Siódmy już raz dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta Poznania i współpracy z Centrum Inicjatyw Rodzinnych Poznańskiego Centrum Świadczeń zrealizowałyśmy projekt Czekamy na Gzuba.
Projekt trwał od 1 marca do 31 grudnia 2024 r. i składał się z 3 głównych działań.
1. WEBINARIA EDUKACYJNE
W roku 2024 odbyło się 5 cykli spotkań, każde po 8 zajęć. W 40 webinariach wzięło udział 2.759 uczestników.
Tematyka spotkań:
- „PORÓD KROK PO KROKU” – po czym rozpoznać, że poród się zaczyna, kiedy jechać do szpitala, omówienie poszczególnych faz porodu i po czym je rozpoznać, informacje o tym, na czym polega poród przez cesarskie cięcie.
Prowadząca – Ewelina Stasińska – położna. - „Z NACIĘCIEM, CZY BEZ?” – jak przygotować swoje ciało do porodu siłami natury, i dlaczego korzystniej dla matki jest ochronić krocze przed nacięciem, na czym polega cięcie krocza, jakie są jego następstwa.
Prowadząca – Ewelina Stasińska – położna. - „CIĘCIE CESARSKIE BEZ TAJEMNIC” – o przesłankach do planowanego, jak i nieplanowanego cięcia cesarskiego. Przygotowanie do operacji, jej przebieg, możliwe powikłania, połóg oraz dochodzenie do siebie.
Prowadząca – Justyna Magiełda-Stola – ginekolożka. - „OSWOJONY BÓL PORODOWY” – o istocie i zadaniu bólu, o niefarmakologicznych metodach i technikach jego łagodzenia, hormonach sterujących przebiegiem porodu, o farmakologicznych metodach łagodzenia bólu dostępnych na poznańskich oddziałach porodowych.
Prowadząca – Alicja Nowaczyk – doula. - „POŁÓG – IV TRYMESTR CIĄŻY” – o zmianach emocjonalnych i fizycznych u kobiety w połogu, jak zmienia się ciało po porodzie, jak sobie radzić z połogowymi odczuciami, zarówno po porodzie siłami natury, jak i po cesarskim cięciu.
Prowadzące – Anna Gabryniewska-Nowak – położna oraz Anna Furmaniuk – instruktorka szkoły rodzenia. - „RODZICE I DZIECKO NA MLECZNEJ DRODZE” – omówienie, na czym polega karmienie oparte o potrzebę dziecka, omówienie elementów, które wpływają na dobry start w karmieniu piersią, zarówno po porodzie siłami natury, jak i po cesarskim cięciu, porady co robić w przypadku najczęściej spotykanych trudności, obalenie mitów na temat karmienia piersią, wskazanie wyznaczników prawidłowego karmienia niemowlęcia.
Prowadząca – Ewa Masełkowska – konsultantka laktacyjna. - „INSTRUKCJA ROZWOJU NOWORODKA” – omówienie odruchów noworodka i niemowlęcia, jego wyglądu i zachowania oraz etapów rozwoju w pierwszych miesiącach życia, pokaz podnoszenia, odkładania, trzymania i przewijania.
Prowadzący – Lech Furmaniuk – fizjoterapeuta. - „DZIECKO Z BLISKA” – warsztat o tym, jak skomunikować się z noworodkiem i niemowlęciem, jak rozpoznać i zrozumieć jego potrzeby, połączone z nauką masażu shantala.
Prowadząca – Anna Furmaniuk – instruktorka masażu shantala.
2. KONSULTACJE PSYCHOLOGICZNE
Dzięki współpracy z zespołem psycholożek specjalizującymi się w pracy z kobietami w okresie okołoporodowym, udało się udzielić wsparcia 15 kobietom, które skorzystały z 22 godzin konsultacji. Mogły one korzystać z konsultacji on-line lub spotkań stacjonarnych.
3. WARSZTATY STACJONARNE
Zorganizowałyśmy 3 warsztaty stacjonarne w Centrum Inicjatyw Rodzinnych przy ul. Ratajczaka w Poznaniu dla łącznie 33 osób – kobiet w ciąży i ich partnerów.
Temat warsztatu to “Mamy prawa w ciąży i porodzie”. Uczestnicy mogli podczas niego dowiedzieć się m.in.:
- jakie są prawa okołoporodowe, w jakim aktach prawnych należy ich szukać;
- jakie są prawa osoby bliskiej;
- jakie prawa mają rodzice w stosunku do dziecka;
- wsparcie realizowane przez położne Podstawowej Opieki Zdrowotnej;
- jak egzekwować swoje prawa w sposób asertywny;
- co jest najważniejsze w planie porodu, jak go dobrze napisać.
Prowadzące spotkania – Alicja Nowaczyk i Anna Furmaniuk – członkinie Zarządu Fundacji.
REGULAMIN PROJEKTU
Wszystkie przewidziane projektem działania były bezpłatne dla uczestników.
Każdy z uczestników projektu zobowiązany był do zapoznania się z Regulaminem projektu, który informuje również o przetwarzaniu danych osobowych.