Podaruj nam 1,5%

KRS0000639450 1,5%

Mamy Prawa 2021/2022

Projekt realizowany był od 1 stycznia 2021 do 30 kwietnia 2022 r. dzięki dotacji otrzymanej z programu Aktywni Obywatele-Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG.

Projekt zawierał w sobie następujące działania.


1. WEBINARIA MAMY PRAWA

Zorganizowałyśmy 20 spotkań on-line, w których wzięło udział łącznie 427 uczestniczek – głównie kobiet w ciąży.

Podczas projektu odbyło się 5 cykli webinariów, a każdy składał się z czterech następujących spotkań:

  1. „Mamy Prawa w PORODZIE w czasie epidemii” – zagadnienia opieki lekarza/położnej w czasie ciąży, przysługujących badań bezpłatnych, prawa pacjenta i aktualnie obowiązujących ustaw, w których te prawa się mieszczą, przewidywane zmiany w ustawodawstwie. Zagadnienia pisania planu porodu oraz omówienia sposobów na sukces w realizacji własnej wizji porodu, w oparciu m.in. o obowiązujące w Polsce prawo. Zagadnienia obostrzeń i ograniczeń prawa związanych ze stanem epidemii.
  2. „Mamy Prawa do OSOBY BLISKIEJ i łagodzenia bólu” – prawa osoby bliskiej wynikające z Ustawy o prawach pacjenta oraz standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej, ograniczenia tych praw w okresie epidemii, możliwości interwencji. Zagadnienia porodów rodzinnych oraz obecności rodziców przy hospitalizowanym dziecku. Temat zagwarantowanych prawem metod łagodzenia bólu porodowego.
  3. „Mamy Prawa w LAKTACJI” – aspekty prawne wsparcia laktacyjnego (zwłaszcza tego, które powinno być realizowane jeszcze podczas pobytu w szpitalu) oraz w kolejnych miesiącach karmienia, zagadnienia położnej środowiskowej, doradców/konsultantów laktacyjnych. Wyposażenie szpitali w kontekście przygotowanie do wsparcia kobiet w laktacji. Prawa matki karmiącej w szpitalu (jako pacjentki i jako matki hospitalizowanego dziecka). Prawa kobiety karmiącej po powrocie do pracy.
  4. „Mamy Prawa w PRACY” – zagadnienia urlopu macierzyńskiego/ rodzicielskiego, także w przypadkach szczególnych (samotna matka, młoda matka ucząca się, własna działalność gospodarcza), omówienie tzw. becikowego, karty dużej rodziny, programu 500+ i innych świadczeń rodzinnych, ulg podatkowych itp. Elementy prawa pracy istotne dla kobiety w ciąży (zasiłki chorobowe, udogodnienia na jakie może liczyć kobieta w miejscu pracy).

Ekspertki prowadzące webinaria:

  1. Anna Furmaniuk – wiceprezeska zarządu fundacji
  2. Alicja Nowaczyk – prezeska zarządu fundacji
  3. Agata Dawidowska – radczyni prawna
  4. Ewa Masełkowska – międzynarodowa konsultantka laktacyjna

Harmonogram spotkań:


2. AKADEMIA LIDEREK

Do drugiej już edycji Akademii Liderek zgłosiło się aż 14 wspaniałych kobiet, które razem z nami będą uczyć przyszłe matki – mieszkanki wielkopolskich powiatów, że mają głos na porodówkach! 6 spośród nich to Liderki z ubiegłorocznego naboru, które chcą kontynuować współpracę z Fundacją.

Liderki wzięły udział w szkoleniu stacjonarnym 11 września 2021 r., a także w webinariach. Same także prowadziły webinaria lub warsztaty w swoich miejscowościach. Łącznie w 8 spotkaniach wzięło udział 178 uczestniczek.

Lista spotkań:


3. WEBINARIA Z POŁOŻNYMI

Zorganizowałyśmy 21 spotkać z położnymi z różnych szpitali w województwie, które odpowiadały na pytania dotyczące procedur szpitalnych.

W 21 spotkaniach z zaproszonymi 11 położnymi wzięło udział 1.419 uczestniczek!


4. ARTYKUŁY TEMATYCZNE

W ramach projektu stworzono i opublikowano 7 artykułów tematycznych, które są sukcesywnie uzupełniane w kolejnych latach trwania projektu.


5. KONSULTACJE PRAWNE I PSYCHOLOGICZNE

Udzieliłyśmy wsparcia 46 kobietom, udzielając 88 godzin konsultacji z radczynią prawną i psycholożkami.


6. INTERWENCJE W SZPITALACH

Podjęto 7 interwencji w szpitalach dotyczących:

  • obowiązku posiadania wyniku testu na koronowirusa u osoby bliskiej
  • zakazu przekazywania mleka matki hospitalizowanemu noworodkowi
  • obowiązkowi noszenia maseczek przez kobiety rodzące
  • łamaniu praw pacjenta – wniosek o wprowadzenie zmian

7. RAPORT

Na podstawie badania ponad 400 kobiet stworzyłyśmy raport pt. “Rodziłam podczas epidemii” o opiece na oddziałach położniczych oraz porodowych podczas stanu epidemii. Zebrałyśmy głosy kobiet, które urodziły w wielkopolskich szpitalach swoje dzieci po 20 marca 2020 r. Wskazywały one, jakie obostrzenia były najtrudniejsze, a które były dla nich pomocne oraz jakie mają pomysły i wskazówki dla personelu medycznego.

Uzyskane informacje pozwoliły nam przygotować raport przedstawiający opinię kobiet – pacjentek rodzących podczas epidemii oraz zawierający rekomendacje dla wielkopolskich szpitali.

Raport ten przekazany został do Fundacji Rodzić po Ludzki i do dyrektorów placówek.

Za sporządzenie ankiety oraz raportu odpowiedzialne były członkinie Zarządu fundacji – Anna Furmaniuk oraz Alicja Nowaczyk.


Poniżej konferencja prasowa inaugurująca projekt, która odbyła się w dniu 26 lutego 2021 r. – był to wywiad z Joanną Pietrusiewicz – Prezeską Fundacji Rodzić po Ludzku.


NASZE LIDERKI O PROJEKCIE


REGULAMIN

Każdy uczestnik naszych działań był zobowiązany do zapoznania się z regulaminem projektu.




Dołącz do naszej Watahy i wspieraj Kobiety razem z nami!

70zł

umożliwia nam monitoring jednego szpitala

Wpłacam
180zł

zapewniasz 1 kobiecie godzinę porady psychologicznej

Wpłacam
280zł

zapewnisz 1 kobiecie pomoc prawną w napisaniu skargi

Wpłacam
Dziękujemy za każdą pomoc!

Anna Furmaniuk 694 750 395
Alicja Nowaczyk 660 715 059

Siedziba:
ul. Jabłoniowa 9/1
60-185 Skórzewo

Fundacja Matecznik
KRS: 0000639450
Regon: 365551757
NIP: 7811933806

Numer konta:
30 1600 1462 1837 1383 1000 0001
Tytuł przelewu:
Darowizna na cele statutowe