14 października 2023 r. na portalu Forum Zdrowia ukazał się artykuł autorstwa Mariusza Polaka, w którym cytowane są słowa wiceprezeski Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych:
“Problem, przed którym staniemy lada moment, to zbyt duża liczba położnych. Nie produkujmy więc bezrobotnych położnych. Kształćmy jednoetapowo.”
Sprzeciwiamy się takiemu podejściu do złożonego tematu, jakim jest zapewnienie odpowiedniej fachowej opieki kobietom przez położne. Bazowanie na jednej danej demograficznej, jaką jest spadająca liczba urodzeń w Polsce, która niejako determinuje mniejsze zapotrzebowanie na pracę położnych jest spłaszczeniem problemu.
My zadajemy sobie pytania:
❓Czy starzejące się społeczeństwo i długi czas życia kobiet w Polsce nie będą wymagały większej liczby położnych pracujących na oddziałach ginekologicznych i ginekologiczno-onkologicznych?
❓Jak jest obecnie średni wiek położnych pracujących w zawodzie i czy nie będzie on wymagał dużej liczby młodszych położnych, by zastąpić te odchodzące na emerytury w kolejnych latach?
❓Jak duża jest liczba położnych, które nie mogą znaleźć pracy w zawodzie?
W tym roku rozpoczęłyśmy kampanię informacyjną, by edukować społeczeństwo, że położna to specjalistka nie tylko od ciąż i porodów, ale to samodzielna ekspertka od zdrowia kobiet na każdym etapie życia.
Swój sprzeciw wobec słów Wiceprezeski NRPiP wyraziłyśmy w piśmie z 23 października 2023 r. do Prezeski Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, wnosząc o odpowiedź i ustosunkowanie się do naszych wątpliwości.