne zarzuty dotyczyły krótkiego kontaktu skóra do skóry, dużego odsetka dzieci dokarmianych mlekiem modyfikowanym, braku pytania o zgodę na interwencje medyczne, braku poszanowania godności i intymności, trudna komunikacja z personelem. W odpowiedzi szpital zobowiązał się do przeprowadzenia szkoleń z zakresu komunikacji, do innych punktów z wniosku odniósł się z rezerwą. Dlatego też o poprosiłyśmy o spotkanie, które odbyło się 18 lutego 2020 r. w szpitalu.

Sprawą zainteresowała się lokalna prasa. Na łamach Wiadomości Wrzesińskich pojawiło się kilka publikacji poruszających temat stanu lokalnej „porodówki”.

18 lutego odbyło się spotkanie w szpitalu, podczas którego przedstawiciele Fundacji Rodzić po Ludzku rozmawiali z Prezesem Zarządu Szpitala, Pełnomocniczką Zarządu oraz personelem medycznym. Spotkanie było długie i owocne. Wspólnie zastanawialiśmy się nad tym, jak poprawić poziom opieki nad kobietą w obszarze pozyskiwania zgody na zabiegi medyczne, w zakresie czytania planu porodu, kontaktu skóra do skóry, wsparcia w karmieniu piersią oraz komunikacji (notatka ze spotkania). Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem zaangażowania, otwartości i chęci wprowadzania zmian przez personel.

Trzymamy kciuki!

Zachęcamy Was do opisywania swoich doświadczeń porodowych za pomocą ankiety Fundacji Rodzić po Ludzku – wypełniło ją już ponad 50 tys. kobiet – dzięki tym opiniom możliwe są interwencje oraz zmiany!

Wasz głos ma moc zmiany!