Inne

W dniach 9-10 września 2017 r. odbył się IX Kongres Kobiet. Po raz pierwszy impreza odbyła się nie w Warszawie, ale właśnie u nas – w Poznaniu!

Podczas Kongresu, jak zawsze, można było słuchać wykładów, dyskutować, brać udział w warsztatach, wymieniać się doświadczeniami, tworzyć koalicje, wspierać się i budować sieć znajomości, przyjaźni, solidarności, wsparcia.
W ramach Kongresu odbyło się kilkanaście CENTRÓW TEMATYCZNYCH (panele, dyskusje, warsztaty), natomiast my – Fundacja Matecznik i Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, miałyśmy zaszczyt organizować CENTRUM MATEK, gdzie zajmowałyśmy się problemami związanymi z  opieką okołoporodową i prawami reprodukcyjnymi kobiet.
Zgodziłyśmy się na koordynację Centrum Matek, bo to to dla nas wspaniała okazja i szansa, by podjąć temat praw kobiet w okresie okołoporodowym, w kontekście planowanych zmian w Standardach Opieki Okołoporodowej. Temat ten wzbudził (i nadal wzbudza) silne emocje i obawy wśród samych kobiet, jak i środowisk na rzecz tych praw działających i uważamy, że po prostu trzeba o tym rozmawiać i dyskutować na najważniejszym i największym wydarzeniu ogólnopolskim dla Kobiet, jakim jest właśnie Kongres Kobiet.
W ramach Centrum Matek zaprosiłyśmy Was do dwóch paneli, a naszymi gości były znane i cenione aktywistki i działaczki społeczne:

1 Panel – RODZĘ, JAK CHCĘ – o zmianach w Standardach Opieki Okołoporodowej
Tematyka panelu: standardy dzisiaj i w przyszłości, dotychczasowy stopień realizacji standardów w Polsce, prawa pacjenta a standardy w opiece okołoporodowej, poziom znajomości standardów wśród kobiet i wśród personelu
Prelegentki:
1. Joanna Pietrusiewicz – Prezeska Fundacji Rodzić po Ludzku
2. Agata Aleksandrowicz – Wiceprezeska Fundacji Promocji Karmienia Piersią, blogerka
3. Iwona Marczak – położna, Przedstawicielka Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni
Moderatorka: Alicja Nowaczyk i Anna Furmaniuk – Fundacja Matecznik

2 Panel –  ZACHODZĘ W CIĄŻĘ, KIEDY CHCĘ – Zagrożenia dla praw reprodukcyjnych w prawie i praktyce
Prelegentki:
1. Kamila Ferenc – prawniczka, koordynatorka Zespołu Prawnego Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny
2. Marta Szostak – koordynatorka ASTRA Network
3. Antonina Lewandowska – młodzieżowa ekspertka do spraw praw seksualnych i reprodukcyjnych, edukatorka seksualna Grupy Edukatorów Seksualnych Ponton
Moderatorka: Krystyna Kacpura – dyrektorka Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny

Nasze panele przyciągnęły kilkadziesiąt uczestników. Po każdym panelu była możliwość zadawania pytań ekspertom.
Cieszymy się, że mogłyśmy wziąć udział w tak ważnej inicjatywie!

Matecznik wita gości z Meksyku!

W styczniu 2016 r. do Poznania i Warszawy, a także Kórnika przyleciała (i przyjechała) dobra, gorąca, meksykańska energia!

Matecznik w swych ścianach z wielką radością gościł Meksykanów czyli położną Maru, ginekologa Oskara oraz Laurę i Waltera – opowiadaczy historii.
Odbyły się zamknięte spotkanie dla poznańskich doul ze Stowarzyszenia DOULA w Polsce oraz otwarty warsztat dla doul, położnych i innych specjalistów, pomagających kobietom w okresie okołoporodowym, a także godzinne opowieści z Meksyku.

Były i łzy wzruszenia, i śmiech, i wiedza, i wspólne motywowanie do działania na rzecz poprawy sytuacji kobiet i matek zarówno w Meksyku, jak i w Polsce.

DZIĘKUJEMY!!!

* Spotkania zorganizowane były w ramach projektu E-Motive, koordynowanego przez Stowarzyszenie „Jeden Świat” z Poznania i współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.