Mamy Prawa 2021/2022

Projekt realizowany był od 1 stycznia 2021 do 30 kwietnia 2022 r. dzięki dotacji otrzymanej z programu Aktywni Obywatele-Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG.

W ramach projektu zrealizowano następujące działania:

  1. Przeprowadzić Akademię Liderek – Liderki to nasze sojuszniczki w powiatach województwa wielkopolskiego. Monitorują sytuację na „swoich” lokalnych porodówkach, przekazują nam informacje, interweniują a także prowadzą działalność edukacyjną. Listę naszych Liderek znajdziesz na naszej stronie internetowej.
  2. Zorganizować cykle szkoleniowe Mamy Prawa – są to nasze wyjątkowe zajęcia poświęcone tematyce prawa w okresie okołoporodowym. Obejmują zagadnienia prawa pracy, praw pacjenta, praw kobiet w ciąży oraz podczas laktacji. Więcej o cyklach szkoleniowych znajdziesz tutaj.
  3. Zorganizować webinaria z położnymi – regularnie zapraszałyśmy położne z równych szpitali w województwie, by podczas webinarium odpowiadały na pytania dotyczące procedur szpitalnych. Spotkania cieszyły się popularnością, zwłaszcza w dobie często zmieniających się obostrzeń epidemiologicznych. Listę wszystkich zorganizowanych spotkań znajdziesz na naszej stronie internetowej.
  4. Przeprowadzić warsztaty Mamy Prawa przez Liderki – przeszkolone aktywistki prowadziły spotkania dedykowane kobietom ze swoich powiatów.
  5. Opublikować artykuły dotyczące prawa oraz innych zagadnień w obszarze opieki okołoporodowej – udało nam się pozyskać do współpracy wspaniałych ekspertów, którzy przybliżyli nam prawne zagadnienia w przypadku poronienia, choroby psychicznej matki, depresji ojców. Wszystkie artykuły dostępne są na naszej stronie internetowej.
  6. Udzielić konsultacji psychologicznych i prawnych – dzięki współpracy z radczynią prawną i psycholożkami kobiety będące w potrzebie mogły liczyć na bezpłatne indywidualne konsultacje.
  7. Podejmować interwencje w szpitalach – w przypadku zauważenia nieprawidłowości w placówce, działałyśmy. Pisałyśmy wnioski, prośby o wyjaśnienia lub skargi do odpowiednich instytucji (Rzecznika Praw Pacjenta, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rady Powiatu). Każdą interwencję doprowadzałyśmy aż do uzyskania odpowiedzi od szpitala. O wszystkich naszych działaniach strażniczych przeczytacie na stronie internetowej.
  8. Stworzyć raport „Rodziłam podczas epidemii” – na podstawie badania ponad 400 kobiet stworzyłyśmy raport o opiece na oddziałach położniczych oraz porodowych podczas stanu epidemii. Zebrałyśmy głosy kobiet, które wskazywały, jakie obostrzenia były najtrudniejsze, a które były dla nich pomocne oraz jakie mają pomysły i wskazówki dla personelu medycznego. Raport w całości znajdziecie tutaj.

Projekt Mamy Prawa w liczbach:

👉  14 przeszkolonych Liderek Mamy Prawa

👉  20 warsztatów Mamy Prawa

👉  8 warsztatów Mamy Prawa w powiatach

👉 21 webinariów z położnymi

👉  605 uczestniczek i uczestników powyższych spotkań

👉  ponad 100 godzin indywidualnych konsultacji psychologicznych i prawnych dla 46 kobiet

👉 7 podjętych interwencji w szpitalach

👉 7 opublikowanych artykułów

👉  1 raport „Rodziłam podczas epidemii”

👉  25 zaangażowanych ekspertów, wśród nich m.in. położne, psycholożki, radczyni prawna, konsultantka laktacyjna, doule


Poniżej głosy naszych Liderek, które podzieliły się z nami swoimi wrażeniami pracy w obszarze prawa w okresie okołoporodowym oraz konferencja prasowa inaugurująca projekt, która odbyła się w dniu 26 lutego 2021 r. – był to wywiad z Joanną Pietrusiewicz – Prezeską Fundacji Rodzić po Ludzku.

 


Regulamin projektu znajdziecie tutaj.


Projekt realizowany dzięki dotacji otrzymanej z programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

 


 

Wspieraj Matki razem z nami!

25zł

umożliwia nam monitoring jednego szpitala

Wpłacam
50zł

zapewnisz 1 kobiecie 30 minut konsultacji prawniczej

Wpłacam
150zł

podarujesz 1 kobiecie godzinną rozmowę z psycholożką

Wpłacam
Dziękujemy za każdą pomoc!

Anna Furmaniuk 694 750 395
Alicja Nowaczyk 660 715 059

Siedziba:
ul. Jabłoniowa 9/1
60-185 Skórzewo

Fundacja Wspierania Rodziny „Matecznik”
KRS: 0000639450
Regon: 365551757
NIP: 7811933806

Numer konta:
30 1600 1462 1837 1383 1000 0001
Tytuł przelewu:
Darowizna na cele statutowe