Czy naprawdę co drugi mężczyzna mdleje na sali operacyjnej i trzeba ich cucić?
Takie informacje przekazała jakiś czas temu Gazeta Wyborcza w swoim artykule, którego celowo nie linkujemy… Ale postanowiłyśmy sprawdzić, czy rzeczywiście tak jest.
TROCHĘ PRAWA – OSOBA BLISKA NA SALI OPERACYJNEJ
Zgodnie z Ustawą o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta “na życzenie pacjenta przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych może być obecna osoba bliska“. Odmówić takiej obecności można jedynie w dwóch przypadkach: prawdopodobieństwa wystąpienia zagrożenia epidemicznego oraz ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne pacjenta.
Przekładając powyższe na czas samego porodu – rodząca może mieć przy sobie osobę towarzyszącą cały czas, od izby przyjęć, przez salę porodową (także przy porodach zabiegowych) aż po pobyt na oddziale położniczym. Trudniejsza sytuacja jest, gdy poród ten odbywa się drogą cięcia cesarskiego. Większość szpitali w Polsce nie zezwala na obecność dodatkowych osób na sali operacyjnej, powołując się właśnie na ten jeden z dwóch wyjątków z Ustawy – bezpieczeństwo zdrowotne pacjentki.
Jakkolwiek, od dawna są w Polsce szpitale (np. Centrum Medyczne Żelazna w Warszawie), które dopuszczają możliwość towarzyszenia przy cięciach cesarskich, praktyka ta stosowana jest także za granicą, np. w niektórych czeskich szpitalach.
A JAK TO JEST W POZNANIU?
Do roku 2023 r. nie było szpitala, który dopuszczał taką opcję.
Od czerwca 2023 r. możliwość towarzyszenia przy planowych cięciach cesarskich umożliwia Szpital Św. Rodziny, z podobną inicjatywą wyszedł w październiku 2023 r. Szpital Miejski im. Raszei w Poznaniu. Zapytałyśmy szpitale, czy możliwość taka cieszy się popularnością wśród rodzących oraz jak osoby bliskie znoszą obecność na sali operacyjnej.
Otrzymałyśmy następujące odpowiedzi:
🧡 135 cięć cesarskich z osobami bliskim w Szpitalu Św. Rodziny w II połowie 2023 r.
🧡 20 takich porodów w Szpitalu Miejskim w ostatnich 3 miesiącach 2023 r.
🧡 33 – w Szpitalu Miejskim w pierwszych 4 miesiącach 2024 r.
Dodatkowo, w odpowiedzi ze Szpitala im. Raszei możemy wyczytać wskazówki dla osób bliskich, które planują być na sali operacyjnej. Muszą one pamiętać o:
✅ odpowiednim wypoczynku
✅ nawodnieniu, najedzeniu
✅ tym, żeby świadomie podjąć decyzję o byciu towarzyszem przy operacji
Mamy wrażenie, że odnosi się to do wszystkich osób, które planują być przy porodzie, także drogami natury.
Z pisma jasno wynika, że do tej pory jedna osoba towarzysząca poczuła się słabo i należało jej udzielić pomocy. Jedna osoba na kilkadziesiąt operacji.
Dziękujemy szpitalom za odpowiedzi i za wprowadzenie takiej możliwości dla rodzących kobiet, które jak widać po liczbach chętnie korzystają z dodatkowego wsparcia w postaci bliskiej osoby.
Dokładną treść naszego zapytania oraz odpowiedzi znajdziecie ➡️ tutaj.