Zwróciłyśmy się z prośbą do Ministerstwa Zdrowia o interpretację przepisów prawa dotyczącą kwestii dodatkowej opieki pielęgnacyjnej.
Nasze pytania dotyczyły przypadku, gdy pacjent zatrudnia zewnętrznego specjalistę do świadczenia mu usług podczas pobytu w szpitalu. Może być to fizjoterapeuta, masażysta czy doradczyni laktacyjna.
Zapytałyśmy się:
1. Czy taka osoba może legalnie pracować w szpitalu i być opłacana przez pacjenta?
2. Czy taki specjalista/ specjalistka może przebywać w szpitalu poza sugerowanymi godzinami odwiedzin?
Takie pytania skierowałyśmy do Ministerstwa.
4 lipca otrzymałyśmy odpowiedź z Departamentu Dialogu Społecznego, w którym dość jasno zwrócono uwagę na to, że dodatkowa opieka pielęgnacyjna obejmuje czynności niemedyczne, takie jak pomoc w jedzeniu, korzystaniu z toalety, ubieraniu się itp. Jest ona sprawowana dobrowolnie na rzecz pacjenta i nie może zastępować opieki, do której zobowiązany jest szpital czy inny podmiot leczniczy.
Usługi z zakresu rehabilitacji, fizjoterapii, doradztwa laktacyjnego są świadczeniami gwarantowanymi i udzielane są bezpłatnie w ramach umów z Narodowym Funduszem Zdrowia – nie mieszczą się zatem w zakresie dodatkowej opieki pielęgnacyjnej.
Wnioskować z powyższego możemy, że pacjent każde konieczne wsparcie medyczne powinien otrzymać w szpitalu i nie powinien “zatrudniać” zewnętrznym specjalistów podczas pobytu w placówce.
Ciekawostką jest także potwierdzenie w otrzymanej odpowiedzi, że dodatkowa opieka pielęgnacyjne nie powinna podlegać ograniczeniom czasowym i nie powinny jej ograniczać godziny odwiedzin ustalane przez szpitale.