W 2018 roku, w okresie do maja do grudnia, w 30 warsztatach w ramach projektu “Czekamy na Gzuba udział wzięło 422 uczestników – osób spodziewających się dziecka, zamieszkujących lub pracujących w Poznaniu.
W okresie od maja do grudnia zrealizowano 3 cykle warsztatów – każdy zawierał po 10 spotkań:
- „PORÓD KROK PO KROKU” – po czym rozpoznać, że poród się zaczyna, kiedy jechać do szpitala, omówienie poszczególnych faz porodu i po czym je rozpoznać, informacje o tym, na czym polega poród przez cesarskie cięcie.
- „OSWOJONY BÓL PORODOWY” – o istocie i zadaniu bólu, o niefarmakologicznych metodach i technikach jego łagodzenia, o hormonach sterujących przebiegiem porodu, o farmakologicznych metodach łagodzenia bólu i tzw. kaskadzie interwencji medycznych w porodzie, związanych ze stosowaniem farmakologii.
- „WYREŻYSERUJ SWÓJ PORÓD” – warsztat przygotowujący do asertywnej realizacji swojej wizji porodu w szpitalu, zapoznanie uczestników z ich prawami w porodzie, i z tajnikami pisania dobrego planu porodowego.
- „Z NACIĘCIEM, CZY BEZ?” – jak przygotować swoje ciało do porodu siłami natury, i dlaczego korzystniej dla matki jest ochronić krocze przed nacięciem, na czyn polega cięcie krocza, jakie są jego następstwa.
- „GDZIE RODZIĆ? O oddziałach porodowych w Poznaniu.” – spotkanie poświęcone warunkom panującym na wszystkich 4 oddziałach porodowych w Poznaniu.
- „POŁÓG – IV TRYMESTR CIĄŻY” – o zmianach emocjonalnych i fizycznych u kobiety w połogu, jak zmienia się ciało po porodzie, jak sobie radzić z połogowymi odczuciami, zarówno po porodzie siłami natury, jak i po cesarskim cięciu.
- „INSTRUKCJA OBSŁUGI NOWORODKA, cz. 1” – omówienie odruchów noworodka i niemowlęcia, jego wyglądu i zachowania oraz etapów rozwoju w pierwszych miesiącach życia.
- „INSTRUKCJA OBSŁUGI NOWORODKA, cz. 2” – trening podnoszenia, odkładania, trzymania, przewijania i kąpania małego Dziecka.
- „RODZICE I DZIECKO NA MLECZNEJ DRODZE” – omówienie, na czym polega karmienie oparte o potrzebę dziecka, omówienie elementów, które wpływają na dobry start w karmieniu piersią, zarówno po porodzie siłami natury, jak i po cesarskim cięciu, porady co robić w przypadku najczęściej spotykanych trudności, obalenie mitów na temat karmienia piersią, wskazanie wyznaczników prawidłowego karmienia niemowlęcia.
- „DZIECKO Z BLISKA” – warsztat o tym, jak skomunikować się z noworodkiem i niemowlęciem, jak rozpoznać i zrozumieć jego potrzeby, połączone z nauką masażu shantala.
Kilka wypowiedzi uczestników w ankietach ewaluacyjnych:
- „bardzo dziękuję za wszystkie spotkania!! Bardzo dobra robota z Waszej strony!!!”,
- „bardzo przydatny i wartościowy warsztat”,
- „bardzo fajne warsztaty, które zmieniły mi sposób myślenia o potencjalnym szpitalu”,
- „wspaniałe warsztaty!”,
- „bardzo fajnie jest poznać grupę, zapamiętać imiona i móc usłyszeć głos innych kobiet w podobnej sytuacji”,
- „wielkie podziękowania za porządną dawkę wiedzy”,
- „fajnie, że miasto finansuje takie inicjatywy”.