“STAN OPIEKI OKOŁOPORODOWEJ W WOJ. WIELKOPOLSKIM” 2023 R.
Uwaga! Załączniki otwierają się w nowym oknie.
Raport został sporządzony w ramach projektu „Matecznik Zmian” realizowanego od 1 lipca 2022 r. do 30 czerwca 2023 r.
Został przygotowany na podstawie:
- 10 spotkań kobiet w ciąży z położnymi pracującymi na wielkopolskich oddziałach porodowych. oddziałach porodowych i położniczych.
- 10 szczegółowych raportów z ankiet wypełnionych przez wypełnionych przez kobiety. Ankiety te zbierane są przez Fundację Rodzić po Ludzku poprzez stronę ankieta.rodzicpoludzku.pl i udostępnione nam zostały na mocy wzajemnego współdziałania na rzecz poprawy jakości opieki okołoporodowej.
Podczas analizy wzięto pod uwagę 3 obszary opieki nad kobietą w porodzie oraz połogu:
- Wsparcie w laktacji – w tym zatrudnienie doradczyni laktacyjnej, zadowolenie kobiet, dokarmianie mieszanką mlekozastępczą.
- Kontakt skóra do skóry matki i noworodka tuż po porodzie – realizacja dwugodzinnego kontaktu, możliwość kangurowania przez inne osoby bliskie, także po cięciu cesarskim.
- Komunikacja z personelem medycznym – w tym pytanie o zgodę na procedury, udzielanie wystarczających informacji, przedstawianie się.
Opracowanie wysłałyśmy do:
- Wielkopolska Rada Działalności Pożytku Publicznego
- Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
- Wielkopolski Urząd Wojewódzki
- Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej
RAPORT „RODZIŁAM PODCZAS EPIDEMII” 2022 r.
Uwaga! Załączniki otwierają się w nowym oknie.
Efektem projektu Mamy Prawa realizowanego w latach 2021-2022 był m.in. raport o stanie opieki szpitalnej nad kobietami w ciąży i w porodzie w województwie Wielkopolskim podczas stanu epidemii Covid-19. Został on przekazany wszystkim szpitalom z oddziałami porodowymi w Wielkopolsce.
Projekt realizowany był dzięki dotacji otrzymanej z programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
Publikację możecie ściągnąć w formie pdf (drugi kafelek to wersja dla osób niedowidzących lub niewidomych).
„PRZESTRZEGANIE PRAW KOBIET PO STRACIE W POLSCE, 2019-2021”
Uwaga! Załączniki otwierają się w nowym oknie.
Współpracująca z nami Olgę Vitoš, bazując na ankietach uzyskanych od kobiet z doświadczeniem straty, stworzyła raport pt. “Przestrzeganie praw kobiet po stracie w Polsce w latach 2019-2021”, na bazie którego stworzyłyśmy rekomendacje do Ministerstwa Zdrowia.
Więcej o raporcie i rekomendacjach przeczytacie tutaj.
“POŁOŻNA RODZINNA A WYCHOWANIE DO ŻYCIA W RODZINIE” 2022 r.
Uwaga! Załączniki otwierają się w nowym oknie.
W 2022 r. Anna Furmaniuk wzięła udział w Szkole Inicjatyw Strażniczych Watchdog – Polska, gdzie zwiększała swoje strażnicze kompetencje.
Jednym z zadań było przeprowadzenie monitoringu na wybrany temat wspólnie z innymi przedstawicielami organizacji pozarządowych, biorącymi udział w szkoleniu. Wspólnie z Katarzyną Kołodziejczyk ze Stowarzyszenia Małyssak i Adrianną Klimaszewską z Fundacji Różowa Skrzyneczka postanowiłyśmy sprawdzić, czy temat opieki położnej rodzinnej jest obecny na przedmiocie Wychowanie do Życia w rodzinie w wybranych szkołach podstawowych i ponadpodstawowych województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego.
Monitoring składał się z wniosków o dostęp do informacji publicznej wysłanych do urzędów gmin i miast, z przeanalizowania podstawy programowej przedmiotu WdŻ, z analizy wszystkich podręczników oraz z sondy skierowanej do uczniów i uczennic. Jego efektem był raport w formie prezentacji.