Od grudnia ubiegłego roku do końca stycznia 2025 r. trwały konsultacje publiczne projektu nowego Standardu, a dokładnie konsultacje projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej (MZ 1728).
Przeczytałyśmy dokument bardzo dokładnie, znajdują się w nim elementy, które zdecydowanie przyczynią się poprawy opieki nad kobietami – więcej o nich w naszym wpisie.
Miałyśmy jednak aż 30 uwag, które wysłałyśmy do Ministerstwa Zdrowia. Dotyczyły one m.in.:
- Dodanie stałego zapisu KTG, jako interwencji medycznej do ograniczenia której należy dążyć.
- Umożliwienie porodu z dwiema osobami towarzyszącymi.
- Poprawa punktu o planie porodu, usunięcie zakazu obecności osób bliskich przy porodach zabiegowych i usunięcie oczywistego punktu z planu, jakim jest karmienie piersią podczas kontaktu skóra do skóry.
- Zmiana zapisu, który ogranicza pracę położnej anestezjologicznej do zajmowania się jedną kobietą w analgezji regionalnej, bez możliwości prowadzenie jej porodu – tak, by zminimalizować ryzyko mniejszej dostępności znieczulenia zewnątrzoponowego dla kobiet.
- Doprecyzowanie zapisu o ochronie krocza, na czym polega ochrona krocza i że naturalne pękniecie co do zasady nie jest błędem medycznym.
- Doprecyzowanie metod przekazywania informacji o porodzie przez szpitale do położnych POZ – tak, by informacje te rzeczywiście do nich docierały w jak najszybszym czasie.
(pdf. 229kb)
Cały proces legislacyjny można śledzić na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Powyższe działanie rzecznicze jest częścią projektu “Mamy Obywatelki, mamy Obywateli” finansowanego ze środków Unii Europe w ramach projektu SPLOT WARTOŚCI.