Zaniepokojone sygnałami płynącymi od naszych Sojuszniczek oraz samych kobiet rodzących w szpitalu SP ZOZ w Grodzisku Wielkopolskim, postanowiłyśmy wysłać wniosek o dostęp do informacji publicznej, by zweryfikować, w jaki sposób realizowane są niektóre z zapisów Standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej.
Zapytałyśmy m.in. o:
- kontakt skóra do skóry, także po cięciu cesarskim,
- nacięcie krocza,
- wsparcie laktacyjne,
- statystyki urodzeń.
(pdf. 848kb)
21 lutego otrzymałyśmy odpowiedź ze szpitala, zgodnie z którą:
- odsetek nacięć krocza wśród porodów drogami natury to 57%,
- ojciec dziecka nie może kangurować noworodka po cięciu cesarskim,
- ojciec dziecka w wyjątkowych przypadkach za zgodą lekarza może być obecny podczas badań i zabiegów dokonywanych na dziecku,
- liczba dzieci dokarmianych mieszanką mlekozastępczą w roku 2023 to 10 (co na 479 urodzonych noworodków stanowi 2%), co daje wynik bardzo różny od ankiet dostępnych na portalu gdzierodzic.info – dane z dnia 7 marca 2024 r. wskazują na to, że 72% dzieci jest dokarmianych.
(pdf. 586kb)
Podejmiemy kolejne kroki, by wyjaśnić różnice pomiędzy odpowiedzią szpitala a informacjami uzyskiwanymi od kobiet. Chcemy także zwrócić uwagę na łamanie praw ojców jako pełnoprawnych opiekunów dzieci.
24 kwietnia 2024 r. wysłałyśmy kolejną prośbę – o Regulamin organizacyjny placówki, gdyż ten umieszony na stronie BIPu nie udawało się otworzyć ani zapisać.
(pdf. 337kb)
Kolejnym krokiem naszej interwencji był Wniosek o wprowadzenie zmian i podjęcie działań, który został napisany we współpracy z Fundacją Rodzić po Ludzku i wysłany do Dyrekcji szpitala w dniu 4 lipca 2024 r. We wniosku oparłyśmy się o dane z raportu “Głos Matek”.
Zwróciłyśmy w nim uwagę na:
1. Kwestie komunikacyjne – nieodpowiednie zwracanie się do rodzących kobiet, brak pytania o zgodę na interwencje oraz nieprzekazywanie pełnych informacji o stanie zdrowia.
2. Wsparcie w laktacji – 72% urodzonych w szpitalu noworodków dokarmianych jest mieszanką mlekozastępczą, duża grupa kobiet nie jest zadowolona ze wsparcia w laktacji.
3. Kontakt skóra do skóry – u żadnej z ankietowanych kobiet nie trwał od dłużej niż 30 minut przy rekomendowanych 2 godzinach nieprzerwanego kontaktu.
4. Sytuacja kobiet po cięciu cesarskim – zwłaszcza późna inicjacja karmienia piersią, brak kontaktu skóra do skóry na sali operacyjnej, brak kangurowania dzieci przez ojców.
(pdf. 954kb)
29 lipca otrzymałyśmy pismo ze szpitala, które zawierało odpowiedzi zarówno Dyrektora placówki, jak i Kierownika Oddziału Położniczo-Ginekologicznego oraz Pielęgniarki Oddziałowej Oddziału Noworodkowego. Pracownicy szpitala zwrócili uwagę na to, że rok 2022 (który zawierał się w raporcie z ankiet) był jeszcze okresem wzmożonych obostrzeń związanych z epidemią Covid-19, co mogło wpłynąć na oceny pacjentek. Jednocześnie podkreślili, iż starają się wprowadzać działania mające na celu poprawienie jakości świadczonych usług:
- kontynuowany jest cykl szkoleń z zakresu komunikacji przygotowany przez psychologa,
- planowane są szkolenia z zakresu standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej, ustawy o prawach pacjenta oraz standardów PTGiP i PTN,
- szkolenia z laktacji odbywają się regularnie, planowane jest wzmożenie ich częstotliwości,
- każda kobieta po porodzie siłami natury może liczyć na kontakt skóra do skóry – naszym zdaniem jest to kwestia do głębszej analizy, bo żadna z ankietowanych kobiet nie miała kontaktu dłuższego niż 30 minut.
(pdf. 1Mb)
13 września 2024 r. razem z przedstawicielkami Fundacji Rodzić po Ludzku spotkałyśmy się z pracownikami szpitala. Przestawiłyśmy najważniejsze dane z raportu wraz z komentarzami, usłyszałyśmy punkt widzenia medyków i medyczek. Szczegóły spotkania zawarte są w notatce.
(pdf. 402kb)