Mamy Prawa 2020

Kolejny raz udało nam się pozyskać środki z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.

Projekt Mamy Prawa był realizowany poprzez wiele działań.

1. WARSZTATY EDUKACYJNE

Zorganizowałyśmy 31 spotkań, w których łącznie wzięło udział 421 osób – głównie kobiety w ciąży. Webinaria cieszyły się ogromną popularnością – w rekordowym wzięło udział 98 uczestniczek!

Zaplanowane na maj 2020 r. pierwsze warsztaty Mamy Prawa! przypadły na okres epidemii koronawirusa w Polsce, co wymusiło na nas zmianę formuły spotkań (wszystkie odbyły się on-line) oraz tematyki.

Cykl warsztatowy składał się z następujących webinarów:

1. “Mamy Prawa w PORODZIE w czasie epidemii” – zagadnienia opieki lekarza/położnej w czasie ciąży, przysługujących badań bezpłatnych, prawa pacjenta i aktualnie obowiązujących ustaw, w których te prawa się mieszczą, przewidywane zmiany w ustawodawstwie. Zagadnienia pisania planu porodu i planu opieki prenatalnej oraz omówienia sposobów na sukces w realizacji własnej wizji porodu, w oparciu m.in. o obowiązujące w Polsce prawo. Zagadnienia obostrzeń i ograniczeń prawa związanych ze stanem epidemii.
  2. “Mamy Prawa w SZPITALU I” – webinar w postaci wywiadu z przedstawicielkami dwóch szpitali z oddziałami porodowymi w Poznaniu na temat nowych procedur wprowadzonych w związku z epidemią. Omówienie przyjęcia do szpitala, opieki na sali porodowej i na oddziale położniczym, zagadnienie ograniczonych praw osoby bliskiej.
  3. “Mamy Prawa w SZPITALU II” – webinar w postaci wywiadu z przedstawicielkami dwóch szpitali z oddziałami porodowymi w Poznaniu na temat nowych procedur wprowadzonych w związku z epidemią. Omówienie przyjęcia do szpitala, opieki na sali porodowej i na oddziale położniczym, zagadnienie ograniczonych praw osoby bliskiej.
  4. “Mamy Prawa w LAKTACJI” – aspekty prawne wsparcia laktacyjnego (zwłaszcza tego, które powinno być realizowane jeszcze podczas pobytu w szpitalu) oraz w kolejnych miesiącach karmienia, zagadnienia położnej środowiskowej, doradców/konsultantów laktacyjnych. Wyposażenie szpitali w kontekście przygotowanie do wsparcia kobiet w laktacji. Prawa matki karmiącej w szpitalu (jako pacjentki i jako matki hospitalizowanego dziecka). Prawa kobiety karmiącej po powrocie do pracy. Dodatkowo, ograniczenia prawa związane ze stanem epidemii.
  5. “Mamy Prawa w PRACY” – zagadnienia urlopu macierzyńskiego/ rodzicielskiego, także w przypadkach szczególnych (samotna matka, młoda matka ucząca się, własna działalność gospodarcza), omówienie tzw. becikowego, karty dużej rodziny, programu 500+ i innych świadczeń rodzinnych, ulg podatkowych itp. Elementy prawa pracy istotne dla kobiety w ciąży (zasiłki chorobowe, udogodnienia na jakie może liczyć kobieta w miejscu pracy).
  6. “Mamy Prawa do osoby bliskiej” – prawa osoby bliskiej wynikające z Ustawy o prawach pacjenta oraz standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej, ograniczenia tych praw w okresie epidemii, możliwości interwencji. Webinarium to odbyło się tylko raz, w ostatnim cyklu.

Harmonogram spotkań:

Ekspertki prowadzące webinaria:

1. Anna Furmaniuk – wiceprezeska zarządu fundacji
  2. Alicja Nowaczyk – prezeska zarządu fundacji
  3. Agata Dawidowska – radczyni prawna
  4. Ewa Masełkowska – międzynarodowa konsultantka laktacyjne

Położne zaproszone na webinaria:

1. Beata Jakubowska – Szpital Miejski im. F. Raszei
  2. Izabela Jóskowiak – Szpital Wojewódzki w Poznaniu (Lutycka)
  3. Ewelina Stasińska, Anna Przybyła – GPSK UM w Poznaniu (Polna)
  4. Agnieszka Warkocka – Szpital św. Rodziny

2. AKADEMIA LIDEREK

Nowością w tym projekcie Mamy Prawa była Akademia Liderek – program edukacyjno-mentorski skierowany do aktywnych kobiet, mieszkanek województwa wielkopolskiego, które chciałyby razem z nami działać na rzecz poprawy jakości opieki w szpitalach oraz na rzecz zwiększania świadomości przyszłych matek z ich praw w opiece okołoporodowej.

Po kilkutygodniowej rekrutacji do współpracy zaprosiłyśmy 9 aktywistek, które objęłyśmy programem mentorskim.

1. Marta Bartkowiak – powiat gnieźnieński
  2. Sara Elińska-Stępa – powiat wągrowiecki
  3. Luiza Gralińska – powiat wrzesiński
  4. Anna Ignasiak – powiat śremski
  5. Klaudia Mankiewicz – powiat nowotomyski oraz grodziski
  6. Joanna Muszyńska – powiat śremski
  7. Beata Nowaczyk-Człapa – powiat obornicki
  8. Magdalena Osses-Skotarczak – powiat obornicki
  9. Magdalena Piwowarczyk – powiat pilski

Harmonogram Akademii w roku 2020:

• 3 września 2020 – webinar  “Główne zapisy Standardu Organizacyjnego Opieki Okołoporodowej”
  • 12 września 2020 – szkolenie stacjonarne w Poznaniu
  • 1 października 2020 – webinar “Prawne aspekty interwencji”
  • październik – listopad 2020 – warsztaty prowadzone przez liderki w powiatach

Warsztaty w powiatach

Jesienią 2020 r. odbyło się aż 12 spotkań z Liderkami dedykowanych kobietom i parom z odpowiednich powiatów. Większość warsztatów odbyła się on-line. Łącznie w spotkaniach wzięło udział 70 osób!

3. ARTYKUŁY TEMATYCZNE

W ramach projektu stworzono i opublikowano 7 artykułów tematycznych, które są sukcesywnie uzupełniane w kolejnych latach trwania projektu.

4. KONSTULACJE PRAWNE

W trakcie trwania projektu udzielono 14 godzin konsultacji prawnych 10 kobietom.

5. INTERWENCJE W SZPITALACH

Podjęto 7 interwencji w szpitalach dotyczących:

• obowiązku posiadania wyniku testu na koronowirusa u osoby bliskiej
  • ograniczania kontaktu z hospitalizowanym dzieckiem
  • przywrócenia porodów rodzinnych

REGULAMIN

Uczestnicy projektu zobowiązani są do zapoznania się z Regulaminem, który informuje jednocześnie o przetwarzaniu danych osobowych uczestników.