Matką chrzestną projektu Kultura utula była współpraca z Bramą Poznania, w ramach której przeprowadziłyśmy warsztaty chustowe, połączone ze zwiedzaniem ekspozycji. To właśnie wówczas okazało się, że grupa rodziców najmniejszych dzieci jest najmniej liczną wśród odwiedzających.
I to nie jest tak, że rodzice siedzą zamknięci w czterech ścianach swojego mieszkania i nigdzie nie wychodzą. Wychodzą. Spotkać ich można w parkach, na placach zabaw, ewentualnie w teatrze czy kinie (na repertuarze dziecięcym).
A co z kulturalnymi potrzebami samych rodziców?
Gdy zastanawiałyśmy się, jak zachęcić rodziców małych dzieci, by wybrali się do muzeum lub galerii sztuki, wpadłyśmy na pomysł, że warto zorganizować to tak, by mogli to swobodnie zrobić ze swoim dzieckiem. Bez rozterek, komu dziecko w tym czasie powierzyć. Bez obaw, że wielki, nieporęczny wózek w przestrzeni muzeum wywoła gniewny mars na twarzy pracownika takiej instytucji. Za to z poczuciem, że jest się w takim miejscu z małym dzieckiem mile widzianym, i że się nikomu nie przeszkadza.
Zależało nam też na tym, by rodzice mogli ten czas kontemplować wspólnie, by razem, ręka w rękę, odkrywali radość z obcowania ze sztuką i kulturą. A w myśl powiedzenia “czym skorupka za młodu…” chciałyśmy też, by małe dziecko wspólnie ze swoimi rodzicami od początku także w tej kulturze uczestniczyło – najpierw jako bierny obserwator z poziomu ramion mamy czy taty, później jako aktywny odkrywca i kontemplator.
A jako mamom-chuściarom, zależało nam też i na tym, by propagować noszenie i bliski kontakt z dzieckiem w różnych sferach życia 🙂
Rachunek był więc prosty: dziecko w muzeum + swoboda rodzica = chusta lub nosidło!
Tak narodziła się idea, by zaopatrzyć poznańskie instytucje kultury w nosidła miękkie do noszenia dzieci, które odwiedzający rodzice mogliby wypożyczać bezpłatnie.
I tak się stało! W 2017 r. w ramach projektu Kultura Utula dofinansowanego ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich (konkurs Centrum Dla Rodziny 2017) oraz dzięki sponsorowi Lenny Lamb trzy obiekty kulturalne w Poznaniu otrzymały po 2 nosidła ergonomiczne (w dwóch rozmiarach), które bezpłatnie użyczają, a ich pracownicy zostali przeszkoleni, by pomóc rodzicom w obsłudze.
Te miejsca to:
Zapraszamy do nich, korzystajcie z dostępności dobrych nosideł i zwiedzajcie!
Drugim elementem projektu były spotkania w wyżej wymienionych obiektach dla rodziców dzieci do 2 roku życia, podczas których mogli nauczyć się używać chusty tkanej, kółkowej oraz nosidła, a następnie zwiedzić obiekt z przewodnikiem. I to wszystko bezpłatnie. W okresie czerwiec – wrzesień 2017 r. odbyło się łącznie 10 spotkań i cieszyły się one ogromną popularnością. Wzięło w nich udział 158 osób (dorosłych i dzieci).
Wypełniane przez uczestników ankiety ewaluacyjne chwaliły projekt i jego realizację, wskazywały na bardzo ciekawe oprowadzania z możliwością posłuchania przewodnika, niektórzy rodzice byli po raz pierwszy w muzeum, a większość – po raz pierwszy z dzieckiem. Część z nich obiecała, że wróci na kolejne zwiedzania 🙂 Uczestnicy projektu mieli również możliwość wskazywania obszarów, w których dany obiekt mógł wprowadzić ulepszenia dla rodzin z małymi dziećmi – wszystkie takie uwagi zostały spisane i przekazane do muzeów.
Dziękujemy bardzo naszym partnerom w projekcie – Bramie Poznania, CK Zamek oraz Rezerwatowi archeologicznemu oraz sponsorowi nosideł – firmie Lenny Lamb.
