W dniach 7-11 kwietnia 2024 r. odbyłyśmy podróż studyjną do Norwegii poświęconą prawom reprodukcyjnym i opiece okołoporodowej.
Wyjazd organizowany był w ramach programu Aktywni Obywatele-Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszu EOG i funduszy norweskich. Oprócz nas wzięły w nim udział następujące organizacje z Polski oraz Republiki Czeskiej:
- Fundacja Rodzić po Ludzku
- Feminoteka
- Stowarzyszenie Małyssak
- Fundacja Czułość
- APODAC
- APERIO
- UNIPA
- Propolis33
Odwiedziłyśmy: oddziały położnicze, neonatologiczne i ratunkowe oraz organizacje społeczne zajmujące się prawami kobiet i edukacją seksualną.
Rozmawiałyśmy z norweskimi położnymi, lekarkami, ekspertkami od karmienia piersią, a także aktywistkami zajmującymi się lobbingiem na rzecz praw kobiet, o tym, jak są wspierane kobiety w Norwegii w różnych, nierzadko trudnych i bolesnych sytuacjach.
Opieka zdrowotna w Norwegii oparta jest na szacunku do drugiego człowieka. Na uznaniu jego granic, podmiotowości, prawa do decydowania o sobie. Na komunikacji bez przemocy. Na empatii. O takim podejściu do kobiet, do pacjentek i pacjentów wspominali wszyscy, których miałyśmy okazję posłuchać. Podkreślali, jak opieka skoncentrowana na pacjencie pomaga w procesie leczenia, wspierania w porodzie, w laktacji czy budowaniu więzi matki z nowo narodzonym dzieckiem.
Opieka skoncentrowana na pacjencie – to jest punkt wyjścia do wszystkich rozwiązań w Norwegii.
Poniżej możecie zapoznać się z relacją z wyjazdu, z różnych punktów widzenia:
Drugim ważnym aspektem wyjazdu była możliwość spędzenia czasu w gronie innych aktywistek, które działają na rzecz praw kobiet – zarówno w Polsce, jak i w Czechach. Te kilka dni były niepowtarzalną okazją do sieciowania, budowania sojuszy czy fundamentu pod dalszą, bliższą współpracę.
A to nie koniec! Przed nami kolejny wyjazd, już jesienią wybieramy się do koleżanek z Czech.