O PROJEKCIE
Czwarty rok z “naszą” bezpłatną poznańską szkołą rodzenia za nami. Dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta Poznania mieszkańcy Poznania mogli bezpłatnie brać udział w spotkaniami przygotowującymi do porodu, karmienia piersią oraz opieki nad noworodkiem.
W roku 2021 odbyły się 4 cykle po 7 spotkań, czyli 28 webinariów. Wszystkie spotkania odbyły się on-line, ale część z nich nadawałyśmy z siedziby Centrum Inicjatyw Rodzinnych Poznańskiego Centrum Świadczeń – partnera projektu.
W spotkaniach wzięło udział 1.743 uczestników!
PROGRAM
Każdy cykl składał się z następujących spotkań:
- „PORÓD KROK PO KROKU” – po czym rozpoznać, że poród się zaczyna, kiedy jechać do szpitala, omówienie poszczególnych faz porodu i po czym je rozpoznać, informacje o tym, na czym polega poród przez cesarskie cięcie. [br] Prowadząca – Ewelina Stasińska – położna. [space size=10]
- „Z NACIĘCIEM, CZY BEZ?” – jak przygotować swoje ciało do porodu siłami natury, i dlaczego korzystniej dla matki jest ochronić krocze przed nacięciem, na czym polega cięcie krocza, jakie są jego następstwa. [br] Prowadząca – Ewelina Stasińska – położna.[space size=10]
- „OSWOJONY BÓL PORODOWY” – o istocie i zadaniu bólu, o niefarmakologicznych metodach i technikach jego łagodzenia, hormonach sterujących przebiegiem porodu, o farmakologicznych metodach łagodzenia bólu dostępnych na poznańskich oddziałach porodowych. [br] Prowadząca – Alicja Nowaczyk – doula.[space size=10]
- „POŁÓG – IV TRYMESTR CIĄŻY” – o zmianach emocjonalnych i fizycznych u kobiety w połogu, jak zmienia się ciało po porodzie, jak sobie radzić z połogowymi odczuciami, zarówno po porodzie siłami natury, jak i po cesarskim cięciu. [br] Prowadzące – Anna Gabryniewska – położna oraz Anna Furmaniuk – instruktorka szkoły rodzenia.[space size=10]
- „RODZICE I DZIECKO NA MLECZNEJ DRODZE” – omówienie, na czym polega karmienie oparte o potrzebę dziecka, omówienie elementów, które wpływają na dobry start w karmieniu piersią, zarówno po porodzie siłami natury, jak i po cesarskim cięciu, porady co robić w przypadku najczęściej spotykanych trudności, obalenie mitów na temat karmienia piersią, wskazanie wyznaczników prawidłowego karmienia niemowlęcia. [br] Prowadząca – Ewa Masełkowska – konsultantka laktacyjna. [space size=10]
- „INSTRUKCJA ROZWOJU NOWORODKA” – omówienie odruchów noworodka i niemowlęcia, jego wyglądu i zachowania oraz etapów rozwoju w pierwszych miesiącach życia, pokaz podnoszenia, odkładania, trzymania i przewijania. [br] Prowadzący – Lech Furmaniuk – fizjoterapeuta.[space size=10]
- „DZIECKO Z BLISKA” – warsztat o tym, jak skomunikować się z noworodkiem i niemowlęciem, jak rozpoznać i zrozumieć jego potrzeby, połączone z nauką masażu shantala. [br] Prowadząca – Anna Furmaniuk – instruktorka masażu shantala.
UCZESTNICY O PROJEKCIE
Webinaria były bardzo dobrze oceniane przez uczestniczki, które chwaliły sposób prowadzenia spotkań (zachęcający do aktywności, nawet w on-line’owej formie), możliwość zadawania pytań, przesyłanie materiałów dydaktycznych, charyzmę prowadzących oraz rzetelność przekazywanych informacji. Podsumowanie z ankiet ewaluacyjnych znajdziecie tutaj, a poniżej kilka wybranych cytatów:
- “Bardzo podobała mi się otwartość prowadzącej i ciepło od niej bijące. Już po pierwszych kilku zdaniach widać, że położnictwo i porody to pasja Pani Eweliny, o której mogłaby opowiadać godzinami i ciągle byłoby mało! 🙂 “
- “Rewelacja! Koniecznie kontynuujcie działanie fundacji. Bez Was nie czułabym się przygotowana.”
- “Biorę udział w wielu webinarach. To był jeden z lepszych, bardzo merytoryczny i bardzo dobrze przygotowany oraz moderowany.”
- “Świetnie zorganizowane, bardzo dobra prezentacja, odpowiedni dobór najważniejszych informacji, swobodny sposób prezentowania przez położną, serdeczność, fajnie, że jest możliwość udostępnienia materiałów (prezentacji). Dziękuję za wspaniałą dawkę wiedzy.”
- “Na jednym Waszym wykładzie dowiedziałam się więcej niż od miesiąca w szkole rodzenia. Brawo i cieszę się, że Was znalazłam”
- “Bardzo fajne były te filmiki pokazujące w praktyce jak zastosować np. pozycje wraz z omówieniem.”
- “Wspaniały pomysł, że spotkanie było podzielone na 3 części. Najpierw ogólne wprowadzenie, później cała masa szczegółowych informacji od położnej, a po krótkiej przerwie (która przydała się na przygotowanie przekąski;) ) piękna część o relacji do siebie, do dziecka, do partnera. Wszystko to tworzyło całość i dawało bardzo szeroki obraz tego, jak to może wyglądać w połogu. Atmosfera podczas warsztatu była wspaniała, pełna szacunku, otwartości, życzliwości. Jestem bardzo wdzięczna za to spotkanie!”
- “Ważny temat połogu, nie we wszystkich szkołach rodzenia poruszany. Cenny warsztat.”
- “Bardzo duża dawka wiedzy. Dogłębnie wytłumaczone, dlaczego karmienie piersią jest dobre – dla dziecka, ale i dla matki. Podobały mi się też praktyczne wskazówki nt. karmienia.”
- “Rewelacyjny prowadzący – i pod kątem posiadanej wiedzy, umiejętności jej przekazania i sposobu. Chcemy więcej :)”
- “Bardzo podobało mi się nagranie z pokazem masażu i to, że Prowadząca opowiadała, co dokładnie robi w danym momencie na filmie, podpowiadała na co zwracać uwagę, a czasem również przerywała filmik, by wyjaśnić jakąś kwestię. Spotkanie było pełne wiedzy teoretycznej, ale było również bardzo inspirujące i wzbudzało we mnie pozytywne emocje oraz pokazywało inną perspektywę.”
Spotkania rozpoczynały się i kończyły testem wiedzy. Ich podsumowanie wskazuje, że wiedza uczestników znacznie się zwiększyła. W większości odpowiedzi rozkłady między wskazaniami odpowiedzi prawidłowych w pre- i post-testach przekraczały 20% – jest to dla nas informacja, że nasze zajęcia są bardzo potrzebne i że uczestniczki dużo z nich wynoszą.
REGULAMIN PROJEKTU
Każdy z uczestników zobowiązany był do zapoznania się z Regulaminem projektu, który informował również o przetwarzaniu danych osobowych.
Webinaria były bezpłatne dla uczestników dzięki dofinansowaniu Miasta Poznania i współpracy z Centrum Inicjatyw Rodzinnych.