7 listopada 2022 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie specjalizacji w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia.
Zmiana jest niewielka, choć istotna. Wprowadza nową specjalizację – psychoterapię, która dostępna ma być dla osób po skończonych studiach: lekarskich, pielęgniarstwa, psychologii, pedagogiki, socjologii i resocjalizacji.
W naszej opinii zabrakło tam położnych.
W dniu 21 listopada 2022 r. wysłałyśmy maila z naszą uwagą, którą uzasadniłyśmy następująco:
“W naszej opinii do szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie psychoterapia powinny móc przystępować także osoby po skończonych studiach z położnictwa.
Położne często co dzień spotykają się z trudnymi lub wręcz ciężkimi sytuacjami u kobiet i rodziców, m.in.:
– w ciążach zagrożonych,
– po stratach dziecka,
– w poronieniach,
– w trudnych lub traumatycznych porodach,
– przy porodach wcześniaków i dzieci bardzo ciężko, terminalnie chorych,
– w opiece nad pacjentkami leczonymi na niepłodność,
– w opiece nad pacjentki onkologicznymi,
– w opiece nad pacjentkami z depresją lub zespołem stresu pourazowego.
Wszystkie wymienione wyżej sytuacje stanowią potencjalne ryzyko zaburzeń psychicznych u pacjentek, począwszy od trudności z odnalezieniem się w nowej sytuacji po stany depresyjne lub PTSD.
Ponad 20% pracujących położnych to położne POZ, które mają bezpośredni, często indywidualny kontakt z pacjentkami, niekiedy przez wiele lat. W takiej relacji bardzo przydatna byłaby wiedza dotycząca rozpoznawania objawów zaburzeń psychicznych, diagnozowania potrzeb terapeutycznych, monitorowania postępów procesie terapii. Tym bardziej, iż według Standardu Organizacyjnego Opieki Okołoporodowej, położna jest jedną z osób sprawujących opiekę, która w trakcie ciąży i po porodzie zobligowana jest do wykonania oceny ryzyka i nasilenia objawów depresji u kobiety (rozdz. II i rozdz. XIV punkt 2, podpunkt 6).
Biorąc pod uwagę specyfikę zawodu położnej/położnego, wnioskujemy o dodanie położnych do wykazu osób mogących przystąpić do szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie psychoterapia.”
Czekamy na ostateczną wersję rozporządzenia.