Czekamy na Gzuba 2020

PROGRAM

Rok 2020 wymusił na nas pewne zmiany. Stacjonarnie udało się zrealizować jedynie 2 pierwsze spotkania w marcu 2020 r. Następnie, po krótkiej przerwie, kontynuowałyśmy projekt już w formie webinariów.

Łącznie, od marca do grudnia, odbyło się 35 spotkań, 5 cykli po 7 webinariów o następującej tematyce:

  1. „PORÓD KROK PO KROKU” – po czym rozpoznać, że poród się zaczyna, kiedy jechać do szpitala, omówienie poszczególnych faz porodu i po czym je rozpoznać, informacje o tym, na czym polega poród przez cesarskie cięcie.
  2. „Z NACIĘCIEM, CZY BEZ?” – jak przygotować swoje ciało do porodu siłami natury, i dlaczego korzystniej dla matki jest ochronić krocze przed nacięciem, na czyn polega cięcie krocza, jakie są jego następstwa.
  3. „OSWOJONY BÓL PORODOWY” – o istocie i zadaniu bólu, o niefarmakologicznych metodach i technikach jego łagodzenia, o hormonach sterujących przebiegiem porodu, o farmakologicznych metodach łagodzenia bólu dostępnych na poznańskich oddziałach porodowych.
  4. „POŁÓG – IV TRYMESTR CIĄŻY” – o zmianach emocjonalnych i fizycznych u kobiety w połogu, jak zmienia się ciało po porodzie, jak sobie radzić z połogowymi odczuciami, zarówno po porodzie siłami natury, jak i po cesarskim cięciu.
  5. „RODZICE I DZIECKO NA MLECZNEJ DRODZE” – omówienie, na czym polega karmienie oparte o potrzebę dziecka, omówienie elementów, które wpływają na dobry start w karmieniu piersią, zarówno po porodzie siłami natury, jak i po cesarskim cięciu, porady co robić w przypadku najczęściej spotykanych trudności, obalenie mitów na temat karmienia piersią, wskazanie wyznaczników prawidłowego karmienia niemowlęcia.
  6. „INSTRUKCJA ROZWOJU NOWORODKA” – omówienie odruchów noworodka i niemowlęcia, jego wyglądu i zachowania oraz etapów rozwoju w pierwszych miesiącach życia, pokaz podnoszenia, odkładania, trzymania i przewijania.
  7. „DZIECKO Z BLISKA” – warsztat o tym, jak skomunikować się z noworodkiem i niemowlęciem, jak rozpoznać i zrozumieć jego potrzeby, połączone z nauką masażu shantala.

UCZESTNICY

Podczas wszystkich spotkań wzięło udział 1.559 uczestników! , najczęściej kobiety w ciąży, czasami w partnerami. Tak duża liczba uczestników możliwa była dzięki wirtualnej formie warsztatów, w rekordowym spotkaniu wzięło udział 101 kobiet!

Uczestniczki proszone były o wypełnienie ankiet ewaluacyjnych, które wskazywały na bardzo dobry odbiór całego projektu:

  • kobiety chwaliły sposób prowadzenia webinariów, bardzo ważna była możliwość zadawania na bieżąco pytań,
  • ważne dla nich było poruszanie także kwestii “covidowych”, czyli odnoszenia się do zmienionych przez epidemię realiów opieki nad kobietą w ciąży, porodzie i połogu,
  • 99% respondentek czuła się lepiej przygotowana do porodu i macierzyństwa,
  • przykładowe opinie:
    • Czuje się bardziej dokształcona i dzięki temu czuje się trochę pewniej i bezpieczniej, naprawdę jakoś mniej się boje 🙂
    • Było fantastycznie, prezenterka zmniejszyła mój lęk przed porodem.
    • Wszystkie webinary w tym również ten ostatni bardziej mnie uświadomiły, zweryfikowały te informacje na temat dziecka, ciąży, porodu, połogu, które posiadałam i jednocześnie dały spokój w głowie, dlatego bardzo dziękuję za całą pracę którą dla nas robicie😊
    • Polecam każdej ciężarnej przyszłej mamie. Cieszę się, że trafiłam na tak wspaniałe grono i tak wyczerpującą edukację.

KADRA

Ewelina Stasińska – położna, z doświadczeniem w pracy w szpitalu GPSK UM przy ul. Polnej w Poznaniu oraz w przyjmowaniu porodów na wolontariacie w Afryce. Obecnie pracuje na oddziale porodowym w Szpitalu Powiatowym w Śremie. Pasjonatka naturalnego porodu i macierzyństwa.

 

 

 


Anna Furmaniuk – współautorka Projektu „Czekamy na Gzuba” oraz wielu innych projektów na rzecz godnego porodu dla kobiet w ciąży, matek i rodziców. Wiceprezes Fundacji Matecznik, instruktor szkoły rodzenia i masażu shantala. Prywatnie mama trzech Córek.

 

 

 


Lech Furmaniuk – Fizjoterapeuta z  prawie 20-letnią praktyką  prowadzeniu zajęć terapeutycznych dla dzieci i dorosłych z deficytem neurologicznym. Uczestnik wielu certyfikowanych kursów oraz szkoleń zawodowych, min. z metody PNF, Integracji Sensorycznej, Integracji Bilateralnej oraz Weroniki Sherborne. Strona www i indywidualny kontakt z Doktorem: tutaj.

 

 


Ewa Masełkowska – międzynarodowy certyfikowany konsultant laktacyjny IBCLC. Od lat wspiera świeżo upieczone mamy i ich dziećmi udzielając konsultacji laktacyjnych w ich domach lub w gabinecie w ramach pracy swojej Poradni Laktacyjnej „Mleczna droga”.

 

 

 

 


Alicja Nowaczyk – współautorka Projektu Mamy Prawa!, Czekamy na Gzuba i innych, których celem jest poprawa jakości opieki okołoporodowej. Prezeska Fundacji Matecznik. Jako certyfikowana doula wspiera kobiety i ich partnerów w całym okresie okołoporodowym, towarzyszy przy porodach. Uczestniczka kursów i szkoleń organizowanych m.in. przez Fundację Rodzić po Ludzku i Stowarzyszenie DOULA w Polsce. Prywatnie, potrójna mama.

 

 

 


Anna Gabryniewska – położna środowiskowo-rodzinna, edukatorka laktacyjna, instruktorka chustonoszenia ClauWi. Pracuje na terenie Poznania oraz okolic. Strona fb i indywidualny kontakt z Anią: tutaj.

 

 

 

 

 


Agnieszka Dengler – położna, z 14 letnim doświadczeniem w pracy na oddziale porodowym szpitala przy ul. Polnej w Poznaniu. Obecnie pracuje jako położna środowiskowa oraz przyjmuje porody domowe. Mama dwójki fantastycznych chłopaków, holistycznie patrząca na opiekę okołoporodowa, z zainteresowaniem zgłębiająca tajniki ziołolecznictwa i aromaterapii.

 

 

 

 


REGULAMIN PROJEKTU

Uczestnicy projektu zobowiązani byli do zapoznania się z Regulaminem, który informuje jednocześnie o przetwarzaniu danych osobowych uczestników.



 

Wspieraj Matki razem z nami!

25zł

umożliwia nam monitoring jednego szpitala

Wpłacam
50zł

zapewnisz 1 kobiecie 30 minut konsultacji prawniczej

Wpłacam
150zł

podarujesz 1 kobiecie godzinną rozmowę z psycholożką

Wpłacam
Dziękujemy za każdą pomoc!

Anna Furmaniuk 694 750 395
Alicja Nowaczyk 660 715 059

Siedziba:
ul. Jabłoniowa 9/1
60-185 Skórzewo

Fundacja Wspierania Rodziny „Matecznik”
KRS: 0000639450
Regon: 365551757
NIP: 7811933806

Numer konta:
30 1600 1462 1837 1383 1000 0001
Tytuł przelewu:
Darowizna na cele statutowe