Podsumowanie projektu Mamy Prawa 2021/2022

Opublikowano: 30 maja 2022

Za nami kolejne miesiące z projektem Mamy Prawa, który realizujemy w różnym zakresie od 2016 r.

Tym razem dzięki dofinansowaniu z Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy od 1 stycznia 2021 r. do 30 kwietnia 2022 r. zrealizowałyśmy kolejną odsłonę projektu, w ramach którego udało się:

1. Przeprowadzić Akademię Liderek – Liderki to nasze sojuszniczki w powiatach województwa wielkopolskiego. Monitorują sytuację na “swoich” lokalnych porodówkach, przekazują nam informacje, interweniują a także prowadzą działalność edukacyjną. Listę naszych Liderek znajdziesz na naszej stronie internetowej.
  2. Zorganizować cykle szkoleniowe Mamy Prawa – są to nasze wyjątkowe zajęcia poświęcone tematyce prawa w okresie okołoporodowym. Obejmują zagadnienia prawa pracy, praw pacjenta, praw kobiet w ciąży oraz podczas laktacji. Więcej o cyklach szkoleniowych znajdziesz tutaj.
  3. Zorganizować webinaria z położnymi – regularnie zapraszałyśmy położne z równych szpitali w województwie, by podczas webinarium odpowiadały na pytania dotyczące procedur szpitalnych. Spotkania cieszyły się popularnością, zwłaszcza w dobie często zmieniających się obostrzeń epidemiologicznych. Listę wszystkich zorganizowanych spotkań znajdziesz na naszej stronie internetowej.
  4. Przeprowadzić warsztaty Mamy Prawa przez Liderki – przeszkolone aktywistki prowadziły spotkania dedykowane kobietom ze swoich powiatów.
  5. Opublikować artykuły dotyczące prawa oraz innych zagadnień w obszarze opieki okołoporodowej – udało nam się pozyskać do współpracy wspaniałych ekspertów, którzy przybliżyli nam prawne zagadnienia w przypadku poronienia, choroby psychicznej matki, depresji ojców. Wszystkie artykuły dostępne są na naszej stronie internetowej.
  6. Udzielić konsultacji psychologicznych i prawnych – dzięki współpracy z radczynią prawną i psycholożkami kobiety będące w potrzebie mogły liczyć na bezpłatne indywidualne konsultacje.
  7. Podejmować interwencje w szpitalach – w przypadku zauważenia nieprawidłowości w placówce, działałyśmy. Pisałyśmy wnioski, prośby o wyjaśnienia lub skargi do odpowiednich instytucji (Rzecznika Praw Pacjenta, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rady Powiatu). Każdą interwencję doprowadzałyśmy aż do uzyskania odpowiedzi od szpitala. O wszystkich naszych działaniach strażniczych przeczytacie na stronie internetowej.
  8. Stworzyć raport “Rodziłam podczas epidemii” – na podstawie badania ponad 400 kobiet stworzyłyśmy raport o opiece na oddziałach położniczych oraz porodowych podczas stanu epidemii. Zebrałyśmy głosy kobiet, które wskazywały, jakie obostrzenia były najtrudniejsze, a które były dla nich pomocne oraz jakie mają pomysły i wskazówki dla personelu medycznego. Raport w całości znajdziecie tutaj.

Projekt Mamy Prawa w liczbach:

👉  14 przeszkolonych Liderek Mamy Prawa

👉  20 warsztatów Mamy Prawa

👉  8 warsztatów Mamy Prawa w powiatach

👉 21 webinariów z położnymi

👉  605 uczestniczek i uczestników powyższych spotkań

👉  ponad 100 godzin indywidualnych konsultacji psychologicznych i prawnych dla 46 kobiet

👉 7 podjętych interwencji w szpitalach

👉 7 opublikowanych artykułów

👉  1 raport “Rodziłam podczas epidemii”

👉  25 zaangażowanych ekspertów, wśród nich m.in. położne, psycholożki, radczyni prawna, konsultantka laktacyjna, doule

Poniżej głosy naszych Liderek, które podzieliły się z nami swoimi wrażeniami pracy w obszarze prawa w okresie okołoporodowym.

Projekt realizowany dzięki dotacji otrzymanej z programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.