Podaruj nam 1,5%

KRS0000639450 1,5%

Wzory pism – łamanie prawa podczas epidemii

Opublikowano: 9 grudnia 2020

 

Rok 2020 niejako zmusił nas do rozbudzenia postawy obywatelskiej i zaangażowania w sprawy społeczne. My, jako fundacja podjęłyśmy kilkanaście interwencji, wysłałyśmy dziesiątki maili do szpitali oraz Rzecznika Praw Pacjenta i Rzecznika Praw Obywatelskich.

Często jednak siła tkwi w ilości, kropla drąży skałę, czasami rodzina musi zainterweniować indywidualnie w swojej specyficznej sprawie. Poniżej, udostępniamy Wam wzory pism do wykorzystania, wszystkie są w formacie doc. z możliwością edycji i dostosowania do swojej sytuacji.


OŚWIADCZENIE MATKI ZAKAŻONEJ SARS-COV-2 LUB PODEJRZANEJ O ZAKAŻANIE – BRAK ZGODY NA SEPARACJĘ Z DZIECKIEM

Pismo, w którym kobieta decyduje się zajmować swoim dzieckiem, karmić piersią i wypisać razem z nim ze szpitala pomimo bycia zakażoną koronawirusem. Wzór sporządzony przez Fundację Rodzić po Ludzku.

WZÓR PISMA-SEPRACJA ZAKAŻONA MATKA


UPOWAŻNIENIE DO ODBIORU DZIECKA ZE SZPITALA

W przypadku, gdy rodzi nie może odebrać ze szpitalu po porodzie lub szpital mu to utrudnia, rodzice/opiekunowie mogą upoważnić dowolną dorosłą osobę do odebrania noworodka. Wzór sporządzony przez Fundację Rodzić po Ludzku.

WZÓR PISMA – UPOWAŻNIENIE DO ODBIORU DZIECKA ZE SZPITALA


PISMO – ZAPRZESTANIE SEPARACJI Z HOSPITALIZOWANYM DZIECKIEM

W dokumencie rodzic wzywa do zaprzestania separacji z dzieckiem, które musi być hospitalizowane i do umożliwienia kontaktu rodzica/opiekuna z dzieckiem. Wzór sporządzony przez Fundację Rodzić po Ludzku.

WZÓR PISMA-KONTAKT Z HOSPITALIZOWANYM DZIECKIEM


WEZWANIE DO PRZYWRÓCENIA PORODÓW RODZINNYCH

Pismo wzywa do zaprzestania łamania praw pacjenta i przywrócenia porodów rodzinnych w momencie, gdy w Polsce nie ma zakazu porodu z osobą bliską. Wzór sporządzony przez Fundację Rodzić po Ludzku.

WZÓR PISMA – PORODY RODZINNE


SKARGA DO RZECZNIKA PRAW PACJENTA

Do RPP można napisać w każdej sprawie, gdy zauważasz nieprawidłowości i łamanie praw pacjenta. Pismo należy wysłać na adres: kancelaria@rpp.gov.pl . Wzór sporządzony przez Fundację Rodzić po Ludzku.

WZÓR PISMA – SKARGA RPP


SKARGA DO RZECZNIKA PRAW OBYWATELSKICH

Do RPO można napisać w każdej sprawie, gdy zauważasz nieprawidłowości i łamanie praw. Pismo należy wysłać na adres: biurorzecznika@brpo.gov.pl . Wzór sporządzony przez Fundację Rodzić po Ludzku.

WZÓR PISMA – SKARGA RPO


SKARGA DO SZPITALA

W przypadku, gdy w szpitalu złamano Twoje prawa, warto poinformować placówkę o naruszeniach i napisać skargę. Można skorzystać z generatora skargi sporządzonego przez Fundację Rodzić po Ludzku, napisać ją samodzielnie (możesz skorzystać ze stworzonego przez nas wzoru) lub skorzystać z bezpłatnego wsparcia naszej radczyni prawnej – prosimy wtedy o maila – kontakt@fundacjamatecznik.pl.

WZÓR PISMA – SKARGA DO SZPITALA


 

 

Dołącz do naszej Watahy i wspieraj Kobiety razem z nami!

70zł

umożliwia nam monitoring jednego szpitala

Wpłacam
180zł

zapewniasz 1 kobiecie godzinę porady psychologicznej

Wpłacam
280zł

zapewnisz 1 kobiecie pomoc prawną w napisaniu skargi

Wpłacam
Dziękujemy za każdą pomoc!

Anna Furmaniuk 694 750 395
Alicja Nowaczyk 660 715 059

Siedziba:
ul. Jabłoniowa 9/1
60-185 Skórzewo

Fundacja Matecznik
KRS: 0000639450
Regon: 365551757
NIP: 7811933806

Numer konta:
30 1600 1462 1837 1383 1000 0001
Tytuł przelewu:
Darowizna na cele statutowe