Strażniczki w sieci 2020

Od 2019 r. bierzemy udział w projekcie Fundacji Rodzić po Ludzku – „Na straży rodzić po ludzku”. Celem projektu są działania związane z monitoringiem opieki okołoporodowej oraz działania rzecznicze z udziałem aktywistów lokalnych. Zarząd naszej fundacji w postaci Anny Furmaniuk oraz Alicji Nowaczyk został właśnie takimi „Strażniczkami”.

Stan epidemii, który został wprowadzony w Polsce w marcu 2020 r. mocno odbił się na prawach kobiet w okresie okołoporodowym. Fundacja Rodzić po Ludzku wraz ze Strażniczkami zostały postawione “w gotowości bojowej” – odpowiadały na wiadomości kobiet, pomagały pisać skargi, uzyskiwać wyjaśnienia, pisały prośby o aktualizację/zmiany wytycznych, próbowały zminimalizować chaos, który pojawił się w kwestii opieki okołoporodowej.

Dzięki dotacji otrzymanej z Funduszu Obywatelskiego im. Henryka Wujca w dniach 10-11 października 2020 r. Strażniczki spotkały się w ramach projektu “Strażniczki w sieci”, by dodać sobie otuchy, podzielić się doświadczeniami oraz wypracować działania interwencyjne w nowej rzeczywistości.

Zjazd odbył się w hotelu Altus Poznań Old Town w Poznaniu. Przez 2 dni intensywnie pracowałyśmy nad narzędziami, kodeksem etycznym i standardami pracy Strażniczki oraz planowałyśmy kolejne kroki w naszej pracy. Wszystko po to, by na rzecz przestrzegania praw rodzących kobiet działać jeszcze skuteczniej i sprawniej w tych nowych, covidowych okolicznościach. Najważniejsze ustalenia po spotkaniu:

  1. Opracowanie Kodeksu Współpracy Strażniczek.
  2. Opracowanie Standardu Pracy Strażniczki wraz ze wzorami wniosków KPA oraz DIP.
  3. Diagnoza trudności, na jakie napotykają kobiety zakażone, podejrzane lub w kwarantannie (np. transport do porodu, wybór szpitala itp.).
  4. Podjęcie kolejnych kroków w temacie rozdzielania noworodków od rodziców.
  5. Przeprowadzenie webinaru o komunikacji z kobietami.
  6. Stworzenie sieci kontaktów
  7. Akcja Głos Matek Matek ma moc zmiany – dalsze zachęcanie kobiet do wypełniania ankiety.
  8. Zjazd Strażniczek 2021 – wstępne ustalenia.

Ponieważ ostatnie miesiące były dla nas bardzo intensywne, nasze spotkanie w “realu” było też dla nas trochę pauzą w naszej codziennej strażniczej pracy. Od miesięcy bowiem żyjemy w dużym napięciu, zajęte monitorowaniem sytuacji na polskich porodówkach i reagowaniem tam, gdzie sytuacja tego wymaga (choć zdajemy sobie sprawę, że to czasem tylko gaszenie pojedynczych iskier). W ramach “łapania oddechu” pokazałyśmy więc naszym Gościom piękne centrum Poznania, a przy okazji świętowałyśmy urodziny jednej z nas 🙂

[space size=10]

Wszystkim Strażniczkom oraz Zespołowi Fundacji Rodzić po Ludzku gorąco dziękujemy za obecność!
Wspieraj Matki razem z nami!

25zł

umożliwia nam monitoring jednego szpitala

Wpłacam
50zł

zapewnisz 1 kobiecie 30 minut konsultacji prawniczej

Wpłacam
150zł

podarujesz 1 kobiecie godzinną rozmowę z psycholożką

Wpłacam
Dziękujemy za każdą pomoc!

Anna Furmaniuk 694 750 395
Alicja Nowaczyk 660 715 059

Siedziba:
ul. Jabłoniowa 9/1
60-185 Skórzewo

Fundacja Wspierania Rodziny „Matecznik”
KRS: 0000639450
Regon: 365551757
NIP: 7811933806

Numer konta:
30 1600 1462 1837 1383 1000 0001
Tytuł przelewu:
Darowizna na cele statutowe