Mamy Prawa do planu opieki nad noworodkiem - Fundacja Matecznik

Mamy już 8 lat! Świętuj z nami!

Mamy Prawa do planu opieki nad noworodkiem

Opublikowano: 11 marca 2021

Większość kobiet przygotowujących się do porodu, układa sobie w głowie plan na to wydarzenie, a najczęściej spisuje go i przekazuje w szpitalu jako swój plan porodu.

Warto również zaplanować, jak ma wyglądać pobyt w szpitalu w kontekście opieki nad dzieckiem – czy nie mam zastrzeżeń co do codziennych kąpieli dziecka, czy chcę być przy wszystkich zabiegach, czy wolę nie patrzeć na pobieraną krew z piętki, czy wręcz przeciwnie – pragnę w tym czasie przytulać dziecko i karmić je piersią. Tak samo jak w przypadku porodu – warto wiedzieć, jakie macie prawa, by potem podejmować świadome decyzje.

TROCHĘ PRAWA

O prawach małego pacjenta i rodziców możecie przeczytać w artykule Prawo do kontaktu z hospitalizowanym dzieckiem oraz Prawa Małego Pacjenta. Najważniejsze dla Was, jako przyszłych rodziców, są następujące zapisy:

Teraz, gdy już wiecie, jakie są Wasze prawa, dowiedzcie się, jakie badania są wykonywane noworodkom w szpitalu. Zdumiewające, jak wiele kobiet nie wie, że na czym polega badanie przesiewowe (pobieranie krwi z piętki dziecka na bibułki, na których zaznaczone są kółeczka, które trzeba zapełnić krwią, pobieranie to potrafi trwać nawet kilka minut i niewątpliwie jest bolesne dla maluszka), gdyż nikt nie poinformował ich o tym i nie zaprosił na towarzyszenie dziecku przy tym badaniu.

CO CZEKA NOWORODKA W SZPITALU?

Zgodnie ze Standardem zdrowy noworodek jest poddawany następującym procedurom i badaniom:

  • ocena wg skali Apgar (nie przerywając kontaktu skóra do skóry, na sali porodowej),
  • podanie domięśniowo witaminy K (często na sali porodowej),
  • zakropienie oczu azotanem srebra, profilaktyka rzeżączkowego zapalenia spojówek – zabieg Credy’ego (często na sali porodowej),
  • badanie przez lekarza neonatologa w ciągu pierwszych 12 godzin życia (nie przerywając kontaktu skóra do skóry),
  • szczepienie zgodnie z kalendarzem szczepień (obecnie przeciwko gruźlicy i WZW B),
  • badanie słuchu (bezbolesne i szybkie),
  • podanie immunoglobuliny anty-HBs jeśli jest taka konieczność,
  • badania przesiewowe (w kierunku m.in. mukowiscydozy, fenyloketonurii, w 2021 dodano także SMA), polegające na pobraniu krwi z pięty noworodka – po skończonej drugiej dobie życia (robione wcześniej mogą skutkować zafałszowanymi wynikami),
  • badanie pulsoksymetrem w celu wykrycia bezobjawowych wad serca,
  • w niektórych placówkach wykonuje się czasem rutynowo usg brzuszka i główki.

Oczywiście, jest to lista dedykowana zdrowym dzieciom. Jest to także istotna wiedza, w przypadku gdy kobieta rozważa wyjście na żądanie. Wtedy część z tych badań rodzice organizują sobie samodzielnie, a najważniejsze jest otrzymanie od szpitala “bibułek na badanie przesiewowe” i poinformowanie położnej środowiskowej, która pobierze takie badanie – należy je wykonać w pierwszym tygodniu życia dziecka.

Pamiętajcie, że rodzic lub opiekun prawny dziecka ma prawo do wyrażenia zgody lub odmowy wykonania procedur medycznych lub pielęgnacyjnych, ale po stronie lekarza należy ocena – czy odmowa ta nie będzie niosła niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia dziecka, np. odmowa badań przesiewowych, które wykrywają groźne dla życia choroby. W takich wypadkach możliwe jest powiadomienie sądu opiekuńczego, który wtedy orzeka w trybie pilnym.

PLAN OPIEKI NAD NOWORODKIEM

Każda kobieta może sporządzić taki plan i przekazać go do odpowiedniego oddziału – w większości szpitali kobieta i noworodek po porodzie zostają pacjentami oddziałów położniczych, ale są jednostki (np. Szpital Wojewódzki w Poznaniu), gdzie każdy noworodek jest pacjentem oddziału noworodkowego. Ważne, by plan ten trafił do osób, które będą odpowiedzialne za opiekę nad dzieckiem, czyli nie należy go przekazywać położnej, która przyjmuje poród.

Jeśli rodzice mają sugestie co do opieki nad dzieckiem tuż po porodzie (są to np. kwestie kontaktu skóra do skóry, podanie wit. K, zabieg Credy’ego, postępowanie z dzieckiem po planowanym cięciu cesarskim), warto je zapisać w planie porodu, bo dotyczy one sytuacji jeszcze na oddziale porodowym.

Oprócz przynależnych Wam praw, których prośbę o przestrzeganie warto zawrzeć w planie, możecie przemyśleć jeszcze następujące punkty:

  • kąpanie/niekąpanie dziecka,
  • używanie własnych kosmetyków do pielęgnacji dziecka/nieużywanie żadnych,
  • używanie jedynie własnych pieluszek, ubranek, mokrych chusteczek,
  • użycie własnej szczepionki/odroczenie szczepień,
  • pełny rooming-in (zwłaszcza w przypadku, gdy szpital ma zwyczaju rozdzielać matkę i dziecko np. po cięciu cesarskim).

Tutaj znajdziecie wzór planu opieki wraz z listą badań oraz kwestiami do przemyślenia, w wersji edytowalnej, by łatwo go dopasować do swojej sytuacji. We wzorze przyjęto założenie, że kobieta chce karmić piersią i osobny punkt dedykowany jest kwestii niepodawania mleka modyfikowanego (sytuacji, w których dziecko jest dokarmiane z błahych przyczyn i/lub bez wiedzy matki nadal jest bardzo dużo). W przypadku, gdy kobieta nie chce karmić, należy ten punkt odpowiednio zmodyfikować.


Alicja Nowaczyk

współautorka projektu MAMY PRAWA!, prezeska Zarządu Fundacji Matecznik


Źródła:



Dołącz do naszej Watahy i wspieraj Kobiety razem z nami!

70zł

umożliwia nam monitoring jednego szpitala

Wpłacam
180zł

zapewniasz 1 kobiecie godzinę porady psychologicznej

Wpłacam
280zł

zapewnisz 1 kobiecie pomoc prawną w napisaniu skargi

Wpłacam
Dziękujemy!

Anna Furmaniuk 694 750 395
Alicja Nowaczyk 660 715 059

Siedziba:
ul. Jabłoniowa 9/1
60-185 Skórzewo

Fundacja Matecznik
KRS: 0000639450
Regon: 365551757
NIP: 7811933806

Numer konta:
30 1600 1462 1837 1383 1000 0001
Tytuł przelewu:
Darowizna na cele statutowe