Dołącz do Watahy Matecznika

Interwencja w Szpitalu Powiatowym we Wrześni

Od 2019 r. bierzemy udział w projekcie Fundacji Rodzić po Ludzku – „Na straży rodzić po ludzku”. Celem projektu są działania związane z monitoringiem opieki okołoporodowej oraz działania rzecznicze z udziałem aktywistów lokalnych. Zarząd naszej fundacji w postaci Anny Furmaniuk oraz Alicja Nowaczyk został właśnie takimi „strażniczkami”.

Naszą pierwszą podjętą interwencję podjęłyśmy w Szpitalu Powiatowym we Wrześni, wobec którego słyszałyśmy nieraz zarzuty krótkiego kontaktu skóra do skóry, niewystarczającego wsparcia w laktacji oraz trudnej komunikacji. Pod koniec listopada Fundacja Rodzić po Ludzku wysłała wniosek o wprowadzenie zmian i podjęcie działań, na który szpital w grudniu odpowiedział.

Nasze główne zarzuty dotyczyły krótkiego kontaktu skóra do skóry, dużego odsetka dzieci dokarmianych mlekiem modyfikowanym, braku pytania o zgodę na interwencje medyczne, braku poszanowania godności i intymności, trudna komunikacja z personelem. W odpowiedzi szpital zobowiązał się do przeprowadzenia szkoleń z zakresu komunikacji, do innych punktów z wniosku odniósł się z rezerwą. Dlatego też o poprosiłyśmy o spotkanie, które odbyło się 18 lutego 2020 r. w szpitalu.

Sprawą zainteresowała się lokalna prasa. Na łamach Wiadomości Wrzesińskich pojawiło się kilka publikacji poruszających temat stanu lokalnej „porodówki”.

18 lutego odbyło się spotkanie w szpitalu, podczas którego przedstawiciele Fundacji Rodzić po Ludzku rozmawiali z Prezesem Zarządu Szpitala, Pełnomocniczką Zarządu oraz personelem medycznym. Spotkanie było długie i owocne. Wspólnie zastanawialiśmy się nad tym, jak poprawić poziom opieki nad kobietą w obszarze pozyskiwania zgody na zabiegi medyczne, w zakresie czytania planu porodu, kontaktu skóra do skóry, wsparcia w karmieniu piersią oraz komunikacji (notatka ze spotkania). Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem zaangażowania, otwartości i chęci wprowadzania zmian przez personel.

Trzymamy kciuki!

 

Zachęcamy Was do opisywania swoich doświadczeń porodowych za pomocą ankiety Fundacji Rodzić po Ludzku – wypełniło ją już ponad 50 tys. kobiet – dzięki tym opiniom możliwe są interwencje oraz zmiany!

 

Wasz głos ma moc zmiany!

 

 

Dołącz do naszej Watahy i wspieraj Kobiety razem z nami!

70zł

umożliwia nam monitoring jednego szpitala

Wpłacam
180zł

zapewniasz 1 kobiecie godzinę porady psychologicznej

Wpłacam
280zł

zapewnisz 1 kobiecie pomoc prawną w napisaniu skargi

Wpłacam
Dziękujemy za każdą pomoc!

Anna Furmaniuk 694 750 395
Alicja Nowaczyk 660 715 059

Siedziba:
ul. Jabłoniowa 9/1
60-185 Skórzewo

Fundacja Matecznik
KRS: 0000639450
Regon: 365551757
NIP: 7811933806

Numer konta:
30 1600 1462 1837 1383 1000 0001
Tytuł przelewu:
Darowizna na cele statutowe