Od 1 czerwca 2025 r. do 31 lipca 2026 r. realizujemy projekt Strażniczki z Matecznika, skupiający się na naszym rozwoju instytucjonalnym oraz działaniach strażniczych.
Projekt finansowany jest ze środków NIW-CRSO w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 PROO na podstawie umowy nr 2/PROO/3/2025 z dnia 26 maja 2025 r. na łączną kwotę dofinansowania 198.900,00 zł.
CELE PROJEKTU
- Wzmocnienie rozwoju instytucjonalnego Fundacji poprzez:
- modernizację strony internetowej,
- dywersyfikację źródeł finansowania,
- integrację zespołu i rozwój sieci lokalnych sojuszniczek.
- Rozwój działań strażniczych w obszarze opieki okołoporodowej w województwie wielkopolskim.
DZIAŁANIA W PROJEKCIE
1. Modernizacja strony internetowej – praca nad SEO strony, zmiana hostingu, aktualizacja do obowiązujących standardów bezpieczeństwa.
2. Regularne działania informacyjne i upowszechniające – polegające na regularnym prowadzeniu naszych kanałów w mediach społecznościowych, wysyłce newslettera oraz aktualizowaniu treści na stronie internetowej.
3. Zarządzanie finansami – tak, by dywersyfikować źródła finasowania, korzystając m.in. z kampanii 1,5%.
4. Rozbudowanie sieci sojuszniczek – tym razem do grupy naszych sojuszniczek zaprosimy położne POZ (czyli położne środowiskowe). Przygotowałyśmy dla nich cykl szkoleniowy dotyczący prawa w okresie okołoporodowym oraz pierwszeństwo w dostępie do ulotek.
5. Szkolenie integracyjne – planujemy zaprosić nasze sojuszniczki na wyjazd, będący połączeniem integracji, wymiany doświadczeń oraz praktycznego szkolenia.
6. Ulotki edukacyjne – nasze ulotki są obecnie dostępne w wersji on-line. W związku ze zmianami w Standardzie organizacyjnym opieki okołoporodowej, planujemy ich aktualizację, wydruk oraz dystrybucję.
6. Monitoring regulaminów i wewnętrznych procedur szpitalnych – przyjrzymy się wewnętrznym dokumentom wielkopolskich szpitali pod kątem ich zgodności z prawami pacjenta. Zauważone nieprawidłowości zakomunikujemy placówkom, stworzymy także raport z całości prac.
7. Monitoring realizacja prawa do wyrażania zgody na interwencje medyczne – planujemy przyjrzeć się temu tematowi – więcej o prawie do wyrażenia zgody przeczytacie w naszym artykule. Przejrzymy dokumenty, które zobowiązane są podpisać kobiety przy przyjęciu do szpitala, zwracając uwagę na tzw. zgody blankietowe i stworzymy raport na zakończenie prac.
REGULAMIN PROJEKTU
Każda osoba biorąca udział w projekcie zobowiązana jest do zapoznania się z jego Regulaminem.