Nowy Kodeks Etyki Lekarskiej - Fundacja Matecznik

Dołącz do Watahy Matecznika i wspieraj Kobiety razem z nami!

Nowy Kodeks Etyki Lekarskiej

Opublikowano: 8 stycznia 2025

Od 1 stycznia 2025 r. obowiązuje zaktualizowany Kodeks Etyki Lekarskiej. Z ciekawością przyjrzałyśmy się wprowadzonym zmianom.

CZYM JEST KODEKS?

Kodeks nie jest aktem prawnym, nie zawiera przepisów prawa. Dokument jest opracowywany przez Naczelną Izbę Lekarską, jest zbiorem zasad moralnych, którymi muszą kierować się lekarze i lekarki. Za nieprzestrzeganie Kodeksu grożą lekarzom konsekwencje, samorząd lekarski może nawet pozbawić medyka prawa wykonywania zawodu.

Czytając Kodeks, możemy odnieść wrażenie, że zawiera rzeczy oczywiste, jak np. traktowanie pacjenta życzliwie i kulturalnie. Podobne zapisy znaleźć możemy także w Ustawie o prawach pacjenta czy Standardzie organizacyjnym opieki okołoporodowej i nasze “fundacyjne” doświadczenie pokazuje, że zapisy takie muszą pozostać.

CO NOWEGO W KODEKSIE?

Nowości jest dużo, wprowadzono pojęcie teleporady, podjęto temat sztucznej inteligencji, zmieniono pojęcie “uporczywej terapii” na “terapię daremną”. Ale to nie te kwestie zainteresowały nas najbardziej. Szukałyśmy takich zapisów, które są istotne dla kobiet w okresie okołoporodowym i ich bliskich. Zwróciłyśmy uwagę na następujące tematy.

Pacjenta a chory

W nowym dokumencie w wielu miejscach zmieniono zwrot “chory” na “pacjent”. Będąc dokładnym, w poprzedniej wersji Kodeksu “chory” pojawiał się 12 razy, obecnie – 6. Jest to istotne, gdyż nie każdy pacjent jest osobą chorującą, a kobieta w ciąży i podczas porodu – najczęściej też taką nie jest.

Świadoma zgoda

W Kodeksie podkreślone jest, że lekarze musi respektować prawo pacjenta do świadomego udziału w podejmowaniu decyzji. To jest rzecz, na którą zwracamy Wam uwagę podczas naszych zajęć – kobieta podczas porodu podejmuje decyzje razem z lekarzem, gdyż to ona jest specjalistką od swojego ciała (oczywiście – w porodzie fizjologicznym).

W nowym Kodeksie doprecyzowano, w jaki sposób taka zgoda może być dana przez pacjenta – dodano zapisy, które znajdują się w Ustawie o prawach pacjenta.

Powinien czy ma obowiązek?

W całym dokumencie w wielu miejscach zmieniono zwrot “powinien” na “ma obowiązek” (obecnie drugie wyrażenie znajdziemy w 22 miejscach, poprzednio było użyte 9 razy). I naszym zdaniem, jest to duża zmiana, gdyż określenie “ma obowiązek” jest bardziej jednoznaczne.

Zmiana ta nastąpiła np. w punkcie, który mówi o przypadku popełnienia przez lekarza pomyłki – zgodnie z nowymi zapisami lekarz “ma obowiązek poinformować o tym pacjenta” a nie tylko powinien o tym poinformować. Jeden zwrot, a zmiana bardzo duża.

Prokreacja

Kodeks zawiera krótki rozdział dotyczący bezpośrednio kobiet w ciąży. Wspomina w nim, że lekarz ma obowiązek udzielać informacji zgodnych z aktualną wiedzą medyczną a podczas opieki nad kobietą w ciąży odpowiada równocześnie za zdrowie i życie nienarodzonego dziecka.

Czy jest na sali lekarz?

Jako ciekawostkę dodamy na koniec, że w Kodeksie znajduje rozdział “Lekarz a społeczeństwo”, zgodnie z którym lekarzowi nie wolno odmówić pomocy lekarskiej w przypadkach niecierpiących zwłoki, gdy pacjent nie otrzymuje pomocy od powołanych do tego instytucji. Uczestnictwo w proteście także nie zwalnia medyków od niesienia pomocy w przypadkach grożących utratą zdrowia lub życia.


Cały dokument możecie znaleźć na stronie Naczelnej Izby Lekarskiej. Może być on pomocny, np. przy zgłaszaniu naruszeń. Jeśli chcesz skorzystać z naszego bezpłatnego wsparcia prawnego – wypełnij kwestionariusz zgłoszeniowy.



Dołącz do naszej Watahy i wspieraj Kobiety razem z nami!

50zł

umożliwia nam monitoring jednego szpitala

Wpłacam
100zł

zapewniasz 1 kobiecie 30 minut porady psychologicznej

Wpłacam
150zł

zapewnisz 1 kobiecie pomoc prawną w napisaniu skargi

Wpłacam
Dziękujemy!

Anna Furmaniuk 694 750 395
Alicja Nowaczyk 660 715 059

Siedziba:
ul. Jabłoniowa 9/1
60-185 Skórzewo

Fundacja Matecznik
KRS: 0000639450
Regon: 365551757
NIP: 7811933806

Numer konta:
30 1600 1462 1837 1383 1000 0001
Tytuł przelewu:
Darowizna na cele statutowe