Jak znaleźć zajęcie, które uskrzydla?

 

22 stycznia wszystkie pragnące życiowych i zawodowych zmian Panie zapraszamy na spotkanie z coachem Hanną Kaniewską. Z tej okazji poprosiłyśmy Hanię, by napisała kilka słów o tym, jak macierzyństwo potrafi namieszać w naszych kobiecych głowach i w naszym życiu zawodowym. Temat nam w Mateczniku bardzo bliski i znany z autopsji 🙂

 

Macierzyństwo – dobry moment na zmianę życia zawodowego

Nowy etap w życiu
Wraz z przyjściem na świat naszego pierwszego dziecka, przychodzi czas na nowy etap, w którym coś się kończy i nadchodzi coś zupełnie nowego. Taka zmiana skłania w naturalny sposób do podsumowania tego, co odchodzi w przeszłość. Dotyczy to również dotychczasowego życia zawodowego. Na ile praca, którą wykonywałam do tej pory, wpisuje się w moje nowe życie? Na ile spełnia nowe wymagania, priorytety, które się właśnie zmieniły? Czy chcę do niej wrócić, czy lepiej wykorzystać ten moment i zastanowić się nad tym, jak moje życie zawodowe ma wyglądać? Nowy etap w życiu wybudza nas z pewnego rytmu, przyzwyczajeń, które uśpiły naszą czujność czasem na długie lata. Możliwe, że tkwimy w wygodnym, choć nie do końca satysfakcjonującym życiu zawodowym zbyt długo. Macierzyństwo daje nam czas i przestrzeń na to, żeby przemyśleć, na ile to życie nam służy.

Zmiana priorytetów
Priorytetem numer jeden staje się teraz rodzina. Chcemy mieć czas i energię po to, żeby być dla naszych dzieci, gdy nas potrzebują. Po powrocie do pracy może być z tym ciężko, chociaż wiele mam pokazuje na swoim przykładzie, że można równowagę między życiem zawodowym i prywatnym osiągnąć. Jednak bardzo często czujemy lęk myśląc o powrocie do pracy i pogodzeniu dotychczasowych obowiązków domowych z wymaganiami pracodawcy. Dobrym rozwiązaniem czasem okazuje się praca z domu (freelance lub własny mikrobiznes), w której same decydujemy, kiedy i jak długo pracujemy. Rozważając jednak powrót do pracy, musimy zadbać o opiekę nad naszym dzieckiem. Jeżeli nie mamy blisko rodziny, która może nam w tym pomóc, pozostają nam placówki lub pozostawienie dziecka pod opieką niani. Nie zawsze mamy ochotę oddawać dziecko w czyjeś ręce na tak wczesnym etapie jego rozwoju. Ale względy finansowe, lub też chęć rozwoju, robienia czegoś dla siebie, skłaniają nas do przemyślenia tematu życia zawodowego. I znowu praca z domu może być najlepszą odpowiedzią na nasze potrzeby.

Dobry przykład
Dodatkową motywacją często jest fakt, że chcemy być przykładem dla naszych dzieci. Przykładem kobiety, która bierze sprawy w swoje ręcę i rozmyślnie, odważnie realizuje swoje plany i marzenia. Kobiety, która świadomie kreuje swoje życie zawodowe po to, żeby być w nim spełniona i szczęśliwa. Kiedy nam się to uda, nie tylko my na tym skorzystamy, ale wszyscy, którzy nas otaczają. Nasze dzieci przecież chcą mieć mamę, która jest szczęśliwa i zadowolona 🙂

Czas na przygotowania
Urlop macierzyński może być dobrym czasem na przygotowanie się do zmiany pracy lub do założenia własnej firmy. Nawet, jeżeli nie planujesz zmiany życia zawodowego zaraz po urlopie, jest to świetny okres na zbudowanie fundamentów, które pozwolą w przyszłości przeprowadzić tę zmianę szybciej i sprawniej. Być może zmiana wymaga poszerzenia swoich umiejętności, nabrania wprawy, zdobycia pierwszego doświadczenia? Po powrocie do pracy czasu będzie zdecydowanie mniej, więc warto wykorzystać ten okres możliwie najlepiej.

W zgodzie ze sobą
Często powtarzam kobietom, które spotykam na swojej drodze: “Jeśli chcesz zmienić swoje życie zawodowe, zrób to w zgodzie ze sobą!” I wtedy następuje konsternacja – ale co to znaczy? “W zgodzie z tym, jaka jesteś” – mówię wtedy – “Co lubisz, co Cię pasjonuje. Co Ci dobrze wychodzi. Czego potrzebujesz. O czym marzysz”. Ale po moim wyjaśnieniu w oczach osoby, z którą rozmawiam, widzę jeszcze więcej zwątpienia. W końcu pada bardzo szczere, lecz prawdziwe stwierdzenie: “Ale ja nie mam pojęcia czego chcę, o czym marzę, jaka jestem. Nigdy się nad tym nie zastanawiałam!”
Właśnie od tego warto zacząć poszukiwania ścieżki zawodowej. Od poznania samej siebie. A macierzyństwo to świetny czas, żeby to w końcu zrobić.

Hanna Kaniewska


 

Hanna Kaniewska pracuje z kobietami, które chcą poczuć, że wreszcie robią to, do czego są stworzone. Teraz Coach, kiedyś kierownik projektu w branży IT. Kilka lat temu sama zmieniła swoje życie zawodowe. Diametralnie 🙂
http://hannakaniewska.pl/

 

Warsztat „Jak znaleźć zajęcie, które uskrzydla? odbędzie się w poniedziałek 22 stycznia 2018 r. o godz. 18.

Zapisy i pytania: [email protected]ewska.pl

 

ZAPRASZAMY I POLECAMY 🙂

 

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Projekt dofinansowany ze środków Program Fundusz Inicjatyw Obywatelskich
Wykonanie: WEBNIS. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0
Podziel się przemyśleniami w komentarzu!x
()
x