Wzory pism

Rok 2020 niejako zmusił nas do rozbudzenia postawy obywatelskiej i zaangażowania w sprawy społeczne. My, jako fundacja podjęłyśmy kilkanaście interwencji, wysłałyśmy dziesiątki maili do szpitali oraz Rzecznika Praw Pacjenta i Rzecznika Praw Obywatelskich.

Często jednak siła tkwi w ilości, kropla drąży skałę, czasami rodzina musi zainterweniować indywidualnie w swojej specyficznej sprawie. Poniżej, udostępniamy Wam wzory pism do wykorzystania, wszystkie są w formacie doc. z możliwością edycji i dostosowania do swojej sytuacji.

OŚWIADCZENIE MATKI ZAKAŻONEJ SARS-COV-2 LUB PODEJRZANEJ O ZAKAŻANIE – BRAK ZGODY NA SEPARACJĘ Z DZIECKIEM

Pismo, w którym kobieta decyduje się zajmować swoim dzieckiem, karmić piersią i wypisać razem z nim ze szpitala pomimo bycia zakażoną koronawirusem. Wzór sporządzony przez Fundację Rodzić po Ludzku.

WZÓR PISMA-SEPRACJA ZAKAŻONA MATKA

UPOWAŻNIENIE DO ODBIORU DZIECKA ZE SZPITALA

W przypadku, gdy rodzi nie może odebrać ze szpitalu po porodzie lub szpital mu to utrudnia, rodzice/opiekunowie mogą upoważnić dowolną dorosłą osobę do odebrania noworodka. Wzór sporządzony przez Fundację Rodzić po Ludzku.

WZÓR PISMA – UPOWAŻNIENIE DO ODBIORU DZIECKA ZE SZPITALA

PISMO – ZAPRZESTANIE SEPARACJI Z HOSPITALIZOWANYM DZIECKIEM

W dokumencie rodzic wzywa do zaprzestania separacji z dzieckiem, które musi być hospitalizowane i do umożliwienia kontaktu rodzica/opiekuna z dzieckiem. Wzór sporządzony przez Fundację Rodzić po Ludzku.

WZÓR PISMA-KONTAKT Z HOSPITALIZOWANYM DZIECKIEM

WEZWANIE DO PRZYWRÓCENIA PORODÓW RODZINNYCH

Pismo wzywa do zaprzestania łamania praw pacjenta i przywrócenia porodów rodzinnych w momencie, gdy w Polsce nie ma zakazu porodu z osobą bliską. Wzór sporządzony przez Fundację Rodzić po Ludzku.

WZÓR PISMA – PORODY RODZINNE

SKARGA DO RZECZNIKA PRAW PACJENTA

Do RPP można napisać w każdej sprawie, gdy zauważasz nieprawidłowości i łamanie praw pacjenta. Pismo należy wysłać na adres: [email protected] . Wzór sporządzony przez Fundację Rodzić po Ludzku.

WZÓR PISMA – SKARGA RPP

SKARGA DO RZECZNIKA PRAW OBYWATELSKICH

Do RPO można napisać w każdej sprawie, gdy zauważasz nieprawidłowości i łamanie praw. Pismo należy wysłać na adres: [email protected] . Wzór sporządzony przez Fundację Rodzić po Ludzku.

WZÓR PISMA – SKARGA RPO

SKARGA DO SZPITALA

W przypadku, gdy w szpitalu złamano Twoje prawa, warto poinformować placówkę o naruszeniach i napisać skargę. Można skorzystać z generatora skargi sporządzonego przez Fundację Rodzić po Ludzku, napisać ją samodzielnie (możesz skorzystać ze stworzonego przez nas wzoru) lub skorzystać z bezpłatnego wsparcia naszej radczyni prawnej – prosimy wtedy o maila – [email protected]

WZÓR PISMA – SKARGA DO SZPITALA