W Polsce w czasie epidemii Covid-19 w 2020 r. nigdy nie było arbitralnego zakazu porodów rodzinnych. Jest to cytat z zaleceń Ministerstwa Zdrowia z dnia 15 lipca 2020 r. (na dzień 1 grudnia 2020 r. nie było nowszych zaleceń). Zalecenia te wskazują minimalne wymagania, jakie powinny być spełnione, by w placówkach mogły odbywać się porody z osobą bliską. Są to m.in:
- wypełnienie przez osobę towarzyszącą, w trakcie porodu, ankiety epidemiologicznej,
- osoba towarzysząca przez cały czas pobytu w szpitalu musi nosić maskę i rękawiczki,
- rodząca wraz z osobą towarzyszącą przebywa w pojedynczej, indywidualnej sali porodowej wyposażonej w oddzielny węzeł sanitarny,
- osoba towarzysząca rodzącej może zostać wpuszczona w momencie rozpoczęcia porodu i powinna opuścić oddział w ciągu 2 godzin po porodzie.
Takie same wytyczne znajdują się na stronie internetowej Rzecznika Praw Pacjenta, który dodatkowo podkreśla, że nie powinno wymagać się od osoby bliskiej wyniku testu na obecność koronawirusa.
Stoimy na stanowisku, że w przypadku spełnienia powyższych kryterium, podmiot leczniczy jest obowiązany do umożliwienia porodu rodzinnego.
W związku z powyższym wezwałyśmy do zaprzestania naruszeń praw pacjenta i umożliwienia obecności osoby bliskiej podczas porodu trzy szpitale – z powiatów, w których działają Liderki Mamy Prawa. Przy interwencji korzystałyśmy ze wzoru pisma sporządzonego przez Fundację Rodzić po Ludzku.
29 listopada wysłałyśmy pisma do 3 placówek z województwa wielkopolskiego.
(pdf. 475kb)
(pdf. 475kb)
(pdf. 475kb)
Szpital w Śremie wznowił porody rodzinne 10 grudnia, natomiast Szpital w Nowym Tomyślu – z początkiem marca 2021 r.