Kolejny szpital przywraca porody rodzinne z takimi obwarowaniami, które praktycznie uniemożliwiają obecność osób bliskich.
Tym razem podjęłyśmy interwencję w Szpitalu Średzkim Serca Jezusowego, zwracając uwagę na to, że obostrzenie takie:
- jest niezgodne z najnowszymi zaleceniami Krajowych Konsultantów z dnia 22 maja;
- stanowi istotną barierą dla rodzin mniej zamożnych – jest to dyskryminacje ekonomiczna, wykluczenie tych rodzin z możliwości korzystania ze swoich praw;
- nosi znamiona nierównego traktowania, gdyż od pozostałych osób uczestniczących w porodzie nie wymaga się takiego testu;
- daje pozór bezpieczeństwa, gdyż ekspozycja na koronawirusa może nieświadomie nastąpić w każdym momencie – podstawową powinno być więc powszechne stosowanie środków ochrony osobistej.
Prośbę o interwencję wysłałyśmy do:
I Rzecznika Praw Pacjenta – uzyskałyśmy odpowiedź o podjęciu interwencji
(pdf. 1Mb)
(pdf. 292kb)
II Rzecznika Praw Obywatelskich – uzyskałyśmy odpowiedź o podjęciu interwencji
(pdf. 1Mb)
(pdf. 116kb)
(pdf. 146kb)
III Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego – odpowiedź o braku podjęcia działań w tej kwestii
(pdf. 1Mb)
(pdf. 669kb)
Poinformowałyśmy również sam szpital o podjęciu interwencji.
Kilka dni przed pismami w sprawie Środy Wlkp., w bardzo podobnej kwestii uzyskaliśmy sukces podczas interwencji w Szpitalu Wojewódzkim w Koninie. Liczymy na współpracę i wsparcie i tym razem!
Konieczność posiadania płatnego testu przez osobę bliską została zniesiona. W kolejnych tygodniach pojawiły się oficjalne stanowiska Ministerstwa Zdrowia oraz Rzecznika Praw Pacjenta, które wskazują, że udział w porodzie osoby towarzyszącej nie powinien być uzależniony od wyniku testu, a żądanie wykonania płatnego testu jest zbiorowym naruszaniem praw pacjenta.