Zdrowy Poznaniak 2018

O PROJEKCIE

Projekt „Od zdrowego niemowlaka do zdrowego Poznaniaka” zakładał zwiększenie wiedzy na temat zdrowego odżywania się oraz zapobieganiu zaburzeniom odżywania wśród przyszłych rodziców oraz rodziców małych dzieci. W ramach projektu w okresie kwiecień – sierpień 2018 r. odbyło się 10 warsztatów dotyczących budowania prawidłowych nawyków żywieniowych, przekazujący wiedzę na temat korzyści z tego płynących, promujący karmienie piersią oraz świadome podejście do żywienia. Tematy spotkań:

 1. ŁYŻECZKA W RUCH, czyli rozszerzanie diety niemowląt. Odpowiedni moment na wprowadzanie pokarmów stałych, dobre produkty oraz posiłki na start, alergeny, zdrowe słodycze, produkty, których zdecydowanie należy unikać.  [br] Zajęcia dla rodziców z dziećmi.
 2. BABY LED WEANING – omówienie sposobu rozszerzania diety niemowlęcia znanego jako BLW (które polega m.in. na ominięciu etapu podawania papek i podawaniu od razu całych części owoców i warzyw). Założenia teoretyczne, praktyczne wskazówki, zalety metody i ewentualne trudności z nią związane.[br] Zajęcia dla rodziców z dziećmi.
 3. JUŻ NIE NIEMOWLĘ – I CO DALEJ, czyli dieta dziecka po 1 roku życia. Potrzeby żywieniowe małego dziecka, długie karmienie piersią, jak komponować jadłospis, jakich błędów unikać. Jak postępować w przypadku nadmiaru niedoboru masy ciała. [br] Zajęcia dla rodziców, możliwa obecność dzieci.
 4. NIEJADKI – JAK UGRYŹĆ TEMAT? Spotkanie poświęcone tematowi trudności w odżywianiu, m.in. neofobii i jedzeniu wybiórczemu. Kiedy zacząć się martwić o dziecko, jakie kroki podjąć? [br] Zajęcia dla rodziców, z racji tematyki spotkanie przeznaczone jedynie dla dorosłych, bez dzieci.
 5. CZYM SKORUPKA ZA MŁODU, czyli dieta kobiety w ciąży oraz matki karmiącej. Rola karmienia piersią w zapobieganiu chorobom u dzieci, skład mleka kobiecego. Na co zwrócić uwagę w odżywianiu w tym czasie, czego unikać.[br] Zajęcia dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.

UCZESTNICY O PROJEKCIE

W warsztatach łącznie wzięło udział 87 uczestników, głównie rodziców małych dzieci. Chwalili oni spotkania oraz zdobytą wiedzę. W ankietach ewaluacyjnych pisali m.in:

 • “spotkanie usystematyzowało moja wiedzę”
 • “przydatne były zwłaszcza informacje o wielkości i ilości porcji jedzenia, o witaminach i priobotykach”
 • “był czas na odpowiedzi na nurtujące mnie pytania”
 • “podobało mi się wszystko :)”
 • “bardzo ciekawa była demonstracja formy podawania posiłków i pokaz krojenia :)”
 • “spotkanie otworzyło mi oczy!”
 • “wiem już, dlaczego moje dziecko nie chce próbować nowych pokarmów”
 • “fajnie, że miasto dofinansowuje takie projekty!”

KADRA

Ekspertem prowadzącym wszystkie spotkania była Krystyna Fiedler – jest dietetykiem z zamiłowania i wykształcenia, technologiem żywności. Miłośniczka zdrowej kuchni i eksperymentów kulinarnych. Pasjonatka żywienia najmłodszych. Jako dietetyk konsultuje zarówno dorosłych, jak i dzieci. Temat diety najmłodszych zna od podszewki: ma 6- letnią córeczkę i 3-letniego synka. Macierzyństwo jest spełnieniem jej marzeń.

 

Uczestniczka licznych kursów, konferencji oraz szkoleń, m.in.:

 • „Zanim będzie za późno… Rola racjonalnej diety i aktywności fizycznej w prewencji chorób cywilizacyjnych okiem dietetyka”;
 • „Interpretacja badań laboratoryjnych i metodologia pomiarów masy ciała dzieci z nadwagą i otyłością”;
 • „Top dietary trends czyli aktualne trendy żywieniowe w alergiach pokarmowych”;
 • „Karmienie piersią, żywienie dzieci, kobiet podczas laktacji, metoda BLW”;
 • „Zaburzenia mikroflory jelit i opóźniona alergia pokarmowa – potencjalne przyczyny chorób przewlekłych i cywilizacyjnych”.

REGULAMIN PROJEKTU

Uczestnicy projektu zobowiązani byli do zapoznania się z Regulaminem, który informuje jednocześnie o przetwarzaniu danych osobowych uczestników.


Projekt dofinansowany z budżetu Miasta Poznania.


 

Wspieraj Matki razem z nami!

25zł

umożliwia nam monitoring jednego szpitala

Wpłacam
50zł

zapewnisz 1 kobiecie 30 minut konsultacji prawniczej

Wpłacam
150zł

podarujesz 1 kobiecie godzinną rozmowę z psycholożką

Wpłacam
Dziękujemy za każdą pomoc!

Anna Furmaniuk 694 750 395
Alicja Nowaczyk 660 715 059

Siedziba:
ul. Jabłoniowa 9/1
60-185 Skórzewo

Fundacja Wspierania Rodziny „Matecznik”
KRS: 0000639450
Regon: 365551757
NIP: 7811933806

Numer konta:
30 1600 1462 1837 1383 1000 0001
Tytuł przelewu:
Darowizna na cele statutowe