Od 2019 r. bierzemy udział w projekcie Fundacji Rodzić po Ludzku – „Na straży rodzić po ludzku”. Celem projektu są działania związane z monitoringiem opieki okołoporodowej oraz działania rzecznicze z udziałem aktywistów lokalnych. Zarząd naszej fundacji w postaci Anny Furmaniuk oraz Alicji Nowaczyk został właśnie takimi „Strażniczkami”.
Stan epidemii, który został wprowadzony w Polsce w marcu 2020 r. mocno odbił się na prawach kobiet w okresie okołoporodowym. Fundacja Rodzić po Ludzku wraz ze Strażniczkami zostały postawione “w gotowości bojowej” – odpowiadały na wiadomości kobiet, pomagały pisać skargi, uzyskiwać wyjaśnienia, pisały prośby o aktualizację/zmiany wytycznych, próbowały zminimalizować chaos, który pojawił się w kwestii opieki okołoporodowej.
Dzięki dotacji otrzymanej z Funduszu Obywatelskiego im. Henryka Wujca w dniach 10-11 października 2020 r. Strażniczki spotkały się w ramach projektu “Strażniczki w sieci”, by dodać sobie otuchy, podzielić się doświadczeniami oraz wypracować działania interwencyjne w nowej rzeczywistości.
Zjazd odbył się w hotelu Altus Poznań Old Town w Poznaniu. Przez 2 dni intensywnie pracowałyśmy nad narzędziami, kodeksem etycznym i standardami pracy Strażniczki oraz planowałyśmy kolejne kroki w naszej pracy. Wszystko po to, by na rzecz przestrzegania praw rodzących kobiet działać jeszcze skuteczniej i sprawniej w tych nowych, covidowych okolicznościach. Najważniejsze ustalenia po spotkaniu:
- Opracowanie Kodeksu Współpracy Strażniczek.
- Opracowanie Standardu Pracy Strażniczki wraz ze wzorami wniosków KPA oraz DIP.
- Diagnoza trudności, na jakie napotykają kobiety zakażone, podejrzane lub w kwarantannie (np. transport do porodu, wybór szpitala itp.).
- Podjęcie kolejnych kroków w temacie rozdzielania noworodków od rodziców.
- Przeprowadzenie webinaru o komunikacji z kobietami.
- Stworzenie sieci kontaktów
- Akcja Głos Matek Matek ma moc zmiany – dalsze zachęcanie kobiet do wypełniania ankiety.
- Zjazd Strażniczek 2021 – wstępne ustalenia.