Czekamy na Gzuba 2018

W 2018 roku, w okresie do maja do grudnia, w Projekcie “Czekamy na Gzuba udział wzięło 422 uczestników – osób spodziewających się dziecka, zamieszkujących lub pracujących w Poznaniu. Na spotkaniach dominowały Panie 🙂

W okresie od maja do grudnia zrealizowano 3 cykle warsztatów – każdy zawierał po 10 spotkań: .

 1. „PORÓD KROK PO KROKU” – po czym rozpoznać, że poród się zaczyna, kiedy jechać do szpitala, omówienie poszczególnych faz porodu i po czym je rozpoznać, informacje o tym, na czym polega poród przez cesarskie cięcie.
 2. „OSWOJONY BÓL PORODOWY” – o istocie i zadaniu bólu, o niefarmakologicznych metodach i technikach jego łagodzenia, o hormonach sterujących przebiegiem porodu, o farmakologicznych metodach łagodzenia bólu i tzw. kaskadzie interwencji medycznych w porodzie, związanych ze stosowaniem farmakologii.
 3. „WYREŻYSERUJ SWÓJ PORÓD” – warsztat przygotowujący do asertywnej realizacji swojej wizji porodu w szpitalu, zapoznanie uczestników z ich prawami w porodzie, i z tajnikami pisania dobrego planu porodowego.
 4. „Z NACIĘCIEM, CZY BEZ?” – jak przygotować swoje ciało do porodu siłami natury, i dlaczego korzystniej dla matki jest ochronić krocze przed nacięciem, na czyn polega cięcie krocza, jakie są jego następstwa.
 5. „GDZIE RODZIĆ? O oddziałach porodowych w Poznaniu.” – spotkanie poświęcone warunkom panującym na wszystkich 4 oddziałach porodowych w Poznaniu.
 6. „POŁÓG – IV TRYMESTR CIĄŻY” – o zmianach emocjonalnych i fizycznych u kobiety w połogu, jak zmienia się ciało po porodzie, jak sobie radzić z połogowymi odczuciami, zarówno po porodzie siłami natury, jak i po cesarskim cięciu.
 7. „INSTRUKCJA OBSŁUGI NOWORODKA, cz. 1” – omówienie odruchów noworodka i niemowlęcia, jego wyglądu i zachowania oraz etapów rozwoju w pierwszych miesiącach życia.
 8. „INSTRUKCJA OBSŁUGI NOWORODKA, cz. 2” – trening podnoszenia, odkładania, trzymania, przewijania i kąpania małego Dziecka.
 9. „RODZICE I DZIECKO NA MLECZNEJ DRODZE” – omówienie, na czym polega karmienie oparte o potrzebę dziecka, omówienie elementów, które wpływają na dobry start w karmieniu piersią, zarówno po porodzie siłami natury, jak i po cesarskim cięciu, porady co robić w przypadku najczęściej spotykanych trudności, obalenie mitów na temat karmienia piersią, wskazanie wyznaczników prawidłowego karmienia niemowlęcia.
 10. „DZIECKO Z BLISKA” – warsztat o tym, jak skomunikować się z noworodkiem i niemowlęciem, jak rozpoznać i zrozumieć jego potrzeby, połączone z nauką masażu shantala.

Zainteresowanie warsztatami przeszło nasze oczekiwania. Łącznie zarejestrowało się na nie ponad 1000 uczestników!


Projekt podsumowałyśmy raportem z ankiet ewaluacyjnych, które uczestnicy wypełniali po każdym z warsztatów.

 • 91,4% uczestników oceniło dobór metod podczas warsztatów jako bardzo dobry, zaś 8,6% jako dobry i dostateczny.
 • 93,1% uczestników oceniło merytoryczne przygotowanie wszystkich prowadzących jako bardzo dobre, zaś 6,9% jako dobre i dostateczne.
 • 92,4% uczestników bardzo dobrze oceniło atmosferę podczas warsztatów. Pozostałe 7,6% uczestników oceniło ją jako dobrą.
 • 90,6 % uczestników przydatność uzyskanych informacji i zdobytej wiedzy w przyszłości oceniło jako bardzo dobre. Pozostałe 9,4% oceniło tę przydatność na poziomie dobrym i dostatecznym. Przy czym ci uczestnicy, którzy w tym punkcie dawali dostateczna, tłumaczyli to tym, że już wcześniej posiadali informacje z danej tematyki.
 • W pytaniu otwartym o to, co było najbardziej interesującą częścią warsztatu uczestnicy udzielali bardzo zróżnicowanych odpowiedzi, wskazujących na konkretne zagadnienia, które pojawiały się na poszczególnych warsztatach. To, co się powtarzało w tych odpowiedziach, to: docenianie możliwości zadawania pytań, dyskusję prowadzącego z uczestnikami, podejście praktyczne, obiektywne prezentowanie treści, naturalne i zdroworozsądkowe podejście do porodu, karmienia i pielęgnacji, możliwość porozmawiania z doświadczonymi praktykami i warsztatową formułę zajęć. Bardzo często uczestnicy odpowiadali na to pytanie słowami: „całość”, „wszystko”.
 • Na pytania testujące to, czy przekazana podczas warsztatów wiedza została przyswojona i zrozumiana 96,4% uczestników odpowiedziało twierdząco, 2,7% uczestników odpowiedziało, że nie wie, zaś tylko 0,9% uczestników odpowiedziało przecząco.

Uczestnicy chętnie dzielili się swoimi wrażeniami z zajęć w tzw. „uwagach” pod ankietą. Przyznamy się, że lekturę tych ankiet zaczynałyśmy własnie od tego okienka 🙂 Wśród wypowiedzi znalazły się następujące cytaty:

 • „bardzo dziękuję za wszystkie spotkania!! Bardzo dobra robota z Waszej strony!!!”,
 • „bardzo przydatny i wartościowy warsztat”,
 • „bardzo fajne warsztaty, które zmieniły mi sposób myślenia o potencjalnym szpitalu”,
 • „wspaniałe warsztaty!”,
 • „bardzo fajnie jest poznać grupę, zapamiętać imiona i móc usłyszeć głos innych kobiet w podobnej sytuacji”,
 • „wielkie podziękowania za porządną dawkę wiedzy”,
 • „fajnie, że miasto finansuje takie inicjatywy”.

Bardzo dziękujemy wszystkim Uczestnikom Projektu za obecność, aktywność, Wasze niezliczone pytania, dobrą energię i uśmiech 🙂 Każde spotkanie z Wami dostarczało nam dużo pozytywnych emocji i satysfakcji 🙂 Mamy nadzieję, że Wasz start w rodzicielstwo okazał się harmonijny i radosny 🙂

Zespołowi Centrum Inicjatyw Rodzinnych dziękujemy za spokój, opanowanie i gotowość do niesienia pomocy w każdym momencie 🙂 

Wspieraj Matki razem z nami!

25zł

umożliwia nam monitoring jednego szpitala

Wpłacam
50zł

zapewnisz 1 kobiecie 30 minut konsultacji prawniczej

Wpłacam
150zł

podarujesz 1 kobiecie godzinną rozmowę z psycholożką

Wpłacam
Dziękujemy za każdą pomoc!

Anna Furmaniuk 694 750 395
Alicja Nowaczyk 660 715 059

Siedziba:
ul. Jabłoniowa 9/1
60-185 Skórzewo

Fundacja Wspierania Rodziny „Matecznik”
KRS: 0000639450
Regon: 365551757
NIP: 7811933806

Numer konta:
30 1600 1462 1837 1383 1000 0001
Tytuł przelewu:
Darowizna na cele statutowe