Stowarzyszenie RAZEM działa na terenie Poznania od kilku lat. Misją Stowarzyszenia jest udzielanie wsparcia rodzinom dotkniętym wystąpieniem wad letalnych i ciężkich wad rozwojowych u dzieci w okresie perinatalnym (okołoporodowym), organizowanie opieki paliatywnej dla dzieci oraz wsparcie rodzin w żałobie.
DLA KOGO?
Wsparcie w Stowarzyszeniu mogą uzyskać rodzice (a także ich rodziny), którzy stracili dziecko podczas poronienia, przedwczesnego porodu lub krótko po porodzie, a także Ci, którzy zdecydowali się na terminację ciąży, wiedząc o wadzie letalnej dziecka.
RODZAJE WSPARCIA
Stowarzyszenie oferuje bezpłatnie:
- Konsultacje indywidualne z psychologiem – spotkanie prowadzone przez psycholożkę, podczas którego obecni mogą być rodzice, jedno z rodziców lub ich rodziny, np. dziadkowie chorego lub zmarłego dziecka.
- Grupy wsparcia – organizowane są raz w miesiącu. W kameralnej grupie do maksymalnie 12 osób spotykają się rodzice, którzy doświadczyli straty okołoporodowej.
- Wsparcie medyczne – w przypadku planowanego porodu lub terminacji, lub innej sytuacji medycznej, rodzice otrzymają kontakt do współpracujących placówek medycznych lub ekspertów. W praktyce, często oznacza to nawiązanie kontaktu z położną/lekarzem, którzy będą obecni przy porodzie/terminacji lub poinformowanie szpitala o takiej sytuacji.
- Pomoc prawna – zdarza się, że rodzice potrzebują odpowiedzi na pytania natury prawnej i organizacyjnej. W takim wypadku otrzymują kontakt do ekspertów z dziedziny prawa medycznego (prawnik, lekarz).
- Wsparcie duchowe – w razie potrzeby rodzina otrzymuje kontakt do kapłana.
Więcej szczegółów znajduje się na stronie internetowej Stowarzyszenia.
JAK UZYSKAĆ POMOC?
Pierwszym krokiem jest zawsze rozmowa telefoniczna z Panią Dagmarą Ejdys-Bukowską (tel. 601 511 911), psycholożką pracującą w Stowarzyszeniu i ustalenie daty spotkania indywidualnego lub grupy wsparcia. Pani Dagmara prowadzi zarówno konsultacje, jak i grupy wsparcia, a także „jest pod telefonem”, by służyć doraźną pomocą i rozmową.
WSPARCIE DLA PERSONELU MEDYCZNEGO
Stowarzyszenie organizuje także grupy wsparcia dla personelu medycznego (głównie położne oraz pracownicy oddziałów neonatologicznych), który ma kontakt ze stratami okołoporodowymi w trakcie swojej pracy. Grupy wsparcia odbywają się raz w miesiącu i prowadzone są przez Panią Dagmarę Ejdys-Bukowską. Osoby zainteresowane proszone są o kontakt telefoniczny z Panią Dagmarą.
Jako Fundacja pracująca z kobietami i ich rodzinami w okresie okołoporodowym cieszymy się, że na mapie Poznania znajduje się takie miejsce jak Stowarzyszenie RAZEM, które oferuje kompleksową pomoc w trudnej sytuacji straty dziecka. Bez względu na tydzień ciąży, w której była strata, bez względu na to, czy straciliście już dziecko, czy czekacie na poród Malucha z wadą letalną, czy może zdecydowaliście się na terminację – możecie zadzwonić i uzyskać wsparcie.
Alicja Nowaczyk