Z dniem 22 stycznia 2021 r. zostały przywrócone porody rodzinne w Szpitalu Powiatowym im. Alfreda Sokołowskiego w Złotowie, pod warunkiem, iż osoba bliska wykona odpłatny test na obecność koronawirusa (koszt 150 zł).
Podjęłyśmy już kilka interwencji w podobnych sprawach, zwracając za każdym razem uwagę, iż konieczność posiadania przez osobę bliską wyniku testu:
- nie znajduje uzasadnienia w najnowszych zaleceniach Krajowych Konsultantów z dnia 22 maja i zaleceniach Ministerstwa Zdrowia z dnia 15 lipca 2020 r.;
- stanowi barierą dla rodzin mniej zamożnych – jest to dyskryminacje ekonomiczna, wykluczenie tych rodzin z możliwości korzystania ze swoich praw;
- daje pozór bezpieczeństwa, gdyż ekspozycja na koronawirusa może nieświadomie nastąpić w każdym momencie – podstawową powinno być więc powszechne stosowanie środków ochrony osobistej.
Na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia na pytanie o obowiązek posiadania testu u osoby towarzyszącej i jako odpowiedź można przeczytać odpowiedź: „Uzależnianie uczestnictwa w porodzie rodzinnym od wyniku badania na koronawirusa nie powinno mieć miejsca.”
Nasza ostatnia interwencja w podobnej sprawie zakończyła się wydaniem oficjalnego stanowiska Rzecznika Praw Pacjenta, który uznał praktyki stosowane przez szpital za naruszające zbiorowe prawa pacjentów.
13 marca 2021 r. wysłałyśmy prośbę o interwencję do:
I Rzecznika Praw Pacjenta – Rzecznik podjął interwencję i uzyskał wyjaśnienia. Szpital poinformował go, że zdążył zmienić swoje zasady i test u osoby bliskiej co do zasady nie jest wymagany.
(pdf. 205kb)
(pdf. 338kb)
(pdf. 346kb)
II Rzecznika Praw Obywatelskich – Rzecznik podjął interwencję, uzyskał wyjaśnienia od szpitala, który do tego czasu zdążył zmienić zasady odbywania się porodów z osobą bliską.
(pdf. 182kb)
(pdf. 112kb)
Poinformowałyśmy również sam szpital o podjęciu interwencji.
Szpital szybko zareagował i już 16 marca otrzymałyśmy odpowiedź, która nie do końca nas satysfakcjonowała i po kolejnym piśmie – otrzymałyśmy jasną odpowiedź o zniesieniu rutynowego testowania osób bliskich. Test będzie wymagany jedynie w wyjątkowych sytuacjach na podstawie wywiadu epidemiologicznego. Osobami zwolnionymi z obowiązku posiadania testu są zawsze osoby zaszczepione oraz ozdrowieńcy. Dobrą wiadomością jest także to, że osobą bliską może być każda osoba wskazana przez rodzącą, także doula.
(pdf. 78kb)