Od 2019 r. bierzemy udział w projekcie Fundacji Rodzić po Ludzku – „Na straży rodzić po ludzku”. Celem projektu są działania związane z monitoringiem opieki okołoporodowej oraz działania rzecznicze z udziałem aktywistów lokalnych. Zarząd naszej fundacji w postaci Anny Furmaniuk oraz Alicja Nowaczyk został właśnie takimi „strażniczkami”.
Naszą pierwszą podjętą interwencję podjęłyśmy w Szpitalu Powiatowym we Wrześni, wobec którego słyszałyśmy nieraz zarzuty krótkiego kontaktu skóra do skóry, niewystarczającego wsparcia w laktacji oraz trudnej komunikacji. Pod koniec listopada Fundacja Rodzić po Ludzku wysłała wniosek o wprowadzenie zmian i podjęcie działań, na który szpital w grudniu odpowiedział.
Nasze główne zarzuty dotyczyły m.in.:
- krótkiego kontaktu skóra do skóry,
- dużego odsetka dzieci dokarmianych mieszanką mlekozastępczą,
- braku pytania o zgodę na interwencje medyczne,
- braku poszanowania godności i intymności,
- trudna komunikacja z personelem.
(pdf. 700kb)
W odpowiedzi szpital zobowiązał się do przeprowadzenia szkoleń z zakresu komunikacji, do innych punktów z wniosku odniósł się z rezerwą. Dlatego też o poprosiłyśmy o spotkanie, które odbyło się 18 lutego 2020 r. w szpitalu.
(pdf. 97kb)
Sprawą zainteresowała się lokalna prasa. Na łamach Wiadomości Wrzesińskich pojawiło się kilka publikacji poruszających temat stanu lokalnej „porodówki”.
18 lutego odbyło się spotkanie w szpitalu, podczas którego przedstawiciele Fundacji Rodzić po Ludzku rozmawiali z Prezesem Zarządu Szpitala, Pełnomocniczką Zarządu oraz personelem medycznym. Spotkanie było długie i owocne. Wspólnie zastanawialiśmy się nad tym, jak poprawić poziom opieki nad kobietą w obszarze pozyskiwania zgody na zabiegi medyczne, w zakresie czytania planu porodu, kontaktu skóra do skóry, wsparcia w karmieniu piersią oraz komunikacji. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem zaangażowania, otwartości i chęci wprowadzania zmian przez personel.
(pdf. 840kb)