Podaruj nam 1,5%

KRS0000639450 1,5%

Badania genetyczne po poronieniu

Opublikowano: 22 marca 2022

Trudny temat poronienia poruszyłyśmy już w dwóch publikacjach:

  1. Mamy prawa w poronieniu – artykuł omawia sam przebieg poronienia, prawa pacjenta podczas, opcję poronienia w domu.
  2. Mamy prawa po poronieniu – publikacja zawiera informację o świadczeniach przysługujących rodzicom zmarłego dziecka, możliwość pogrzebu, urlopów, zasiłków.

W poniższym tekście znalazły się natomiast szczegółowe informacje o badaniach genetycznych, które przygotowało dla nas Laboratorium testDNA.


Badanie genetyczne po poronieniu – dlaczego warto je wykonać?

Poronienie może mieć różne przyczyny. W wielu przypadkach powodują je czynniki genetyczne. Wykonanie badań genetycznych daje rodzicom możliwość poznania przyczyny oraz odpowiedniego przygotowania się do kolejnej ciąży.

Wady genetyczne płodu są najczęstszą przyczyną poronień. To, czy przyczyniły się one do utraty ciąży w naszym przypadku, możemy ustalić tylko w badaniach genetycznych. W większości przypadków są to wady losowe, czyli stan zdrowia rodziców nie miał żadnego wpływu na ich wystąpienie. Diagnostyka genetyczna poronień powinna obejmować również rodziców, aby sprawdzić czy w ich genach nie ma zmian, które mogą przyczyniać się do poronień.

Warto wiedzieć, że Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii oraz Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaleca wykonanie badań po dwukrotnym poronieniu. Pary po utracie ciąży powinny jednak przemyśleć diagnostykę już po pierwszym poronieniu.

 

Badanie płci

Badania genetyczne po poronieniu umożliwiają także ustalenie płci płodu. Dzięki temu będziemy mogli zarejestrować dziecko w Urzędzie Stanu Cywilnego. To z kolei umożliwia nam skorzystanie z następujących praw po poronieniu:

  • Prawo do uzyskania zasiłku pogrzebowego w kwocie 4000 zł (bez względu na poniesione koszty)
  • Prawdo do urlopu macierzyńskiego (56 dni)
  • Prawo do odszkodowania z dodatkowej polisy ubezpieczeniowej (w zależności od zapisów w umowie)

Należy podkreślić, że z praw po poronieniu może skorzystać również kobieta, która poroniła na wczesnym etapie ciąży (np. w 8 tygodniu). Niezbędne wówczas jest wykonanie badań genetycznych, ponieważ lekarz zazwyczaj ma możliwość określenia płci organoleptycznie około 16 tygodnia ciąży.

 

Badanie przyczyn poronienia

Genetyczne badanie przyczyn poronienia umożliwia nam sprawdzenie, czy przyczyną poronienia była wada genetyczna płodu. Parom, które straciły ciążę, zaleca się wykonanie badania za pomocą jednej z dwóch metod:

  • Metoda QF-PCR – wykrywa ono aberracje liczbowe w 8 chromosomach. Do badania potrzebna jest próbka DNA płodu, która musi być odpowiednio zabezpieczona w soli fizjologicznej. Do badania można oddać także fragment tkanki zabezpieczony w bloczku parafinowym.
  • Metoda MLPA – sprawdza ono wszystkie chromosomy płodu pod kątem aberracji liczbowych. Badanie to można wykonać na podstawie próbki DNA płodu zabezpieczonej w soli fizjologicznej.
[space size=12]
Jaki materiał po poronieniu nadaje się do badań genetycznych?

Badania genetyczne po poronieniu wykonuje się na dwóch rodzajach próbek:

  • Na próbce DNA płodu zabezpieczonej w soli fizjologicznej. Może być nią kosmówka, kosmki kosmówki, kawałek pępowiny lub przypępowinowy fragment łożyska.
  • Na fragmencie tkanki płodu zabezpieczonej w bloczku parafinowym. Badanie na próbce tego typu można wykonać nawet po kilku latach.
[space size=12]
Poronienie w domu – jak zabezpieczyć próbkę do badań genetycznych?

Jeśli do poronienia doszło w domu,  wówczas  musimy samodzielnie zabezpieczyć próbkę do badania. Potrzebna będzie nam do tego sól fizjologiczna oraz sterylny pojemnik (taki jak na mocz). Aby móc zabezpieczyć próbkę najlepiej nosić podpaskę, a tkanki jasnego koloru umieścić w pojemniczku i przekazać do laboratorium genetycznego.

W przypadku badań genetycznych określających przyczynę poronienia istotne jest również przekazanie do analiz wymazu z wewnętrznej strony policzka od matki.

Jeśli do poronienia dojdzie w domu warto udać się do szpitala lub ginekologa prowadzącego, aby sprawdził czy organizm prawidłowo się oczyścił.


Autor: testDNA Laboratorium


 

Dołącz do naszej Watahy i wspieraj Kobiety razem z nami!

70zł

umożliwia nam monitoring jednego szpitala

Wpłacam
180zł

zapewniasz 1 kobiecie godzinę porady psychologicznej

Wpłacam
280zł

zapewnisz 1 kobiecie pomoc prawną w napisaniu skargi

Wpłacam
Dziękujemy za każdą pomoc!

Anna Furmaniuk 694 750 395
Alicja Nowaczyk 660 715 059

Siedziba:
ul. Jabłoniowa 9/1
60-185 Skórzewo

Fundacja Matecznik
KRS: 0000639450
Regon: 365551757
NIP: 7811933806

Numer konta:
30 1600 1462 1837 1383 1000 0001
Tytuł przelewu:
Darowizna na cele statutowe