ZZO w Wielkopolsce - pytanie do wojewódzkiego konsultanta - Fundacja Matecznik

Dołącz do Watahy Matecznika i wspieraj Kobiety razem z nami!

ZZO w Wielkopolsce – pytanie do wojewódzkiego konsultanta

Od ponad roku w przestrzeni publicznej trwa dyskusja o niskiej dostępności znieczulenia zewnątrzoponowego przy porodzie. Województwo wielkopolskie zdecydowanie znajduje się na szarym końcu, jeśli chodzi o dostępność tej metody łagodzenia bólu porodowego w Polsce. Od 2024 r. następują jednak zmiany na lepsze.

Kolejne placówki w województwie wprowadzają zzo. Ich aktualną listę przedstawiamy na naszej stronie internetowej.

Od pracowników kilku szpitali otrzymałyśmy informację, że zgodnie z wytycznymi wojewódzkiego konsultanta w dziedzinie położnictwa i ginekologii – konieczne jest zbieranie pisemnych odmów przyjęcia znieczulenie zewnątrzoponowego od rodzących kobiet.

Uważamy, że taki wymóg może działać na kobiety stresująco, mogą czuć się po presją, mogą obawiać się, czy będą mogły zmienić zdanie w trakcie porodu. Postanowiłyśmy zapytać wojewódzkiego konsultanta w dziedzinie położnictwa i ginekologii – profesor Ewy Wender-Ożegowskiej – w drodze dostępu do informacji publicznej, czy powyższa informacja jest prawdziwa.

(pdf. 195kb)

27 listopada 2024 r. otrzymałyśmy odpowiedź mailową. W tym czasie Pani Profesor była już na stanowisku krajowego konsultanta w dziedzinie położnictwa i ginekologii.

“Szanowna Pani

dziękuję za Pani list.

Odnosząc się do Pani informacji, o moim piśmie do oddziałów poł-gin, jako konsultanta wojewódzkiego, co do zgód i odmów dotyczących znieczulenia zewnątrzoponowego, to nie przypominam sobie abym takie pismo wysyłała, natomiast rozmawialiśmy o formularzu, który pacjentki podpisują dotyczącym, informacji, że pacjentka jest poinformowana o możliwości wykonania znieczulenia, jak również o Jej zgodzie/ lub nie na wykonanie tego znieczulenia zewnątrzoponowego, bowiem przed jego wykonaniem muszą być pobrane odpowiednie badania.

Jest to zgoda, którą pacjentki podpisują, jak przed każdą procedurą, która ma być wykonana w szpitalu.

Pacjentka zawsze może z każdego zabiegu zrezygnować, jak również może zmienić decyzję co do wykonania  znieczulenia, bądź zmienić decyzję, że jednak chce to znieczulenie mieć wykonane.

Mając podpisaną wolę pacjentki o chęci znieczulenia, kierownicy oddziałów powinni wiedzieć ile propozycji było złożonych , a ile pacjentek z tej propozycji nie skorzystało. Takie dane są niezbędne do analizy problemu dostępności tej formy znieczulenia w każdym szpitalu.

Z poważaniem

Ewa Wender- Ożegowska”



Dołącz do naszej Watahy i wspieraj Kobiety razem z nami!

50zł

umożliwia nam monitoring jednego szpitala

Wpłacam
100zł

zapewniasz 1 kobiecie 30 minut porady psychologicznej

Wpłacam
150zł

zapewnisz 1 kobiecie pomoc prawną w napisaniu skargi

Wpłacam
Dziękujemy!

Anna Furmaniuk 694 750 395
Alicja Nowaczyk 660 715 059

Siedziba:
ul. Jabłoniowa 9/1
60-185 Skórzewo

Fundacja Matecznik
KRS: 0000639450
Regon: 365551757
NIP: 7811933806

Numer konta:
30 1600 1462 1837 1383 1000 0001
Tytuł przelewu:
Darowizna na cele statutowe