W roku 2023 dwa poznańskie szpitale umożliwiły obecność osób bliskich przy planowanych operacjach cięcia cesarskiego. Były to:
- od czerwca 2023 r. – Szpital Św. Rodziny w Poznaniu
- od października 2023 r. – Szpital Miejski im. Franciszka Raszei
Z powodu medialnych doniesień o rzekomych mężczyznach mdlejących na salach operacyjnych (artykuł Gazety Wyborczej), zapytałyśmy szpitale, czy możliwość obecności osoby towarzyszącej przy porodzie operacyjnym spotkała się z dużym zainteresowaniem.
Wysłałyśmy wnioski o dostęp do informacji publicznej (DIP) do obu placówek.
(pdf. 470kb)
25 stycznia 2024 r. – otrzymałyśmy odpowiedź ze Szpitala Św. Rodziny. Od czerwca do grudnia 2023 r. odbyło się 135 porodów drogą cięcia cesarskiego, co przy łącznej liczbie porodów w roku 2023 rzędu 2.055 stanowi prawie 7% wszystkich porodów. Biorąc pod uwagę, że ponad połowa kobiet rodzi drogami natury, a szpital jako pierwszy w województwie zdecydował się umożliwić towarzyszenie przy cięciach – oceniamy liczbę 135 jako wysoką i wskazującą na zainteresowanie rodziców takim rozwiązaniem. Szpital odpowiedział tym samym na potrzeby kobiet, by korzystać ze wsparcia osób bliskich bez względu na przebieg porodu.
(pdf. 158kb)
(pdf. 544kb)
Do dnia 11 marca 2024 r. nie otrzymałyśmy odpowiedzi i wysłałyśmy wezwanie do niej pod groźbą skargi na bezczynność do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
W maju otrzymałyśmy odpowiedź ze szpitala Miejskiego w Poznaniu, z której wynika, że w 2023 r. – od października do grudnia odbyło się 20 operacji cięcia cesarskiego z osobą towarzyszącą. Natomiast w roku 2024 r. – do kwietnia włącznie – takich porodów było 33.
Dodatkowo, szpital przekazał wskazówki dla osób bliskich, które planują być przy narodzinach dziecka drogą operacyjną. Wskazówki te spowodowane są jedną sytuację, gdy osoba towarzysząca zasłabła na sali operacyjnej. Należy pamiętać m.in. o odpowiednim odpoczynku, nawodnieniu i najedzeniu a także przemyśleć swoje indywidualne reakcje na krew i silne emocje.
(pdf. 290kb)