Po wielu sygnałach otrzymanych od kobiet rodzących w szpitalu w Grodzisku Wielkopolskim, postanowiłyśmy podjąć interwencję w tej placówce.
Zdobyłyśmy informacje od szpitala na temat liczby porodów i interwencji tam podejmowanych. Kilka uzyskanych informacji było zastanawiających lub niepokojących:
✅ Liczba dzieci dokarmianych mieszanką mlekozastępczą – według szpitala w 2023 r. było to 10 na 479 urodzonych noworodków (2%). Nie znalazło to pokrycia w informacjach przekazywanych nam przez kobiety.
✅ Szpital nie potrafił podać ilości mieszanki mlekozastępczej wydanej w konkretnych okresie.
✅ W odpowiedzi jest wprost napisane, że nie ma możliwości kangurowania dziecka przez osobę bliską, co jest niezgodne z obowiązującym prawem.
Z całą odpowiedzią szpitala można zapoznać się tutaj.
Razem z Fundacją Rodzić po Ludzku przeanalizowałyśmy raport z 61 ankiet wypełnianych przez rodzące w szpitalu w Grodzisku kobiety w latach 2022-2024 i na jego podstawie napisałyśmy Wniosek o wprowadzenie zmian i podjęcie działań. Ankiety zbierane są przez Fundację w ramach monitoringu sytuacji na oddziałach porodowych i położniczych “Głos Matek“.
Wniosek został wysłany do Dyrekcji szpitala w dniu 4 lipca 2024 r. Zwróciłyśmy w nim uwagę m.in. na:
1. Kwestie komunikacyjne – nieodpowiednie zwracanie się do rodzących kobiet, brak pytania o zgodę na interwencje oraz nieprzekazywanie pełnych informacji o stanie zdrowia.
2. Wsparcie w laktacji – 72% urodzonych w szpitalu noworodków dokarmianych jest mieszanką mlekozastępczą, duża grupa kobiet nie jest zadowolona ze wsparcia w laktacji.
3. Kontakt skóra do skóry – u żadnej z ankietowanych kobiet nie trwał od dłużej niż 30 minut przy rekomendowanych 2 godzinach nieprzerwanego kontaktu.
4. Sytuacja kobiet po cięciu cesarskim – zwłaszcza późna inicjacja karmienia piersią, brak kontaktu skóra do skóry na sali operacyjnej, brak kangurowania dzieci przez ojców.
Zgodnie z Kodeksem Postępowania Administracyjnego szpital ma 30 dni na odpowiedź.