Dołącz do Watahy Matecznika

Kampania społeczna o położnych

Film

Chcesz się dowiedzieć, jak położna rodzinna opiekuje się Twoim zdrowiem przez całe Twoje życie? Obejrzyj poniższy film!


Artykuły

Opracowałyśmy artykuły, z których dowiesz się co robi położna rodzinna, jakie są jej kompetencje i na jaki zakres wsparcia możesz liczyć!

Położna – związek na całe życie

Położna – Twoja Przyjaciółka w ciąży i połogu


Ulotki

Lubisz czytać krótsze treści z najważniejszymi informacjami? Pobierz nasze ulotki odpowiadające artykułom powyżej.

Z ulotki “Mamy Prawa do opieki położnej rodzinnej” dowiesz się, jakie wsparcie oferuje położna kobiecie na każdym etapie życia – od niemowlęcia po dojrzałą kobietę. Położna podstawowej opieki zdrowotnej jest ekspertką od zdrowia kobiety i samodzielną specjalistką.

Ulotka “Mamy Prawa do opieki położnej w czasie ciąży i połogu” przedstawia dokładnie, na co mogą liczyć kobiety w okresie okołoporodowym. Położna nie tylko przychodzi na wizyty patronażowe, ale także przeprowadza edukację przedporodową oraz może prowadzić fizjologiczne ciąże.


Dlaczego Polki potrzebują kampanii społecznej o położnych rodzinnych?

Teoria…

Podstawowa opieka zdrowotna w Polsce gwarantuje kobietom holistyczną opiekę położnej rodzinnej przez całe ich życie. Oznacza to, że położna rodzinna sprawuje opiekę nad kobietą od urodzenia, przez okres dojrzewania, po okres ciąży, porodu i menopauzy!

Jak to działa? Podczas pierwszej wizyty patronażowej po porodzie u matki dziewczynki położna proponuje kobiecie wypełnienie deklaracji wyboru położnej dla córki. Od tej chwili taka dziewczynka zostaje pacjentką położnej rodzinnej i ma prawo korzystać z jej opieki na różnych etapach życia – kiedy dojrzewa, kiedy chce zostać matką, gdy zachodzi w ciążę, po porodzie, gdy zachoruje ginekologicznie lub gdy wchodzi w wiek menopauzalny.

… a praktyka

A jak to wygląda w praktyce? Mniej różowo.

Sprawdziłyśmy, że kobiety w Polsce z porad położnej rodzinnej korzystają najczęściej w ramach edukacji przedporodowej i wizyt po porodzie, a więc korzystają ze wsparcia w bardzo ograniczonym zakresie.

Skąd o tym wiemy?

✅ Od położnych rodzinnych. Jesienią 2022 r. ponad 80 położnych wzięło udział w naszym badaniu ankietowym/telefonicznym, w którym pytałyśmy je, z czym i kiedy najczęściej zgłaszają się do nich kobiety.

✅ Wiemy to także od ekspertek zajmujących się opieką okołoporodową w Polsce – dane czerpiemy z raportów Fundacji Rodzić po Ludzku i badania Stowarzyszenia Małyssak.

✅ A przede wszystkim wiemy o tym od Was – uczestniczek naszych zajęć. Słuchamy Was uważnie od 2016 r.

Kto w Polsce prowadzi ciąże kobiet? Lekarze. Żadna z Was nie wiedziała, że mogłaby mieć prowadzoną ciążę przez położną rodzinną w ramach NFZ. Żadna z położnych, które z nami rozmawiały, nigdy nie prowadziła ciąży u pacjentki, a większość nie zna koleżanki-położnej, która to robi. Statystyczna Polka ma prowadzoną ciążę tylko przez lekarzy ginekologów, najczęściej odpłatnie.

Mówicie, że ze wsparcia położnej korzystacie tylko w ramach edukacji przedporodowej i po porodzie podczas wizyt patronażowych. Ale o tym, że to ginekolodzy powinni kierować Was, swoje ciężarne pacjentki na edukację przedporodową do położnych rodzinnych (co wynika z zapisów Standardu Organizacyjnego Opieki Okołoporodowej, rozdz. II, pkt 1) już nie wiecie. O edukacji przedporodowej u położnej rodzinnej dowiadujecie się przede wszystkim od innych kobiet. Tylko nieliczne z Was zostały na taką edukację skierowane przez swojego lekarza..

Pytałyśmy Was też, czy wiecie, że zapisane przez Was do położnej rodzinnej córeczki zostają jej pacjentkami przez całe życie i mogą skorzystać z jej porad np. w okresie dojrzewania. Większość z Was nie miała o tym pojęcia! Byłyście przekonane, że opieka położnej nad ich noworodkiem kończy się wraz z Waszym połogiem i ostatnią wizytą patronażową. Informacja o tym, że Wasza córeczka (i Wy same) nadal jest pacjentką położnej jest dla Was dużym zaskoczeniem.

Położna rodzinna na WdŻ? Nie ma takiego zawodu.

Skoro o położnej nie usłyszymy w gabinecie lekarskim, to może usłyszymy o niej w szkole? Sprawdziłyśmy to!

Wiosną 2022 wspólnie ze Stowarzyszeniem Małyssak i Fundacją Różowa Skrzyneczka przeprowadziłyśmy pilotażowe badanie ankietowe wśród uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych i klas I-III szkół ponadpodstawowych z województw kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego. Zapytałyśmy ich, czy wiedzą, kim jest i czym zajmuje się położna rodzinna. Ankietę wypełniło ponad 400 uczennic i uczniów. Tylko 10% z nich wiedziało, że ktoś taki jak położna POZ istnieje, przy czym jej zadania kojarzyło tylko z opieką nad kobietą w ciąży i połogu.

Sprawdziłyśmy więc, czy zadania położnej rodzinnej są omawiane podczas lekcji Wychowania do życia w rodzinie, tym bardziej, że wg podstawy programowej uczeń i uczennica, m.in.: “zna i rozumie funkcje rodziny; zna zasady przygotowania kobiet i mężczyzn na poczęcie dziecka; potrafi wyjaśnić rolę i zadania szkół rodzenia oraz wartość naturalnego karmienia; wie, czym jest szkoła rodzenia i rozumie, jakie pełni funkcje.”

Jednak dokładna analiza podstawy programowej i wszystkich podręczników do przedmiotu WDŻ ujawniła, że słowo “położna” nie pojawia się w nich ani razu w żadnym kontekście – ani porodu, ani edukacji przedporodowej! (którą, zdaniem autorki podręczników, prowadzi ginekolog i psycholog!)

Mamy wiedzę – Mamy Położne!

Tak długo jak mama dziewczynki nie będzie wiedzieć, że jej córka jest (lub mogłaby być) pacjentką położnej rodzinnej, a jej córka nie dowie się tego w szkole, tak długo kobieta będzie “odkrywać” położną na zajęciach edukacji przedporodowej i żegnać się z nią podczas ostatniej patronażowej wizyty po porodzie.

Chcemy odwrócić ten trend! Chcemy, aby społeczeństwo – zwłaszcza kobiety – miało większą wiedzę na temat zadań i roli położnej rodzinnej w obszarze poradnictwa prozdrowotnego obejmującego całe życie kobiety! Chcemy, żeby ze wsparcia położnej korzystały nastoletnie dziewczynki, młode kobiety i dojrzałe dziewczyny, a nie tylko przyszłe mamy. Mamy prawo do holistycznej opieki położnej rodzinnej na wszystkich etapach naszego życia. Bo mamy prawo do zdrowia!

Postanowiłyśmy działać. Przygotowałyśmy spot, artykuły, ulotki i szkolenie dla położnych rodzinnych. Liczymy na to, że Ci się spodobają i udostępnisz je dalej! Niech się niosą!
Dołącz do naszej Watahy i wspieraj Kobiety razem z nami!

70zł

umożliwia nam monitoring jednego szpitala

Wpłacam
180zł

zapewniasz 1 kobiecie godzinę porady psychologicznej

Wpłacam
280zł

zapewnisz 1 kobiecie pomoc prawną w napisaniu skargi

Wpłacam
Dziękujemy za każdą pomoc!

Anna Furmaniuk 694 750 395
Alicja Nowaczyk 660 715 059

Siedziba:
ul. Jabłoniowa 9/1
60-185 Skórzewo

Fundacja Matecznik
KRS: 0000639450
Regon: 365551757
NIP: 7811933806

Numer konta:
30 1600 1462 1837 1383 1000 0001
Tytuł przelewu:
Darowizna na cele statutowe