Dołącz do Watahy Matecznika

Regionalny Bank Mleka Kobiecego w Poznaniu

Opublikowano: 29 maja 2018
28 maja 2018 r. nastąpiło oficjalne otwarcie Regionalnego Banku Mleka Kobiecego w szpitalu GPSK przy ul. Polnej w Poznaniu!

Z radością wzięłyśmy udział w otwarciu pierwszego banku mleka w Wielkopolsce, miałyśmy okazję wysłuchać prelegentów, zwiedzić wyremontowane i specjalnie wyposażone pomieszczenia oraz dowiedzieć się, jak będą wyglądały procedury związane z pozyskiwaniem oraz udostępnianiem mleka. Wydarzenie to zbiegło się w czasie z trwającym właśnie Tygodniem Promocji Karmienia Piersią (26.05 – 01.06.2018) oraz z minionym Dniem Honorowej Dawczyni Pokarmu Kobiecego obchodzonego 19 maja.

Jest to już 10. bank mleka kobiecego w Polsce. Jego otwarcie możliwe było dzięki wsparciu finansowemu z Programu Polityki Zdrowotnej “Za życiem”. Koordynatorem Regionalnego Banku Mleka Kobiecego w Poznaniu został prof. Jan Mazela – neonatolog, od lat promujący korzyści płynące z karmienia naturalnego. Otwarcie banku było konsultowane z Fundacją Bank Mleka Kobiecego, którego Prezeska – dr n. biol Aleksandra Wesołowska była obecna podczas uroczystości otwarcia.


Wiemy, że są już kobiety chętne dzielić się swoim mlekiem teraz i zaraz i dlatego mamy dla Was przygotowaną sporą dawkę praktycznych informacji na temat działania poznańskiego Banku Mleka.

 

Dla kogo przeznaczony będzie pokarm z poznańskiego Banku Mleka?

Beneficjentami Banku Mleka będą dzieci – pacjenci szpitala GPSK przy ul. Polnej, których matki mają przejściowe trudności z pozyskiwaniem własnego pokarmu. W przypadku nadwyżek mleka oraz zapotrzebowania ze strony innych szpitali z regionu, będzie możliwość transportu mleka do innych placówek. Priorytetowymi beneficjenci mleka będą dzieci przedwcześnie urodzone, w następnej kolejności dzieci donoszone, ale chore i/lub znajdujące się na oddziałach intensywnej terapii oraz dzieci donoszone zdrowe. W przypadku dużych nadwyżek mleko kobiece może zostać również przeznaczone na cele badawcze.

 

Kto może zostać dawczynią mleka kobiecego?

Dawczynią może być matka dziecka w wieku od 2 tygodni do roku, która skutecznie karmi swoje własne dziecko i posiada możliwość odciągania dodatkowych ilości mleka. Najbardziej preferowanymi dawczyniami są matki wcześniaków, gdyż to właśnie dla dzieci przedwcześnie urodzonych przeznaczane jest mleko w pierwszej kolejności. W przypadku nadwyżek mleka, rezygnuje się z dawczyń – matek starszych niemowląt (powyżej 6 miesiąca życia) na rzecz matek młodszych dzieci – właśnie z powodu składu mleka.

 

Co dyskwalifikuje kobiety z możliwości zostania dawczynią?

Zgodnie z kartą honorowej dawczyni mleka kobieta nie może zostać dawczynią, jeżeli:

  • pali tytoń lub jest regularnie narażona na wdychanie dymu tytoniowego,
  • długotrwale była/jest narażona na związki toksyczne w miejscu pracy lub życia,
  • jest nosicielką chorób wirusowych lub bakteryjnych, np. cytomegalia, wirus HIV, żółtaczka typu B lub C, kiła,
  • przyjmuje na stałe leki psychotropowe lub obniżające ciśnienie,
  • od lat stosuje dietę ściśle wegańską (część z Was może się z tym kryterium nie zgadzać, ale otrzymałyśmy wyjaśnienie, że nie ma jeszcze badań potwierdzających taką samą jakość mleka kobiet weganek a kobiet jedzących nabiał),
  • i inne – nie jesteśmy w stanie wymienić wszystkich chorób które dyskwalifikują lub nie potencjalną dawczynię. Dopytałyśmy się jedynie o niedoczynność tarczycy (która dotyczy wielu z nas)  i wiemy, że nie jest ona przeciwwskazaniem! 🙂

Dodatkowo, dawczynią nie może zostać kobieta, która:

  • przechodzi właśnie nawał – nawał to czas stabilizowania się laktacji, dlatego nie jest pewne, czy laktacja u danej kobiety ustabilizuje się na pożądanym poziomie. Dawczynią może zostać kobieta, której dziecko ma min. 2 tygodnie.
  • karmi dziecko powyżej roku – mleko kobiety karmiącej dwu- lub trzylatka jest nadal bardzo wartościowym pokarmem, ale z powodu niewystarczających ilości pokarmu, które można uzyskać od takiej matki, nie mogą one zostać dawczyniami (ale nadal mogą oddać swoje mleko na cele badawcze 🙂 ),
  • ma zamrożony pokarm we własnej zamrażalce i chce się nim podzielić – przed uzyskaniem mleka od kobiety, musi ona zostać przebadana, a pokarm jest odciągany i przechowywany w specjalnych pojemnikach dostarczanych przez Bank Mleka,
  • straciła własne dziecko podczas porodu.

Około 30% kobiet jest dyskwalifikowanych z możliwości bycia dawczynią (na przykładzie innych banków Polsce). Wynika to z wielości kryteriów, które musi spełnić. Mleko deponowane w bankach i przekazywane wcześniakom musi być najwyżej jakości i bezpieczeństwo gra tu pierwszorzędną rolę.

 

Jak wygląda proces kwalifikacji i oddawania własnego pokarmu?

Kobieta, która chce się podzielić własnym mlekiem powinna zadzwonić pod numer 618419637 lub w weekendy – 607 391 377. Zostanie umówiona na wizytę kwalifikacyjną polegającą na rozmowie z położną, w razie wątpliwości do konsultacji zostanie włączony lekarz. Następnie kobieta zostanie skierowana na badanie krwi, które odbędzie się w laboratorium szpitalnym. Po pozytywnej weryfikacji (już po otrzymaniu wyników badań), kobieta będzie poproszona o kolejną wizytę w celu zapoznania się z instrukcjami odciągania, przechowywania oraz transportowania mleka mleka – otrzyma specjalne buteleczki, w których powinna przechowywać odciągnięty pokarm.

Kobieta odciąga mleko u siebie w domu i przechowuje zgodnie z instrukcjami (może też mrozić), a następnie przewozi do Banku Mleka (robi to na własny koszt). Istnieje możliwość skorzystania z pokoju laktacyjnego w budynku Poradni Przyszpitalnej lub z pokoju laktacyjnego na Oddziale Neonatologicznym – taka możliwość będzie korzystna np. dla kobiet przebywających w hoteliku przyszpitalnym.

 

Co dzieje się z uzyskanym od dawczyń pokarmem?

Buteleczki z pokarmem są natychmiast wkładane do zamrażarek. W ten sposób mogą być przechowywane przez okres 3 miesięcy. Przed podaniem są rozmrażane oraz pasteryzowane i przekazywane na oddział.

 

Czy są jakieś koszty obciążające dawczynię lub beneficjenta Banku Mleka?

Dawczynie oddają swój pokarm bezpłatnie, wizyty w poradni oraz badania robione są na koszt szpitala. Jedynymi kosztami z jakimi trzeba się liczyć są koszty dojazdu do szpitala. Beneficjenci Banku Mleka, czyli najmłodsi pacjenci szpitala otrzymują pokarm za darmo.


Jesteśmy bardzo szczęśliwe, podekscytowane i z radością będziemy obserwować pierwsze miesiące pracy poznańskiego Banku Mleka!

Autor: Alicja Nowaczyk


 

Dołącz do naszej Watahy i wspieraj Kobiety razem z nami!

70zł

umożliwia nam monitoring jednego szpitala

Wpłacam
180zł

zapewniasz 1 kobiecie godzinę porady psychologicznej

Wpłacam
280zł

zapewnisz 1 kobiecie pomoc prawną w napisaniu skargi

Wpłacam
Dziękujemy!

Anna Furmaniuk 694 750 395
Alicja Nowaczyk 660 715 059

Siedziba:
ul. Jabłoniowa 9/1
60-185 Skórzewo

Fundacja Matecznik
KRS: 0000639450
Regon: 365551757
NIP: 7811933806

Numer konta:
30 1600 1462 1837 1383 1000 0001
Tytuł przelewu:
Darowizna na cele statutowe