W roku 2018 i 2019 nasz projekt był realizowany dzięki środkom pozyskanym w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich organizowanego przez Narodowy Instytut Wolności.
Projekt obejmował następujące działania:
1. WARSZTATY
W trakcie trwania projektu zrealizowano 8 cykli (2 w roku 2018 oraz 6 cykli w 2019 r.) po 5 spotkań. We wszystkich wzięło udział łącznie 190 uczestniczek.
Tematyka warsztatów:
- “Mamy Prawa w PORODZIE I” – zagadnienia opieki lekarza/położnej w czasie ciąży, przysługujących badań bezpłatnych, prawa pacjenta i aktualnie obowiązujących ustaw, w których te prawa się mieszczą, przewidywane zmiany w ustawodawstwie. Zagadnienia pisania planu porodu i planu opieki prenatalnej oraz omówienia sposobów na sukces w realizacji własnej wizji porodu, w oparciu m.in. o obowiązujące w Polsce prawo.
- “Mamy Prawa w PORODZIE II” – prawa osoby towarzyszącej przy porodzie, przygotowanie kobiet do egzekwowania swoich praw na sali porodowej, możliwości łagodzenia bólu porodowego w oparciu o istniejące zapisy prawne versus realia porodówek z aglomeracji poznańskiej.
- “Mamy Prawa w SZPITALU” – omówienie stopnia przygotowania poznańskich szpitali w kontekście realizacji praw pacjenta i zapisów nowych Standardów Opieki Okołoporodowej. Omówienie różnic pomiędzy szpitalami w podejściu do pacjenta, warunków tam panujących, rutynowych procedur i obowiązujących wewnętrznych regulaminów.
- “Mamy Prawa w LAKTACJI” – aspekty prawne wsparcia laktacyjnego (zwłaszcza tego, które powinno być realizowane jeszcze podczas pobytu w szpitalu) oraz w kolejnych miesiącach karmienia, zagadnienia położnej środowiskowej, doradców/konsultantów laktacyjnych. Wyposażenie szpitali w kontekście przygotowanie do wsparcia kobiet w laktacji. Prawa matki karmiącej w szpitalu (jako pacjentki i jako matki hospitalizowanego dziecka). Prawa kobiety karmiącej po powrocie do pracy.
- “Mamy Prawa w PRACY” – zagadnienia urlopu macierzyńskiego/ rodzicielskiego, także w przypadkach szczególnych (samotna matka, młoda matka ucząca się, własna działalność gospodarcza), omówienie tzw. becikowego, karty dużej rodziny, programu 500+ i innych świadczeń rodzinnych, ulg podatkowych itp. Elementy prawa pracy istotne dla kobiety w ciąży (zasiłki chorobowe, udogodnienia na jakie może liczyć kobieta w miejscu pracy). Temat pisania skarg (tzw. pozasądowe kroki prawne) w przypadku naruszenia prawa.
Ekspertki prowadzące spotkania:
- Anna Furmaniuk – wiceprezeska zarządu fundacji
- Alicja Nowaczyk – prezeska zarządu fundacji
- Agata Dawidowska – radczyni prawna
- Ewa Masełkowska – międzynarodowa konsultantka laktacyjne
2. KONFERENCJA 2018 r.
Pierwsza konferencja w ramach projektu odbyła się 29 września 2018 r. w przestrzeniach Maraton Office Building przy ul. Królowej Jadwigi 43 w Poznaniu.
Oprócz prelekcji na temat praw w okresie okołoporodowym, podczas konferencji była możliwość konsultacji stolikowych z każdym z występujących ekspertów oraz dodatkowo, z położnymi pracującymi na różnych oddziałach porodowych w Poznaniu.
Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowanie mieszkańców Poznania i okolic, wzięło w niej udział 70 osób.
Podczas konferencji uczestnicy mogli wysłuchać wystąpień następujących ekspertów:
- Ewa Masełkowska – Międzynarodowa Konsultantka Laktacyjna
- Damian Napierała – Zastępca Dyrektora Poznańskiego Centrum Świadczeń
- Alicja Nowaczyk – doula
- Ewa Sól – radczyni prawna
Położne zaproszone do konsultacji stolikowych:
- Ada Czarnecka – Szpital GPSK UM przy ul. Polnej w Poznaniu
- Izabela Jóskowiak – Szpital Wojewódzki przy ul. Lutyckiej
- Zofia Wosicka – Szpital im. F. Raszei w Poznaniu
- Danuta Zając – Szpital św. Rodziny w Poznaniu
3. KONFERENCJA 2019 r.
V Konferencja MAMY PRAWA! odbyła się 24 sierpnia 2019 r. w biurowcu Nobel Tower przy ul. Dąbrowskiego w Poznaniu.
Wydarzenie było podzielone na 2 części:
Część warsztatowa składała się z dwóch mini-warsztatów prowadzonych przez założycielki Fundacji Matecznik – Annę Furmaniuk oraz Alicję Nowaczyk:
- Mamy Prawa w Porodzie I – przedstawienie podstawowych zapisów Standardu (w tym nowych w stosunku do poprzedniego rozporządzenia) oraz zasad pisania planu porodu.
- Mamy Prawa w Porodzie II – tematyka praw osoby towarzyszącej w porodzie oraz łagodzenia bólu porodowego w świetle zapisów nowego Standardu.
Część konsultacyjna obejmowała dyżury stolikowe pełnione przez ekspertów. Podczas konsultacji indywidualnych kobiety razem z partnerami mieli okazję porozmawiać z położną z każdej z poznańskich porodówek, z położną środowiskową, konsultantką laktacyjną, radczynią prawną oraz przedstawicielem Urzędu Miasta Poznania – razem 8 ekspertów!
Konferencja cieszyła się dużym zainteresowanie mieszkańców aglomeracji poznańskiej, wzięło w niej udział 54 osób.
Warsztaty prowadzone były przez założycielki Fundacji Matecznik:
- Anna Furmaniuk – instruktorka szkoły rodzenia, Wiceprezeska Zarządu Fundacji
- Alicja Nowaczyk – doula, Prezeska Zarządu Fundacji
Ekspertki zaproszone do konsultacji stolikowych:
- Ewa Bem – radczyni prawna
- Ada Czarnecka – Szpital GPSK UM przy ul. Polnej
- Anna Gabryniewska – położna rodzinna (środowiskowa)
- Beata Jakubowska – Szpital im. F. Raszei w Poznaniu
- Izabela Jóskowiak – Szpital Wojewódzki przy ul. Lutyckiej
- Ewa Masełkowska – Międzynarodowa Certyfikowana Konsultantka Laktacyjna IBCLC
- Danuta Zając – Szpital św. Rodziny w Poznaniu
- Dorota Owczarek – przedstawicielka Poznańskiego Centrum Świadczeń Urzędu Miasta Poznania
4. ARTYKUŁY TEMATYCZNE
W ramach projektu stworzono i opublikowano 14 artykułów tematycznych, które są sukcesywnie uzupełniane w kolejnych latach trwania projektu.
5. ULOTKI INFORMACYJNE
Stworzono 6 ulotek informacyjnych, które zostały zaktualizowane i dodrukowane w kolejnych latach. Aktualne wersje można znaleźć na naszej stronie internetowej.
REGULAMIN
Uczestnicy projektu zobowiązani są do zapoznania się z Regulaminem, który informuje jednocześnie o przetwarzaniu danych osobowych uczestników.