Akademia Liderek Mamy Prawa!

POCZĄTKI

Od 2016 r. prowadzimy warsztaty Mamy Prawa! w Poznaniu. Pracujemy z kobietami i ich partnerami, przekazujemy wiedzę o zapisach prawa, podpowiadamy, co zrobić, by prawo to egzekwować i mówimy, jak wyglądają realia na poznańskich porodówkach.

Naszym marzeniem od dawno było rozszerzenie zasięgu naszych działań, tak by z warsztatów mogły skorzystać kobiety z okolicznych powiatów województwa wielkopolskiego, a przeszkolone liderki tworzyły swoistą grupę sojuszniczek, wspierającą się nawzajem w działaniach, przekazującą sobie informacje i pracującą razem w celu zwiększania świadomości prawnej przyszłych matek.

 

PRAWA PACJENTA A KORONAWIRUS

Czas pandemii wzmocnił tę potrzebę. Z dnia na dzień dramatycznie  pogorszyło się przestrzeganie praw pacjenta i człowieka na oddziałach ginekologiczno-położniczych – wprowadzono zakaz porodów rodzinnych, przymus rodzenia w maseczkach, rozdzielanie matki i dziecka po porodzie… Codziennie otrzymywałyśmy od Was wiadomości, pytania i prośby o to, by zadziałać w którymś ze Szpitali. Przyznajemy – początkowo nie byłyśmy gotowe, by sprostać tej gwałtownej fali oczekiwań 🙁 Potrzebowałyśmy czasu i refleksji – jak temu zaradzić, jak wspierać, co robić dalej.

 

AKADEMIA LIDEREK

Teraz wiemy już na pewno – kobiet działających na rzecz zwiększania świadomości obowiązujących praw z jednej strony i dbających o ich przestrzeganie z drugiej –  musi być więcej. Dlatego w roku 2020 uruchamiamy „Akademię Liderek”- nasz program edukacyjno-mentorski skierowany do aktywnych Kobiet, mieszkanek województwa wielkopolskiego, które chciałyby razem z nami działać na rzecz poprawy jakości opieki w szpitalach oraz na rzecz zwiększania świadomości przyszłych matek z ich praw w opiece okołoporodowej.

Szukałyśmy Kobiet, które nie boją się nowych wyzwań, konfrontacji oraz pracy z grupą. Kobiet, które są gotowe, by działać razem z nami, ale lokalnie, na miejscu, w terenie.

Po kilkutygodniowej rekrutacji do współpracy zaprosiłyśmy 9 kobiet, które objęłyśmy programem mentorskim.

Harmonogram działań w roku 2020:

  • 3 września 2020 – webinar  „Główne zapisy Standardu Organizacyjnego Opieki Okołoporodowej”
  • 12 września 2020 – szkolenie stacjonarne w Poznaniu
  • 1 października 2020 – webinar „Prawne aspekty interwencji”
  • październik – listopad 2020 – warsztaty prowadzone przez liderki w powiatach

PROWADZĄCE

Anna Furmaniuk oraz Alicja Nowaczyk – jesteśmy pomysłodawczyniami projektu Mamy Prawa! realizowanego od 2016 r. Mamy za sobą setki warsztatów prowadzonych dla przyszłych i obecnych rodziców, 5 konferencji, publikacje i artykuły. Współpracujemy z Fundacją Rodzić po Ludzku, podejmujemy interwencje w szpitalach.


 

 


 

 

Kontakt z nami

Anna Furmaniuk 694 750 395
Alicja Nowaczyk 660 715 059

kontakt@fundacjamatecznik.pl

Fundacja Wspierania Rodziny „Matecznik”
KRS: 0000639450
Regon: 365551757
NIP: 7811933806

Darowizna na cele statutowe:
30 1600 1462 1837 1383 1000 0001

Miejsce spotkań:
Różne, w zależności od Projektu 🙂

Siedziba:
ul. Jabłoniowa 9/1
60-185 Skórzewo

Projekt dofinansowany ze środków Program Fundusz Inicjatyw Obywatelskich
Wykonanie: WEBNIS. Wszystkie prawa zastrzeżone.