Kim jest położna POZ?
Położna Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) inaczej nazywana jest położną środowiskową lub rodzinną. Pracuje samodzielnie lub w przychodniach POZ i opiekuje się kobietami na każdym etapie życia. Możesz umówić się do niej do gabinetu lub w określonych sytuacjach – liczyć na wizyty domowe.
Dowiedz się, jak położna POZ opiekuje się Twoim zdrowiem przez całe Twoje życie!
Jak położna POZ opiekuje się Tobą na różnych etapach życia?
GDY JESTEŚ NASTOLATKĄ
Położna:
- wesprze Cię w czasie pierwszej miesiączki,
- opowie o antykoncepcji,
- pomoże w infekcjach intymnych,
- opowie o chorobach przenoszonych drogą płciową.
GDY JESTEŚ LUB BĘDZIESZ MAMĄ
Położna:
- przeprowadzi edukację przedporodową,
- pomoże napisać plan porodu,
- odwiedzi Cię kilka razy po porodzie,
- wesprze w laktacji,
- oceni rozwój noworodka.
GDY JESTEŚ KOBIETĄ DOJRZAŁĄ
Położna:
- wesprze Cię w okresie menopauzy,
- odwiedzi w domu po operacjach ginekologicznych,
- pobierze materiał do cytologii.
Więcej szczegółów
❓Jak wybrać swoją położną POZ?
✔️ Najpierw sprawdź, czy nie masz już wybranej położnej – najłatwiej zrobić to na Indywidualnym Koncie Pacjenta (IKP). Wybrać położną także możesz poprzez ten portal, ale nie zawsze jest to skuteczne. Możesz udać się do najbliższej przychodni i wypełnić deklarację lub zadzwonić do wybranej położnej.
❓Czy mogę wybrać dowolna położną czy obowiązuje rejonizacja?
✔️ Możesz wybrać dowolną położną. Pamiętaj jednak, że jeżeli zależy Tobie na wizytach domowych (np. jesteś w ciąży), to położna może odmówić objęcia Cię opieką ze względów logistycznych.
❓Czy mogę zmienić raz wybraną położną?
✔️ Tak, możesz bezpłatnie zmienić położną POZ 2 razy w roku (podobnie jak lekarza i pielęgniarkę POZ). Kolejne zmiany są płatne.
❓ Jestem zdrowa, dobrze się czuję. Dlaczego mam wybierać położną POZ?
✔️ Kobieta przez całe swoje życie przechodzi przez różne etapy, od dojrzewania, pierwszej miesiączki, czasami ciąże i porody aż do okresu transformacji menopauzalnej. Czasami doświadczają zakażeń intymnych, operacji ginekologicznych lub stosują antykoncepcję. W tych wszystkich obszarach położna POZ może być wsparciem. Warto mieć wybraną swoją położną, można umówić się z nią na pierwsze spotkanie. Gdy będziesz czuła, że potrzebujesz pomocy specjalistki – będziesz już wiedziała, do kogo się udać!
❓ Czy do położnej mogę się umówić, gdy potrzebuję “jedynie” wsparcia informacyjnego? Mam dużo pytań np. na temat ciąży lub antykoncepcji.
✔️ Tak, położna to specjalistka od zdrowia kobiet. Powinna Cię wesprzeć także w obszarze informacji.
❓ Mam kilkuletnią córkę. Czy warto wybrać już dla niej położną?
✔️ Możesz zapisać swoją córeczkę do położnej już w okresie niemowlęctwa. I podobnie jak wspomniano wyżej – gdy będzie potrzeba skorzystania z jej wsparcia, będziecie wiedziały, do kogo zadzwonić. Położna może Was wesprzeć w przypadku zakażeń intymnych, zapalenia układu moczowego i w przygotowaniu się do pierwszej miesiączki.
❓ Moja córka jest już nastolatką. Czy to jest dobry moment na zapisanie jej do położnej?
✔️ Podobnie jak w przypadku kilkulatki – warto wybrać położną zawczasu. Możesz także porozmawiać ze swoją córką, może dla niej bardziej komfortowe będzie porozmawianie o kwestiach dojrzewania czy miesiączki z położną jako zewnętrzną ekspertką.
Ulotki
Lubisz czytać krótsze treści z najważniejszymi informacjami? Pobierz nasze ulotki.
Z ulotki “Mamy Prawa do opieki położnej rodzinnej” dowiesz się, jakie wsparcie oferuje położna kobiecie na każdym etapie życia – od niemowlęcia po dojrzałą kobietę. Położna podstawowej opieki zdrowotnej jest ekspertką od zdrowia kobiety i samodzielną specjalistką.
(pdf. 750kb)
Ulotka “Mamy Prawa do opieki położnej w czasie ciąży i połogu” przedstawia dokładnie, na co mogą liczyć kobiety w okresie okołoporodowym. Położna nie tylko przychodzi na wizyty patronażowe, ale także przeprowadza edukację przedporodową oraz może prowadzić fizjologiczne ciąże.
(pdf. 750kb)