Warsztaty 2020

O WARSZTATACH

Jednym z elementów projektu MAMY PRAWA! realizowanego w roku 2020 były warsztaty dla kobiet spodziewających się dziecka i ich partnerów. Obejmowały one zagadnienia obowiązującego prawa w całym okresie okołoporodowym, od ciąży, poprzez poród, pobyt w szpitalu, laktację aż do powrotu do pracy.

Zaplanowane na maj 2020 r. pierwsze warsztaty Mamy Prawa! przypadły na okres epidemii koronawirusa w Polsce, co wymusiło na nas zmianę formuły spotkań (wszystkie odbyły się on-line) oraz tematyki. Cykl warsztatowy składał się z następujących webinarów:

  1. “Mamy Prawa w PORODZIE w czasie epidemii” – zagadnienia opieki lekarza/położnej w czasie ciąży, przysługujących badań bezpłatnych, prawa pacjenta i aktualnie obowiązujących ustaw, w których te prawa się mieszczą, przewidywane zmiany w ustawodawstwie. Zagadnienia pisania planu porodu i planu opieki prenatalnej oraz omówienia sposobów na sukces w realizacji własnej wizji porodu, w oparciu m.in. o obowiązujące w Polsce prawo. Temat pisania skarg (tzw. pozasądowe kroki prawne) w przypadku naruszenia prawa. Dodatkowo, poruszone zostaną zagadnienia obostrzeń i ograniczeń prawa związanych ze stanem epidemii.
  2. “Mamy Prawa w SZPITALU I” – webinar w postaci wywiadu z przedstawicielkami dwóch szpitali z oddziałami porodowymi w Poznaniu na temat nowych procedur wprowadzonych w związku z epidemią. Omówienie przyjęcia do szpitala, opieki na sali porodowej i na oddziale położniczym, zagadnienie ograniczonych praw osoby bliskiej.
  3. “Mamy Prawa w SZPITALU II” – webinar w postaci wywiadu z przedstawicielkami dwóch szpitali z oddziałami porodowymi w Poznaniu na temat nowych procedur wprowadzonych w związku z epidemią. Omówienie przyjęcia do szpitala, opieki na sali porodowej i na oddziale położniczym, zagadnienie ograniczonych praw osoby bliskiej.
  4. “Mamy Prawa w LAKTACJI” – aspekty prawne wsparcia laktacyjnego (zwłaszcza tego, które powinno być realizowane jeszcze podczas pobytu w szpitalu) oraz w kolejnych miesiącach karmienia, zagadnienia położnej środowiskowej, doradców/konsultantów laktacyjnych. Wyposażenie szpitali w kontekście przygotowanie do wsparcia kobiet w laktacji. Prawa matki karmiącej w szpitalu (jako pacjentki i jako matki hospitalizowanego dziecka). Prawa kobiety karmiącej po powrocie do pracy. Dodatkowo, ograniczenia prawa związane ze stanem epidemii.
  5. “Mamy Prawa w PRACY” – zagadnienia urlopu macierzyńskiego/ rodzicielskiego, także w przypadkach szczególnych (samotna matka, młoda matka ucząca się, własna działalność gospodarcza), omówienie tzw. becikowego, karty dużej rodziny, programu 500+ i innych świadczeń rodzinnych, ulg podatkowych itp. Elementy prawa pracy istotne dla kobiety w ciąży (zasiłki chorobowe, udogodnienia na jakie może liczyć kobieta w miejscu pracy).
  6. “Mamy Prawa do osoby bliskiej” – prawa osoby bliskiej wynikające z Ustawy o prawach pacjenta oraz standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej, ograniczenia tych praw w okresie epidemii, możliwości interwencji. Webinarium to odbyło się tylko raz, w ostatnim cyklu.

Podczas webinariów szerzona była wiedza z zakresu prawa, a z drugiej strony popularyzowane były aktywne sposoby egzekwowania swoich praw, w sytuacjach, gdy zostaną one naruszone lub mocno ograniczone. Warsztaty, nawet prowadzone w formie webinarów, były przestrzenią do dyskusji, wymiany opinii, wzajemnego wspierania się w byciu aktywnym i świadomym swoich praw obywatelem, rodzicem i pacjentem.  Prowadzące aktywizowały uczestników oraz zachęcały do zadawania pytań.


HARMONOGRAM

W roku 2020 odbyły się 31 webinariów. Najwięcej z nich dotyczyło praw w szpitalu – były to spotkania z położnymi z placówek w Poznaniu.


UCZESTNICY

Łącznie w 31 spotkaniach wzięło udział 421 osób – głównie kobiety w ciąży. Webinaria cieszyły się ogromną popularnością – w rekordowym wzięło udział 98 uczestniczek!

Uczestniczki podczas spotkań były aktywne, zadawały pytania, których podczas stanu epidemii było więcej niż zwykle. Dzieliły się wątpliwościami i troskami. Część z nich pozostała z nami w kontakcie, poszukując porady prawnej lub dzieląc się swoimi doświadczeniami z porodu.

Celem warsztatów było zwiększenie wiedzy i świadomości swoich praw i cel ten został spełniony, co wskazuje analiza testów robionych przez nas podczas webinariów, jak i ankiet ewaluacyjnych, gdzie kobiety były pytane, czy czują, że zwiększyły swoją wiedzę z danej dziedziny.

Dodatkowo, w ankietach pytałyśmy się o dobór metod prowadzenia spotkania, przygotowanie prowadzących, atmosferę – co było bardzo ważne, zwłaszcza przy nowej formule jaką były webinaria. Ankiety mówiły same za siebie – kobietom potrzebne były merytoryczne informacje o tym, jak wygląda prawo, jak może być ograniczone (w czasie epidemii), jakie mają możliwości interwencji i w realu – jak wygląda sytuacja na poznańskich porodówkach.

Przykładowe wypowiedzi z ankiet:

  • Fantastyczna inicjatywa, dziękuję!
  • Konkretnie, bardzo merytorycznie, dobra robota 🙂
  • Świetne spotkanie, dużo przydatnych informacji i kwestie wyjaśniane były w sposób jasny i zrozumiały.
  • Mega robota, jestem bardzo wdzięczna za te wszystkie informacje. Szpitale mnie przerażają, a dzięki tym webinariom mogę się oswoić z sytuacją obecnie.
  • Świetna, wartościowa, logiczna prezentacja! Bardzo podobało mi się zachęcanie do “aktywności obywatelskiej”! 🙂
  • Super inicjatywa, bardzo pomocna w tych czasach! Dzięki tym warsztatom live można się poczuć mniej samotnym i mniej zdezorientowanym. Dzięki!

NASZA KADRA

Anna Furmaniuk – współautorka Projektu MAMY PRAWA! oraz wielu innych projektów na rzecz godnego porodu dla kobiet w ciąży, matek i rodziców. Wiceprezes Fundacji Matecznik, instruktor szkoły rodzenia i masażu shantala. Prywatnie, mama trzech córek.

Prowadzi zajęcia Mamy Prawa w CIĄŻY.

[br]


Alicja Nowaczyk – współautorka Projektu MAMY PRAWA!. Prezes Fundacji Matecznik. Jako certyfikowana doula wspiera kobiety i ich partnerów w całym okresie okołoporodowym, towarzyszy przy porodach. Uczestniczka kursów i szkoleń organizowanych m.in. przez Fundację Rodzić po Ludzku i Stowarzyszenie DOULA w Polsce. Prywatnie, potrójna mama.

Prowadzi zajęcia Mamy Prawa w PORODZIE i Mamy Prawa w SZPITALU.

[br]

[br] [space size=24]


Agata Dawidowska – radczyni prawna, doradza zarówno, przedsiębiorcom jak i osobom fizycznym. Jej praktyka obejmuje kompleksową obsługą spółek oraz przedsiębiorstw w zakresie prawa handlowego, cywilnego, administracyjnego oraz prawa pracy. Pomaga również w rozwiązywaniu problemów prawnych, które dotykają klientów indywidualnych. Posiada bogate doświadczenie procesowe zarówno przed sądami cywilnymi, jak i administracyjnymi.

Angażuje się społecznie m.in. bezpłatnie udziela porad prawnych rodzicom w projekcie Mamy Prawa! w roku 2017 oraz 2018.

Prowadzi zajęcia Mamy Prawa w PRACY.

 


Ewa Masełkowska – międzynarodowy certyfikowany konsultant laktacyjny IBCLC. Od lat wspiera świeżo upieczone mamy i ich dziećmi udzielając konsultacji laktacyjnych w ich domach lub w gabinecie w ramach pracy swojej Poradni Laktacyjnej „Mleczna droga”.

Od kilku lat współpracuje z Fundacją Matecznik, prowadząc warsztaty oraz prelekcje podczas konferencji.

Prowadzi zajęcia Mamy Prawa w LAKTACJI. [br]  [br]  [space size=12]

POŁOŻNE:

Na spotkania w formie webinariów organizowane podczas stanu epidemii zapraszamy położne ze wszystkich szpitali z oddziałami porodowymi w Poznaniu. Są to:

  • Beata Jakubowska – Szpital Miejski im. F. Raszei
  • Izabela Jóskowiak – Szpital Wojewódzki w Poznaniu (Lutycka)
  • Ewelina Stasińska, Anna Przybyła – GPSK UM w Poznaniu (Polna)
  • Agnieszka Warkocka – Szpital św. Rodziny

REGULAMIN PROJEKTU

Uczestnicy projektu zobowiązani byli do zapoznania się z Regulaminem, który informuje jednocześnie o przetwarzaniu danych osobowych uczestników.



Wspieraj Matki razem z nami!

25zł

umożliwia nam monitoring jednego szpitala

Wpłacam
50zł

zapewnisz 1 kobiecie 30 minut konsultacji prawniczej

Wpłacam
150zł

podarujesz 1 kobiecie godzinną rozmowę z psycholożką

Wpłacam
Dziękujemy za każdą pomoc!

Anna Furmaniuk 694 750 395
Alicja Nowaczyk 660 715 059

Siedziba:
ul. Jabłoniowa 9/1
60-185 Skórzewo

Fundacja Wspierania Rodziny „Matecznik”
KRS: 0000639450
Regon: 365551757
NIP: 7811933806

Numer konta:
30 1600 1462 1837 1383 1000 0001
Tytuł przelewu:
Darowizna na cele statutowe