Czekamy na Gzuba 2022

Piąty rok z Gzubem za nami!

 

Kolejny raz dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta Poznania i współpracy z Centrum Inicjatyw Rodzinnych Poznańskiego Centrum Świadczeń mogłyśmy zaprosić mieszkańców miasta Poznania do udziału w projekcie “Czekamy na Gzuba”, który w roku 2022 składał się z 3 części:

1. Cykl zajęć przygotowujących do porodu i rodzicielstwa – w 64 spotkaniach (w tym 15 warsztatów stacjonarnych) wzięło udział 2.949 uczestników – kolejny rekord frekwencji pobity!

2. Webinaria z położnymi z poznańskich porodówek – zorganizowałyśmy 8 spotkań z położnymi dla 319 uczestników.

3. Indywidualne konsultacje psychologiczne – podczas 40 godzin konsultacji 16 kobiet uzyskało wsparcie od naszych psycholożek.

 

 Łącznie w projekcie wzięło udział 3.284 uczestniczek i uczestników! 

 


ZAJĘCIA DLA PRZYSZŁYCH RODZICÓW

W roku 2022 odbyło się 8 cykli spotkań, każde po 8 zajęć. Pełny cykl obejmował następujące tematy:

 1. „PORÓD KROK PO KROKU” – po czym rozpoznać, że poród się zaczyna, kiedy jechać do szpitala, omówienie poszczególnych faz porodu i po czym je rozpoznać, informacje o tym, na czym polega poród przez cesarskie cięcie.
  Prowadząca – Ewelina Stasińska – położna.
 2. „Z NACIĘCIEM, CZY BEZ?” – jak przygotować swoje ciało do porodu siłami natury, i dlaczego korzystniej dla matki jest ochronić krocze przed nacięciem, na czym polega cięcie krocza, jakie są jego następstwa.
  Prowadząca – Ewelina Stasińska – położna.
 3. “CIĘCIE CESARSKIE BEZ TAJEMNIC” – o przesłankach do planowanego, jak i nieplanowanego cięcia cesarskiego. Przygotowanie do operacji, jej przebieg, możliwe powikłania, połóg oraz dochodzenie do siebie. 
  Prowadząca – Justyna Magiełda-Stola – ginekolożka.
 4. „OSWOJONY BÓL PORODOWY” – o istocie i zadaniu bólu, o niefarmakologicznych metodach i technikach jego łagodzenia, hormonach sterujących przebiegiem porodu, o farmakologicznych metodach łagodzenia bólu dostępnych na poznańskich oddziałach porodowych. 
  Prowadząca – Alicja Nowaczyk – doula.
 5. „POŁÓG – IV TRYMESTR CIĄŻY” – o zmianach emocjonalnych i fizycznych u kobiety w połogu, jak zmienia się ciało po porodzie, jak sobie radzić z połogowymi odczuciami, zarówno po porodzie siłami natury, jak i po cesarskim cięciu.
  Prowadzące – Anna Gabryniewska – położna oraz Anna Furmaniuk – instruktorka szkoły rodzenia.
 6. „RODZICE I DZIECKO NA MLECZNEJ DRODZE” – omówienie, na czym polega karmienie oparte o potrzebę dziecka, omówienie elementów, które wpływają na dobry start w karmieniu piersią, zarówno po porodzie siłami natury, jak i po cesarskim cięciu, porady co robić w przypadku najczęściej spotykanych trudności, obalenie mitów na temat karmienia piersią, wskazanie wyznaczników prawidłowego karmienia niemowlęcia.
  Prowadząca – Ewa Masełkowska – konsultantka laktacyjna.
 7. „INSTRUKCJA ROZWOJU NOWORODKA” – omówienie odruchów noworodka i niemowlęcia, jego wyglądu i zachowania oraz etapów rozwoju w pierwszych miesiącach życia, pokaz podnoszenia, odkładania, trzymania i przewijania. 
  Prowadzący – Lech Furmaniuk – fizjoterapeuta.
 8. „DZIECKO Z BLISKA” – warsztat o tym, jak skomunikować się z noworodkiem i niemowlęciem, jak rozpoznać i zrozumieć jego potrzeby, połączone z nauką masażu shantala. 
  Prowadząca – Anna Furmaniuk – instruktorka masażu shantala.

WEBINARIA Z POŁOŻNYMI

Zajęcia przygotowujące do porodu zostały uzupełnione spotkaniami z położnymi z poznańskich porodówek. Przeprowadziłyśmy 8 webinariów z położnymi ze wszystkich oddziałów porodowych w Poznaniu. Naszymi ekspertkami były:

 • Beata Janicka – GPSK przy ul. Polnej
 • Izabela Jóskowiak – Szpital Wojewódzki
 • Alina Szarlej – Szpital Miejski im. F. Raszei
 • Danuta Zając – Szpital św. Rodziny

Spotkania było prowadzone przez moderatorkę w formie wywiadu uzupełnianego o pytania samych uczestniczek. Webinaria cieszyły się dużą popularnością – na rekordowym było obecnych 107 kobiet. Kobiety chwaliły sobie możliwość spotkania z położną, zadawania pytań, czasami spotykały tą konkretną położną w szpitalu i cieszyły się, mając na sali znajomą twarz. Dla wielu osób takie spotkania były decydujące przy podejmowaniu decyzji o wyborze szpitala.
W 8 spotkaniach wzięło udział 319 uczestniczek. W ankietach ewaluacyjnych 95,6% osób potwierdziło, że zwiększyło swoją wiedzę na temat procedur panujących w szpitalu.


KONSUTLACJE PSYCHOLOGICZNE

Dzięki współpracy z 4 psycholożkami specjalizującymi się w pracy z kobietami w okresie okołoporodowym, udało się udzielić wsparcia 16 kobietom. Mogły one korzystać z konsultacji on-line lub spotkań stacjonarnych.


UCZESTNICZKI O ZAJĘCIACH DLA PRZYSZŁYCH RODZICÓW

Webinaria były bardzo dobrze oceniane przez uczestniczki, które chwaliły sposób prowadzenia spotkań (zachęcający do aktywności, nawet w on-line’owej formie), możliwość zadawania pytań, przesyłanie materiałów dydaktycznych, charyzmę prowadzących oraz rzetelność przekazywanych informacji. Poniżej kilka wybranych cytatów:

 • Świetny wykład!!! Fantastyczna położna! Mega przydatne informacje 🙂 serdeczne podziękowania dla Was “Mateczki” z fundacji za dbanie o taki poziom informacji.
 • Podobało mi się bieżące odpowiadanie na pytania, a także dostępność slajdów podczas ich omawiania – jestem kobietą -wzrokowcem i dzięki takiej formie mogę łatwiej przyswoić i ugruntować informacje.
 • Najbardziej ubogaca dzielenie się własnymi doświadczeniami i historiami innych kobiet. To najbardziej zapada w pamięć. W pozytywnym odbiorze pomaga również lekki i swobodny stosunek do słuchaczy (nie podejście sztywnego wykładowcy ale raczej “równej babki”). Najlepsze zajęcia w jakich brałam udział:)
 • Super warsztat. Nie mogę się doczekać kolejnych. Czuje się doinformowana i bardziej pewna i przygotowana do porodu
 • Jestem zachwycona! Bardzo przydatne, merytoryczne informacje. Dziękuję z całego serca!
 • Dla mnie najważniejsze było nastawienie prowadzącej. Opowiadała o porodzie w taki sposób, że lęk i obawy zamieniły się w ciekawość dotycząca tego jak mogę pomóc sobie i dziecku.
 • Cały warsztat był niesamowicie pomocny i bardzo mocno poszerzył moją wiedzę. Jest to naprawdę nieoceniona pomoc, szczególnie dla kobiet rodzących po raz pierwszy (w tym ja :)). Czuję się spokojniejsza i dużo pozytywniej nastawiona do porodu.
 • Naprawdę dziękuję, jestem dużo spokojniejsza. Ten webinar to było coś, czego potrzebowałam.
 • Niesamowita wiedza fachowa prowadzącej, świetne spotkanie!
 • Ekstra! Świetna prowadząca ogromną wiedzą konkret! Dziękuję!
 • Bardzo dziękuje za ten webinar. Czuje się zaopiekowana.
 • Cieszę się, że wzięłam udział w warsztacie, bo podobny temat miałam już w szkole rodzenia, ale zajęcia trwały krócej. Tutaj wszystko było omówione szerzej i mogłam sobie utrwalić wiedzę, poza tym były poruszane tematy, o których wcześniej nie wiedziałam (np. konkretnie o naturalnych metodach indukcji albo rada, żeby odczekać trochę przed przyjazdem do szpitala). Czuję się trochę lepiej przygotowana na to, co może mnie czekać
  podczas porodu.
 • Bardzo fajna forma dzisiejszych zajęć angażująca słuchaczy do aktywnego udziału. Dodatkowy plus za filmiki. super, wszystkie wykłady “Matecznika” bardzo konkretne i merytoryczne
 • Najlepsze warsztaty, w których miałam okazję uczestniczyć.

Spotkania rozpoczynały się i kończyły testem wiedzy. Ich analiza wskazuje na znaczne zwiększenie wiedzy u uczestniczek. W większości odpowiedzi rozkłady między wskazaniami odpowiedzi prawidłowych w pre i post-testach oscylowały w granicach 30 – 40%. Jest to dla nas informacja, że kobiety w ciąży potrzebują takich zajęć, bo ich wiedza z tematyki poruszanej na zajęciach nie jest pełna.


REGULAMIN PROJEKTU

Każdy z uczestników zobowiązany był do zapoznania się z Regulaminem projektu, który informował również o przetwarzaniu danych osobowych. 

Wspieraj Matki razem z nami!

25zł

umożliwia nam monitoring jednego szpitala

Wpłacam
50zł

zapewnisz 1 kobiecie 30 minut konsultacji prawniczej

Wpłacam
150zł

podarujesz 1 kobiecie godzinną rozmowę z psycholożką

Wpłacam
Dziękujemy za każdą pomoc!

Anna Furmaniuk 694 750 395
Alicja Nowaczyk 660 715 059

Siedziba:
ul. Jabłoniowa 9/1
60-185 Skórzewo

Fundacja Wspierania Rodziny „Matecznik”
KRS: 0000639450
Regon: 365551757
NIP: 7811933806

Numer konta:
30 1600 1462 1837 1383 1000 0001
Tytuł przelewu:
Darowizna na cele statutowe