Dołącz do Watahy Matecznika

Webinaria Mamy Prawa

O WEBINARIACH

Jednym z elementów projektu Matecznik Wielkopolski są spotkania on-line dla przyszłych rodziców poruszające zagadnienia obowiązującego prawa w całym okresie okołoporodowym, od ciąży, poprzez poród, pobyt w szpitalu, laktację aż do powrotu do pracy.

1 Mamy Prawa w CIĄŻY i PORODZIE – zagadnienia opieki lekarza/położnej w czasie ciąży, przysługujących badań bezpłatnych, prawa pacjenta i aktualnie obowiązujących ustaw, w których te prawa się mieszczą, przewidywane zmiany w ustawodawstwie. Temat położnej podstawowej opieki zdrowotnej, jej rola w ciąży oraz połogu. Zagadnienia pisania planu porodu oraz omówienia sposobów na sukces w realizacji własnej wizji porodu. Temat pisania skarg (tzw. pozasądowe kroki prawne) w przypadku naruszenia prawa. Dodatkowo, poruszone zostaną zagadnienia obostrzeń i ograniczeń prawa związanych ze stanem zagrożenia epidemiologicznego.
Prowadząca – Anna Furmaniuk

2 Mamy Prawa do OSOBY BLISKIEJ i DZIECKA – prawa osoby bliskiej wynikające z Ustawy o prawach pacjenta oraz standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej, ograniczenia tych praw w okresie zagrożenia epidemiologicznego, możliwości interwencji. Zagadnienia porodów rodzinnych oraz obecności rodziców przy hospitalizowanym dziecku. Temat zagwarantowanych prawem metod łagodzenia bólu porodowego.
Prowadząca – Alicja Nowaczyk

3 Mamy Prawa w LAKTACJI – aspekty prawne wsparcia laktacyjnego (zwłaszcza tego, które powinno być realizowane jeszcze podczas pobytu w szpitalu) oraz w kolejnych miesiącach karmienia, zagadnienia położnej środowiskowej, doradców/konsultantów laktacyjnych. Wyposażenie szpitali w kontekście przygotowanie do wsparcia kobiet w laktacji. Prawa matki karmiącej w szpitalu (jako pacjentki i jako matki hospitalizowanego dziecka). Prawa kobiety karmiącej po powrocie do pracy. Dodatkowo, ograniczenia prawa związane ze stanem epidemii.
Prowadząca – Ewa Masełkowska

4 Mamy Prawa w PRACY – zagadnienia urlopu macierzyńskiego/ rodzicielskiego, także w przypadkach szczególnych (samotna matka, młoda matka ucząca się, własna działalność gospodarcza), omówienie tzw. becikowego, karty dużej rodziny, programu 500+ i innych świadczeń rodzinnych, ulg podatkowych itp. Przewidywane od roku 2023 zmiany w ustawodawstwie. Elementy prawa pracy istotne dla kobiety w ciąży (zasiłki chorobowe, udogodnienia na jakie może liczyć kobieta w miejscu pracy).
Prowadząca – Agata Dawidowska


HARMONOGRAM

Wszystkie spotkania zostaną przeprowadzone na platformie Clickmeeting. Na każde z nich wymagana jest osobna rejestracja.

  1. Mamy Prawa w ciąży – 13 czerwca 2024 r.
  2. Mamy Prawa w porodzie – 17 czerwca 2024 r.
  3. Mamy Prawa w laktacji – 27 czerwca 2024 r.
  4. Mamy Prawa w pracy – 4 lipca 2024 r.

ZAPISY

Na każde spotkanie należy zapisać się osobno, korzystając z formularza platformy Clickmeeting. Formularze te możecie znaleźć:


REGULAMIN

Każda osoba biorąca udział w projekcie zobowiązana jest do zapoznania się z jego Regulaminem.
Dołącz do naszej Watahy i wspieraj Kobiety razem z nami!

70zł

umożliwia nam monitoring jednego szpitala

Wpłacam
180zł

zapewniasz 1 kobiecie godzinę porady psychologicznej

Wpłacam
280zł

zapewnisz 1 kobiecie pomoc prawną w napisaniu skargi

Wpłacam
Dziękujemy za każdą pomoc!

Anna Furmaniuk 694 750 395
Alicja Nowaczyk 660 715 059

Siedziba:
ul. Jabłoniowa 9/1
60-185 Skórzewo

Fundacja Matecznik
KRS: 0000639450
Regon: 365551757
NIP: 7811933806

Numer konta:
30 1600 1462 1837 1383 1000 0001
Tytuł przelewu:
Darowizna na cele statutowe