KONFERENCJA NOWY STANDARD 2018

O KONFERENCJI

Konferencja “Nowy Rok – Nowy Standard” odbyła się 1 grudnia 2018 r. w przestrzeniach Maraton Office Building przy ul. Królowej Jadwigi 43 w Poznaniu.

Poruszała temat Standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej, który zaczął obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. i zastąpi dotychczas obowiązujące Standardy. Standard jest załącznikiem do Rozporządzenia Ministra Zdrowia i reguluje procedury postępowania wobec kobiety w ciąży, podczas porodu oraz połogu.

Wydarzenie podzielone było na 2 części – warsztatową oraz konsultacyjną.

Część warsztatowa składała się z dwóch mini-warsztatów prowadzonych przez założycielki Fundacji Matecznik – Annę Furmaniuk oraz Alicję Nowaczyk:

1. Mamy Prawa w Porodzie I –  przedstawienie podstawowych zapisów Standardu (w tym nowych w stosunku do poprzedniego rozporządzenia) oraz zasad pisania planu porodu.
  2. Mamy Prawa w Porodzie II – tematyka praw osoby towarzyszącej w porodzie oraz łagodzenia bólu porodowego w świetle zapisów nowego Standardu.

Część konsultacyjna obejmowała dyżury stolikowe pełnione przez położne. Była to możliwość indywidualnych rozmów z położnymi z każdej poznańskiej “porodówki”, przy czym z każdego szpitala zaproszono po jednej położnej z oddziału porodowego i po jednej z oddziału położniczego. Dodatkowo, dyżur pełniła również położna środowiskowa, co dawało możliwość rozmowy z aż 9 ekspertkami!!!

W ten sposób uczestnicy wydarzenie mogli poznać zapisy Standardu, a następnie skonfrontować je z realiami panującymi na oddziałach porodowych i położniczych. Wiele osób podkreślało, że jest to unikatowe wydarzenie, właśnie ze względu na obecność tylu położnych 🙂

Konferencja cieszyła się dużym zainteresowanie mieszkańców Poznania, łącznie zarejestrowało się ponad 130 osób!

EKSPERTKI

Warsztaty prowadzone były przez założycielki Fundacji Matecznik:

• Anna Furmaniuk – instruktorka szkoły rodzenia, Wiceprezeska Zarządu Fundacji
  • Alicja Nowaczyk – doula, Prezeska Zarządu Fundacji

Położne zaproszone do konsultacji stolikowych:

• Agata Bączkowska – Szpital im. F. Raszei w Poznaniu (oddział porodowy)
  • Anna Gabryniewska – położna środowiskowa, edukator ds. laktacji
  • Dorota Galantkiewicz – Szpital św. Rodziny w Poznaniu (oddział położniczy)
  • Beata Jakubowska – Szpital im. F. Raszei w Poznaniu (oddział położniczy)
  • Izabela Jóskowiak – Szpital Wojewódzki przy ul. Lutyckiej (oddział porodowy)
  • Katarzyna Łochińska – Szpital GPSK UM przy ul. Polnej w Poznaniu (oddział położniczy)
  • Małgorzata Mikołajczyk – Szpital GPSK UM przy ul. Polnej w Poznaniu (oddział porodowy)