Czekamy na Gzuba 2019

PROGRAM

Od kwietnia do grudnia 2019 r. odbyło się 5 cykli, po 7 warsztatów w każdym cyklu:

 1. „PORÓD KROK PO KROKU” – po czym rozpoznać, że poród się zaczyna, kiedy jechać do szpitala, omówienie poszczególnych faz porodu i po czym je rozpoznać, informacje o tym, na czym polega poród przez cesarskie cięcie.
 2. „OSWOJONY BÓL PORODOWY” – o istocie i zadaniu bólu, o niefarmakologicznych metodach i technikach jego łagodzenia, o hormonach sterujących przebiegiem porodu, o farmakologicznych metodach łagodzenia bólu i tzw. kaskadzie interwencji medycznych w porodzie, związanych ze stosowaniem farmakologii.
 3. „Z NACIĘCIEM, CZY BEZ?” – jak przygotować swoje ciało do porodu siłami natury, i dlaczego korzystniej dla matki jest ochronić krocze przed nacięciem, na czyn polega cięcie krocza, jakie są jego następstwa.
 4. „POŁÓG – IV TRYMESTR CIĄŻY” – o zmianach emocjonalnych i fizycznych u kobiety w połogu, jak zmienia się ciało po porodzie, jak sobie radzić z połogowymi odczuciami, zarówno po porodzie siłami natury, jak i po cesarskim cięciu.
 5. „INSTRUKCJA OBSŁUGI NOWORODKA” – omówienie odruchów noworodka i niemowlęcia, jego wyglądu i zachowania oraz etapów rozwoju w pierwszych miesiącach życia, pokaz podnoszenia, odkładania, trzymania i przewijania.
 6. „RODZICE I DZIECKO NA MLECZNEJ DRODZE” – omówienie, na czym polega karmienie oparte o potrzebę dziecka, omówienie elementów, które wpływają na dobry start w karmieniu piersią, zarówno po porodzie siłami natury, jak i po cesarskim cięciu, porady co robić w przypadku najczęściej spotykanych trudności, obalenie mitów na temat karmienia piersią, wskazanie wyznaczników prawidłowego karmienia niemowlęcia.
 7. „DZIECKO Z BLISKA” – warsztat o tym, jak skomunikować się z noworodkiem i niemowlęciem, jak rozpoznać i zrozumieć jego potrzeby, połączone z nauką masażu shantala.

UCZESTNICY O PROJEKCIE

Zainteresowanie projektem przeszło nasze najśmielsze oczekiwania! Na każdy cykl zapisy zamykały się w przeciągu kilku godzin i niestety dla wielu osób brakowało miejsca.

Łącznie w 35 spotkaniach wzięło udział 476 uczestniczek (głównie kobiety w ciąży, czasami z partnerami).

Uczestniczki proszone były o wypełnienie ankiet ewaluacyjnych:

 • Wśród wszystkich 7 warsztatów najwięcej uznania zdobyły metody wykorzystywane podczas warsztatu „Oswojony ból porodowy” oraz „Instrukcja obsługi noworodka” – tam aż 100% uczestników oceniło dobór metod w wybranych cyklach jako bardzo dobry.
 • 95,3% uczestników oceniło merytoryczne przygotowanie wszystkich prowadzących jako bardzo dobre, zaś 4,7% jako dobre i dostateczne.
 • 93,5% uczestników bardzo dobrze oceniło atmosferę podczas warsztatów. Pozostałe 6,5% uczestników oceniło ją jako dobrą.
 • 91,4 % uczestników przydatność uzyskanych informacji i zdobytej wiedzy w przyszłości oceniło jako bardzo dobre.
 • W pytaniu otwartym o to, co było najbardziej interesującą częścią warsztatu uczestnicy udzielali bardzo zróżnicowanych odpowiedzi, wskazujących na konkretne zagadnienia, które pojawiały się na poszczególnych warsztatach. To, co się powtarzało w tych odpowiedziach, to: docenianie możliwości zadawania pytań, dyskusję prowadzącego z uczestnikami, podejście praktyczne, obiektywne prezentowanie treści, naturalne i zdroworozsądkowe podejście do porodu, karmienia i pielęgnacji, możliwość porozmawiania z doświadczonymi praktykami i warsztatową formułę zajęć.
 • Miłe słowa od uczestniczek:
  • „dziękuję za tę wiedzę!”,
  • “Bardzo sympatyczna pani prowadząca,odpowiedni człowiek w odpowiednim miejscu, z powołania”,
  • “Wszystko było interesujące i świadczy o wysokich kompetencjach prowadzącej”,
  • “Bardzo merytoryczne, ale i podnoszące na duchu”.

Uczestniczkom zadano również pytanie, czy ich zdaniem, spotkanie przyczyniło się do podniesienia ich wiedzy i świadomości w temacie porodu i rodzicielstwa (co było celem całego projektu) – 99% odpowiedzi była twierdząca!


KADRA PROJEKTU

Agnieszka Dengler – położna, z 14 letnim doświadczeniem w pracy na oddziale porodowym szpitala przy ul. Polnej w Poznaniu. Obecnie pracuje jako położna środowiskowa oraz przyjmuje porody domowe. Mama dwójki fantastycznych chłopaków, holistycznie patrząca na opiekę okołoporodowa, z zainteresowaniem zgłębiająca tajniki ziołolecznictwa i aromaterapii.

 

 

 

 

 


Anna Furmaniuk – współautorka Projektu „Czekamy na Gzuba” oraz wielu innych projektów na rzecz godnego porodu dla kobiet w ciąży, matek i rodziców. Wiceprezes Fundacji Matecznik, instruktor szkoły rodzenia i masażu shantala. Prywatnie mama trzech Córek.

 

 

 


Lech Furmaniuk – Fizjoterapeuta z  prawie 20-letnią praktyką  prowadzeniu zajęć terapeutycznych dla dzieci i dorosłych z deficytem neurologicznym. Uczestnik wielu certyfikowanych kursów oraz szkoleń zawodowych, min. z metody PNF, Integracji Sensorycznej, Integracji Bilateralnej oraz Weroniki Sherborne.

 

 


Ewa Masełkowska – międzynarodowy certyfikowany konsultant laktacyjny IBCLC. Od lat wspiera świeżo upieczone mamy i ich dziećmi udzielając konsultacji laktacyjnych w ich domach lub w gabinecie w ramach pracy swojej Poradni Laktacyjnej „Mleczna droga”.

 

 

 

 


Alicja Nowaczyk – współautorka Projektu MAMY PRAWA!. Prezes Fundacji Matecznik. Jako certyfikowana doula wspiera kobiety i ich partnerów w całym okresie okołoporodowym, towarzyszy przy porodach. Uczestniczka kursów i szkoleń organizowanych m.in. przez Fundację Rodzić po Ludzku i Stowarzyszenie DOULA w Polsce. Prywatnie potrójna mama.

 

 

 

 


MIEJSCE  WARSZTATÓW

Wszystkie zajęcia odbyły się w siedzibie Centrum Inicjatyw Rodzinnych przy ul.  F. Ratajczaka 44 w Poznaniu.

Dziękujemy pracownikom PCŚ-CIR za pomoc przy organizacji spotkań 🙂 

Wspieraj Matki razem z nami!

25zł

umożliwia nam monitoring jednego szpitala

Wpłacam
50zł

zapewnisz 1 kobiecie 30 minut konsultacji prawniczej

Wpłacam
150zł

podarujesz 1 kobiecie godzinną rozmowę z psycholożką

Wpłacam
Dziękujemy za każdą pomoc!

Anna Furmaniuk 694 750 395
Alicja Nowaczyk 660 715 059

Siedziba:
ul. Jabłoniowa 9/1
60-185 Skórzewo

Fundacja Wspierania Rodziny „Matecznik”
KRS: 0000639450
Regon: 365551757
NIP: 7811933806

Numer konta:
30 1600 1462 1837 1383 1000 0001
Tytuł przelewu:
Darowizna na cele statutowe