Kampania społeczna o położnych

Film

Chcesz się dowiedzieć, jak położna rodzinna opiekuje się Twoim zdrowiem przez całe Twoje życie? Obejrzyj poniższy film!

Artykuły

Opracowałyśmy artykuły, z których dowiesz się co robi położna rodzinna, jakie są jej kompetencje i na jaki zakres wsparcia możesz liczyć!

Położna – związek na całe życie

Położna – Twoja Przyjaciółka w ciąży i połogu

Ulotki

Lubisz czytać krótsze treści z najważniejszymi informacjami? Pobierz nasze ulotki odpowiadające artykułom powyżej.

Z ulotki “Mamy Prawa do opieki położnej rodzinnej” dowiesz się, jakie wsparcie oferuje położna kobiecie na każdym etapie życia – od niemowlęcia po dojrzałą kobietę. Położna podstawowej opieki zdrowotnej jest ekspertką od zdrowia kobiety i samodzielną specjalistką.

Ulotka “Mamy Prawa do opieki położnej w czasie ciąży i połogu” przedstawia dokładnie, na co mogą liczyć kobiety w okresie okołoporodowym. Położna nie tylko przychodzi na wizyty patronażowe, ale także przeprowadza edukację przedporodową oraz może prowadzić fizjologiczne ciąże.


Szkolenie dla położnych rodzinnych

Wspieramy położne rodzinne, by mogły być jeszcze większym wsparciem dla kobiet w sytuacjach szczególnych takich jak poronienie, strata dziecka czy przedwczesny poród. Zaprosiłyśmy 30 położnych rodzinnych z województwa wielkopolskiego do udziału w cyklu szkoleniowym “Mamy położne – Mamy wsparcie. Położna rodzinna w psychologicznej opiece okołoporodowej”.

Wszystko po to, by położne mogły zbudować swoją sieć wsparcia, wymienić się doświadczeniami oraz wspólnie zwiększyć wiedzę o tym, jak wspierać kobiety w trudnych sytuacjach położniczych, jednocześnie dbając o siebie.

Autorkami szkolenia i zarazem opiekunkami, moderatorkami są psycholożki – specjalistki w psychologicznej opiece okołoporodowej – Anna Stolaś i Maria Hornowska-Stoch.

Więcej o programie możesz przeczytać tutaj.

Dlaczego Polki potrzebują kampanii społecznej o położnych rodzinnych?

Teoria…

Podstawowa opieka zdrowotna w Polsce gwarantuje kobietom holistyczną opiekę położnej rodzinnej przez całe ich życie. Oznacza to, że położna rodzinna sprawuje opiekę nad kobietą od urodzenia, przez okres dojrzewania, po okres ciąży, porodu i menopauzy!

Jak to działa? Podczas pierwszej wizyty patronażowej po porodzie u matki dziewczynki położna proponuje kobiecie wypełnienie deklaracji wyboru położnej dla córki. Od tej chwili taka dziewczynka zostaje pacjentką położnej rodzinnej i ma prawo korzystać z jej opieki na różnych etapach życia – kiedy dojrzewa, kiedy chce zostać matką, gdy zachodzi w ciążę, po porodzie, gdy zachoruje ginekologicznie lub gdy wchodzi w wiek menopauzalny.

… a praktyka

A jak to wygląda w praktyce? Mniej różowo.

Sprawdziłyśmy, że kobiety w Polsce z porad położnej rodzinnej korzystają najczęściej w ramach edukacji przedporodowej i wizyt po porodzie, a więc korzystają ze wsparcia w bardzo ograniczonym zakresie.

Skąd o tym wiemy?

✅ Od położnych rodzinnych. Jesienią 2022 r. ponad 80 położnych wzięło udział w naszym badaniu ankietowym/telefonicznym, w którym pytałyśmy je, z czym i kiedy najczęściej zgłaszają się do nich kobiety.

✅ Wiemy to także od ekspertek zajmujących się opieką okołoporodową w Polsce – dane czerpiemy z raportów Fundacji Rodzić po Ludzku i badania Stowarzyszenia Małyssak.

✅ A przede wszystkim wiemy o tym od Was – uczestniczek naszych zajęć. Słuchamy Was uważnie od 2016 r.

Kto w Polsce prowadzi ciąże kobiet? Lekarze. Żadna z Was nie wiedziała, że mogłaby mieć prowadzoną ciążę przez położną rodzinną w ramach NFZ. Żadna z położnych, które z nami rozmawiały, nigdy nie prowadziła ciąży u pacjentki, a większość nie zna koleżanki-położnej, która to robi. Statystyczna Polka ma prowadzoną ciążę tylko przez lekarzy ginekologów, najczęściej odpłatnie.

Mówicie, że ze wsparcia położnej korzystacie tylko w ramach edukacji przedporodowej i po porodzie podczas wizyt patronażowych. Ale o tym, że to ginekolodzy powinni kierować Was, swoje ciężarne pacjentki na edukację przedporodową do położnych rodzinnych (co wynika z zapisów Standardu Organizacyjnego Opieki Okołoporodowej, rozdz. II, pkt 1) już nie wiecie. O edukacji przedporodowej u położnej rodzinnej dowiadujecie się przede wszystkim od innych kobiet. Tylko nieliczne z Was zostały na taką edukację skierowane przez swojego lekarza..

Pytałyśmy Was też, czy wiecie, że zapisane przez Was do położnej rodzinnej córeczki zostają jej pacjentkami przez całe życie i mogą skorzystać z jej porad np. w okresie dojrzewania. Większość z Was nie miała o tym pojęcia! Byłyście przekonane, że opieka położnej nad ich noworodkiem kończy się wraz z Waszym połogiem i ostatnią wizytą patronażową. Informacja o tym, że Wasza córeczka (i Wy same) nadal jest pacjentką położnej jest dla Was dużym zaskoczeniem.

Położna rodzinna na WdŻ? Nie ma takiego zawodu.

Skoro o położnej nie usłyszymy w gabinecie lekarskim, to może usłyszymy o niej w szkole? Sprawdziłyśmy to!

Wiosną 2022 wspólnie ze Stowarzyszeniem Małyssak i Fundacją Różowa Skrzyneczka przeprowadziłyśmy pilotażowe badanie ankietowe wśród uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych i klas I-III szkół ponadpodstawowych z województw kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego. Zapytałyśmy ich, czy wiedzą, kim jest i czym zajmuje się położna rodzinna. Ankietę wypełniło ponad 400 uczennic i uczniów. Tylko 10% z nich wiedziało, że ktoś taki jak położna POZ istnieje, przy czym jej zadania kojarzyło tylko z opieką nad kobietą w ciąży i połogu.

Sprawdziłyśmy więc, czy zadania położnej rodzinnej są omawiane podczas lekcji Wychowania do życia w rodzinie, tym bardziej, że wg podstawy programowej uczeń i uczennica, m.in.: “zna i rozumie funkcje rodziny; zna zasady przygotowania kobiet i mężczyzn na poczęcie dziecka; potrafi wyjaśnić rolę i zadania szkół rodzenia oraz wartość naturalnego karmienia; wie, czym jest szkoła rodzenia i rozumie, jakie pełni funkcje.”

Jednak dokładna analiza podstawy programowej i wszystkich podręczników do przedmiotu WDŻ ujawniła, że słowo “położna” nie pojawia się w nich ani razu w żadnym kontekście – ani porodu, ani edukacji przedporodowej! (którą, zdaniem autorki podręczników, prowadzi ginekolog i psycholog!)

Mamy wiedzę – Mamy Położne!

Tak długo jak mama dziewczynki nie będzie wiedzieć, że jej córka jest (lub mogłaby być) pacjentką położnej rodzinnej, a jej córka nie dowie się tego w szkole, tak długo kobieta będzie “odkrywać” położną na zajęciach edukacji przedporodowej i żegnać się z nią podczas ostatniej patronażowej wizyty po porodzie.

Chcemy odwrócić ten trend! Chcemy, aby społeczeństwo – zwłaszcza kobiety – miało większą wiedzę na temat zadań i roli położnej rodzinnej w obszarze poradnictwa prozdrowotnego obejmującego całe życie kobiety! Chcemy, żeby ze wsparcia położnej korzystały nastoletnie dziewczynki, młode kobiety i dojrzałe dziewczyny, a nie tylko przyszłe mamy. Mamy prawo do holistycznej opieki położnej rodzinnej na wszystkich etapach naszego życia. Bo mamy prawo do zdrowia!

Postanowiłyśmy działać. Przygotowałyśmy spot, artykuły, ulotki i szkolenie dla położnych rodzinnych. Liczymy na to, że Ci się spodobają i udostępnisz je dalej! Niech się niosą!

Wspieraj Matki razem z nami!

25zł

umożliwia nam monitoring jednego szpitala

Wpłacam
50zł

zapewnisz 1 kobiecie 30 minut konsultacji prawniczej

Wpłacam
150zł

podarujesz 1 kobiecie godzinną rozmowę z psycholożką

Wpłacam
Dziękujemy za każdą pomoc!

Anna Furmaniuk 694 750 395
Alicja Nowaczyk 660 715 059

Siedziba:
ul. Jabłoniowa 9/1
60-185 Skórzewo

Fundacja Wspierania Rodziny „Matecznik”
KRS: 0000639450
Regon: 365551757
NIP: 7811933806

Numer konta:
30 1600 1462 1837 1383 1000 0001
Tytuł przelewu:
Darowizna na cele statutowe